Türkiye’de Toptan Koli Bandı Üreticileri ve İhracat

0
bonabant koli bant
bonabant koli bant

Koli bandı, günümüzde herkesin rahatlıkla kullandıkları başarılı ve pratik ürünlerin başında gelir. Geçmişi, 1825 Yılında dayanan lastik bant ve koli bandı Türkiye’de özellikle 1960’lı ve 1970’li yıllardan sonra yaygın olarak üretilmeye başlandı. Takvimler 1980’li yılları gösterdiğinde ise, Türkiye’de koli bandı / lastik bant üretimi ciddi ölçüde arttı.

İlerleyen yıllar, Türkiye’de bulunan toptan koli bandı üreticileri için oldukça verimli geçti. Ülkemizde sayıları giderek artan koli bandı üreticileri, bugün üretime tüm hızlarıyla devam ediyorlar.

Türkiye’de toptan koli bandı üretimi, günümüzde önemli ve ciddiye alınan bir konu olmaya devam ediyor. E-ticaret, kargo ve lojistik sektörlerinin giderek artması, koli bandı ve lastik bant üretimini önemli bir konu haline getirdi.

Türkiye’de toptan koli bandı üreticileri ve ihracat, üretim sektörünün dikkate alınan konuları arasında geliyor. Türkiye’nin koli bandı üretimindeki rolü, ihracatı ve diğer konuları sizler için detaylı olarak inceledik.

Toptan Koli Bandı Üretimi Yapılıyor mu? 

Türkiye’de koli bandı üretimi, özellikle 1960’lı ve 1970’li yıllardan itibaren, üreticiler ve sanayiciler tarafından ciddiye alınan bir konu oldu. Toptan lastik bant, koli bandı üretiminin tarihine baktığımızda, Türkiye’nin toptan koli bandı üreticisi macerasının nispeten geç başladığını söylemek mümkün. Otomobil sanayiinin geliştiği ABD’de, koli bantlarının yerine ilk olarak cerrahi bantlar veya el yapımı macunlar, yaygın olarak kullanılıyordu.

Bu bantlar ve gazete kâğıtları, özellikle üretimi sonlanan araçların boyanması sırasında cam ve metal yapı arasında keskin bir sınır oluşturuyordu. Böylece, özellikle 1920’li yıllarda moda olan iki renk tonlu araçların üretimi daha hızlı bir hale geliyordu.

Belki de bu yüzden toptan koli bandı üretimi ve lastik bant sanayii, ilk olarak ABD gibi ülkelerde hızlı bir şekilde gelişti. Sonuç olarak toptan koli bandı üreticileri markalaşarak çoğaldıklar. Türkiye’de ise lojistik olanakların gelişmesi, üretim faaliyetlerinin artması, özellikle 1990’lı yıllardan sonra koli bandı üreticileri sayısında ciddi bir artış yaşanmasını sağladı.

Toptan koli bandı üretimi günümüzde özellikle Asya – Pasifik Ülkelerinde ciddi bir sanayii dalı. Kuzey Amerika’dan sonra Avrupa ve Güney Amerika, günümüzde dünya üzerinde toptan koli bandı üretimi yapan başlıca bölgeler arasında geliyor.

Özellikle son yıllarda Çin ve Arap Ülkeleri de, lastik bant ve koli bandı üretiminde söz sahibi olan ülkeler arasında. Türkiye ise özellikle 2015 Yılından sonra, lastik bant ve koli bandı üretimi konusunda ciddi aşamalar kaydediyor.

Geçmiş yıllarda, toptan koli bandı üreticilerinin sayısı sadece bir veya iki ile sınırlıydı. Buna karşın, lojistik imkânlarının artması ve üretim sektörünün gelişmesi, ülkemizde de toptan koli bandı üretiminin artmasını sağlamıştır.

Türkiye’de koli bandı üretimi yapılmaktadır. Hatta aynı yüzölçümü ve sanayileşme oranlarına sahip olan ülkeler arasında, Türkiye’nin hatırı sayılır bir yeri olduğu söylenebilir. Günümüzde Türkiye’nin toptan koli bandı ihracatı yaptığı ülkelerin başında Balkan Ülkeleri ve Doğu Avrupa Ülkeleri gelmektedir.

Bununla beraber, organik olmayan hemen her türden üründe olduğu gibi Çin, toptan koli bandı üretimi konusunda da önemli ve dikkate değer bir rakip olarak algılanıyor. Türkiye’de ise özellikle e-ticaret ve lojistik – kargo sektöründeki gelişme, dolaylı yoldan koli bandı üretim rakamlarını da olumlu yönde etkiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone 12'ye özel MagSafe aksesuarları ne kadar?

Yerli Bantlar İhraç Ediliyor mu? 

Türkiye’de üretilen yerli bantlar, genel olarak bant sanayiinin gelişmediği Doğu Avrupa ve Balkan Ülkelerine yapılmaktadır. Ülkemizden koli bandı başta olmak üzere farklı türden bant ithal eden diğer ülkeler arasında Arap Ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetler gelmektedir. Türkiye’nin toptan koli bandı ve lastik bant ihracatının bu ülkelere olmasındaki temel nedenlerden birisi de, koli bandı üretimi ile ilgili aşamalardır.

Koli bandı üretimi, diğer ürünlere nazaran çok daha komplike bazı adımları içerir. Genellikle toptan koli bandı üreticisi olarak çalışan firma ve markalar, özellikle lastik bant ve koli bantlarının yapışkanlarını üretme noktasında sorun yaşarlar. Toptan koli bandı üreticisi firmaların, özellikle üretim tesisi ve fabrikalarında polipropilen / akrilik yapıştırıcı üretebilecek kapasiteye sahip olmaları gerekir.

Toptan koli bandı üreticisi olarak faaliyet gösteren firmalar bu nedenle gelişmiş kimyevi madde üretimine ihtiyaç duyarlar. Geçmişte, Türkiye’deki toptan koli bandı üreticileri için özellikle akrilik yapıştırıcı üretimi ciddi bir sorundu.

Ancak 1990’lı yıllardan sonra, Türkiye’nin dış ticarette izlediği politikaların sonucunda, Türkiye’de sadece toptan koli bandı ihracat rakamları artmadı. Bu rakamlara ek olarak aynı zamanda toptan koli bandı üretimi için gerekli olan kimyasal malzemeler de üretilmeye başlandı.

Ülkemizde sadece toptan koli bandı ihracat rakamları değil aynı zamanda koli bandı, lastik bant üretimi için gerekli olan kimyasal elementlerinin de üretim ve ihracat hacmi, gözle görülür oranda artmıştır. Toptan koli bandı ihracat rakamları bizlere Türkiye’nin koli bandı üretimi konusunda ciddi bir noktaya sağlam adımlarla ilerlediğini göstermektedir.

Toptan Koli Bandı Üretiminde Hangi Makinalar Kullanılır?

Toptan koli bandı üretimi, farklı bant çeşitleri nedeniyle kimi özel bazı zorluklar içerebilir. Özellikle film yüzeye sahip bantlar için üretim aşaması biraz daha uzun olabilir. Toptan koli bandı üretimi için kullanılan makinelerin başında karıştırma makineleri gelir. Karıştırma, bantların gövdesini meydana getiren lastik yüzeyin üretimi için kullanılır.

Toptan koli bandı üreticileri, lastik bandın ana malzemesini üretmek için malzemeleri karıştıran bu makineye Banbury Makinesi adını da verirler. Makine, yapışkan kauçuk ile yapışkan reçine karışımlarını karıştırır. Sonuçta koli bandı üreticisi olarak faaliyet gösteren üreticiler bir tür “hamur” elde ederler.

Toptan koli bandı üreticisi olarak çalışan üretim tesisleri, ikinci aşamada elde edilen bu karışımı çeşitli silindirlerden geçirerek bir tür yüzey elde ederler. Bu yüzey, farklı türden koli bandı ve lastik bant üretimine hazır hale gelmesi için ısıtılır. Sonuçta üreticilerin elinde yapışkan, esnek lastik bir bant “hamuru” olur. Bu hamur, silindirlerden geçirilip rulolara sarılmadan önce çeşitlerine göre çeşitli aşamalardan geçerler.

bonabant
bonabant

Örneğin baskılı bant tipleri için, baskılı film ve yapıştırıcı malzeme bandın iki tarafına püskürtülür. Koli bandı üreticileri, bu adımda genellikle son derece büyük bir baskılı bant bobini elde ederler. Daha sonra bu bant, özel kesim makinelerinde kesilerek günlük kullandığımız koli bantlarına dönüştürülürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Gençleri zararlı içeriklerden korumak için Instagram'a "Mola Verme" özelliği geliyor

Toptan koli bandı üreticisi sıfatı ile üretim yapan firmaların kullandıkları makine modellerini şu şekilde sıralamak mümkün;

Karıştırma Makinesi: Karıştırma makinesi, bandın gövdesini oluşturacak olan lastik malzemeleri karıştırmak için kullanılır. Çoğu zaman toptan koli bandı üreticileri, ana karışım için reçine, kauçuk ve plastik kullanırlar. Malzeme seçimi, üretilecek koli bandı tipine göre değişir.

Isıtma ve Presleme Makinesi: Karıştırma makinesindeki malzeme ısıtıldıktan sonra presleme silindirlerine aktarılır. Bu süreçte ham haldeki hamur, bir bobin veya rulo ile işlenebilecek bir hale gelir. Bunun için malzemenin ısıtılması gerekli olabilir.

Yapıştırıcı Püskürtme ve Filmleme Makinesi: Akrilik yapıştırıcı, baskılı film veya polipropilen yapıştırıcı püskürtücüleri, bant malzemesini kullanıma hazır hale getirmek için gerekenleri yaparlar. Bunun için, preslenmiş ve silindirlerden geçirilen malzemenin film ile kaplanması gerekli olabilir. Yapıştırıcının püskürtülmesi ile süreç nispeten tamamlanır.

Özel Kesim Makinesi: Özel kesim makinesi, ihtiyaç duyulan boyutlara göre özel olarak bandı keser ve bobinlere sarar. Böylece, son kullanıcının kullanabileceği bant üretilmiş ve kullanıma hazır hale gelir.

Toptan Koli Bandı Üreticileri

Toptan koli bandı üretim süreci, özellikle de yapıştırıcı malzemenin üretimini gerektirdiği için çeşitli ülke ve üreticiler için zahmetli olabilir. Belki de bu yüzden toptan koli bandı ihracat verilerinde genellikle koli bandı için özel üretilmiş olan yapıştırıcı malzeme bulunur. Bu malzeme çoğu zaman toptan koli bandı üreticisi olarak faaliyet gösteren firma tarafından da gerçekleştirilebilir.

Özellikle 1990’lı yıllardan sonra Türkiye’de toptan koli bandı üreten firmalar bant için gerekli olan yapıştırıcı malzemenin de üretiminde uzman hale geldiler. Bunun sonucunda, Türkiye’de sadece toptan koli bandı ihracat rakamlarında değil aynı zamanda koli bandı üretmek için kullanılan bobin, akrilik yapıştırıcı, polipropilen yapıştırıcı gibi yan ürünlerin de ihracat rakamlarında ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

Toptan koli bandı üreticisi olarak bugün Bonabant’ın da bulunduğu pek çok firma, toptan koli bandı üretimine devam etmektedir. Toptan koli bandı üreticisi olarak karşımıza çıkan firmalardan özellikle Bonabant, üretim için gerekli olan yapıştırıcı malzemeyi kendi tesislerinde ürettiği için öne çıkan bir firmadır. Koli bandı ihracat verileri değerlendirildiğinde markaların Balkan Ülkeleri, Doğu Avrupa Ülkeleri, Türkî Cumhuriyetler ve Arap Ülkelerine toptan koli bandı ve toptan koli bandı yan ürünlerinin satışını gerçekleştirdikleri söylenebilir.

Koli bandı üretimi için gerekli olan malzemelerin üretilmeye başlanması sonrasında, ülkemizde toptan koli bandı üreticisi sayısı ve bu konuda uzmanlaşmış olan tesis ve fabrikaların sayısı da ciddi oranda artmıştır.

Sayıları 1960 ve 1970’li yıllarda oldukça az olan koli bandı üreticilerinin sayısı, 1990 ve 2000’li yıllardan günümüze kadar artmış, sonuç olarak Türkiye, Balkan Ülkeleri, Doğu Avrupa ve Arap Ülkelerine koli bandı ihracatı yapabilecek seviyeye gelmiştir. Sayıları giderek artan toptan koli bandı üreticisi firmalar, böylece Türkiye’yi bant sanayiinde önemli noktalara getirmeyi başarmışlardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz