Siri artık bir kadın sesine varsayılan olarak ayarlanmayacak

0
18

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Siri’nin varsayılan kadın sesi ikonik olabilir, ancak yakında Apple’ın AI konuşma asistanı için varsayılan İngilizce sesi de olmayacak. TechCrunch tarafından bildirildiği üzere Apple, iOS’un en son beta sürümünde işleri değiştiriyor. Kullanıcıların Siri için standart olarak bir ses vermek yerine bir ses seçmelerini gerektiriyor.

Apple ayrıca Siri’nin İngilizce dil seçeneklerine iki ek ses ekliyor. Bu, Siri’ye yönelik tekliflerin çeşitliliğini artırmak ve kullanıcılara çeşitli konuşma kalıpları ve sesleriyle eşleşecek daha fazla AI sesi seçeneği sunmak içindir.

Apple’ın Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Taahhüdü

Apple, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İngilizce konuşanlar için iki yeni Siri sesini ve Siri kullanıcılarının cihazlarını kurarken istedikleri sesi seçme seçeneğini sunmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, Apple’ın kapsayıcılığı ve çeşitliliği olan uzun süredir devam eden bağlılığının bir devamıdır ve ürünler ve yaşadığımız dünyanın çeşitliliğini daha iyi yansıtmak için tasarlanmış hizmetler.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cyberpunk 2077'yi kaldırmayan PS4 Sahiplerine Sony Para İadesine Başladı

Her iki yeni ses de Apple’ın Neural text-to-speech (Neural TTS) motoruyla oluşturuldu. Apple bunu 2019’da iOS 13’ün bir parçası olarak piyasaya sürdü. Teknoloji, Siri’nin daha doğal ses çıkarmasına olanak tanıyor ve uzun cümleler ve sözcükler sunmada daha iyi bir iş çıkarıyor. Yeni beta ayrıca İrlanda, Rusya ve İtalya’daki Siri seslerini Sinirsel TTS’ye güncelliyor.

Siri
Siri

Apple’ın açıklamasında belirttiği gibi, kullanıcılardan kendi Siri sesini seçmelerini isteme fikri tamamen çeşitlilik ve kapsayıcılıkla ilgilidir. Geçmişte ses asistanlarının çoğunun neden kadın olarak kodlandığı sorusu uzun süredir tartışma konusu olmuştur. Apple yıllardır Siri için farklı sesler sunuyordu, ancak bunlar kullanıcıların aktif olarak değiştirmelerini gerektiriyordu.

Bu yeni özellik, kullanıcıların yeni yazılım sürümüne yükseltirken veya yeni bir cihaz kurarken cihaz kurulumlarının bir parçası olarak istedikleri Siri sesini aktif olarak seçmeleri gerektiği anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz