SEO’nun İşletmeler İçin Önemi

0
seonun işletmelerde önemi
https://www.erentcolak.com.tr

Özellikle pandeminin getirdiği yeni tüketim ve hizmet talebi alışkanlıklarıyla birlikte kitlelerin herhangi bir ürün, hizmet ya da bilgi ihtiyaçların ilk tercih olarak çoğu zaman arama motorlarına yönelmesi, dijital dünyadaki potansiyel müşterilerine ulaşarak pazar payını artırmayı hedefleyen markalar için arama motoru optimizasyonu (SEO) kanalının önemini birkaç kart artırmıştır.

[toc]

seo
seo

SEO (Search Engine Optimization); bir internet sitesinin, hedeflediği kelime gruplarında arama motorlarında belirgin pozisyonlar elde ederek hedeflediği kitleye ulaşması adına organize edilen aksiyonların bütünü olarak tanımlanabilir.

İnternet kullanıcıların arama motorlarına gösterdiği ilgilinin her geçen gün artmaya devam etmesi ve buna bağlı olarak markaların hedef kitlelerinin arama motorlarında kümelenmesi, işletmeler için SEO’yu başat dijital pazarlama kanallarından biri haline getirmiştir.

SEO Tek Başına Yeterli midir?

SEO, dijital pazarlamanın en önemli çalışma alanlarından biri olmakla birlikte çoğu zaman pazarlama stratejisinin tümünü kapsayacak ölçüde yeterli değildir. Örneğin; avukatlar ve hukuk büroları için reklam yasağı vardır ve bu durumun doğal bir neticesi olarak ilgili sektörde dijital pazarlama stratejinin neredeyse bütününü SEO üzerinden şekillenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Free Now, Galaxy ve Note Cihazlarında Podcast'ler Sunuyor

Fakat bir cilt bakım kliniği ya da otel için durum çok daha farklıdır. Kullanıcı tecrübesinin önplana çıktığı bu sektörlerde dijital pazarlama stratejileri oluşturulurken yalnızca SEO değil Google Ads ve sosyal medya kanallarının da belirgin paya sahip olması önemlidir.

SEO’da Başarı Garantisi Var mıdır?

Yalnızca ülkemizde değil küresel ölçekte en çok kullanılan arama motoru Google’dır ve SEO uzmanları stratejilerini oluştururken Google’ın algoritmalarını ve kullanıcıların beklentilerini dikkate alarak ilerlemelidir.

seo nedir
seo nedir

SEO’da organik büyüme ya da bir diğer ifadeyle başarı, internet sitesinin mevcut durumundan hedef kelime gruplarındaki rekabete kadar onlarca etkene bağlı olarak değişir. Profesyonel bir SEO uzmanının verebileceği garanti başarı değil, bütüncül bir optimizasyon yani internet sitesinin site içi, site dışı ve teknik boyutta arama motoru botları ve kullanıcı deneyimini karşılayabilecek noktaya taşınmasıdır.

Günün sonunda nihai değerlendirmeyi Google’ın yaptığı bir dünyada doğrudan hedef sorgu bazında sıralama ya da süre garantisi vermek gerçekçilikten hayli uzak bir yaklaşımdır.

SEO’ya Sürekli Yatırım Yapılmalı mı?

SEO’da dönüşüm ve verim, Google Ads ya da sosyal medya reklam kampanyalarına kıyasla çoğu zaman çok daha uzun bir çalışma periyodu sonucunda ortaya çıkar. Bu uzun çalışma periyodu, web sitesinin çeşitli alanlarında yapılan iyileştirmelerin algılanmasının ve sıralama sonuçlarına yansımasının ifadesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   YouTube, yükleme sırasında kanalınızın yasaklanmasını önlemek için telif hakkı kontrollerini test ediyor

Elbette SEO’da organik büyüme etkisinin erken dönemde görülebileceği durumlar da vardır. İyileştirmelerin vakit kaybetmeden uygulanabileceği ya da halihazırda arama motoru botları ve kullanıcı deneyimini büyük ölçüde karşılayan web sitelerinde SEO stratejinin etkisini erken dönemde görmek mümkündür.

Organik trafik ve görünürlüğün artması için geçen zaman periyodu çeşitli etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de tüm bu durumlarda dikkate alınması gereken nokta, SEO’nun sürekli bir çalışma sistematiğine ihtiyaç duyduğudur.

Sektör trendlerinin değişmesine bağlı olarak kullanıcıların arama eğilimlerinin farklılaşması, Google algoritmalarının kullanıcı deneyimi algısının sürekli iyileşmesi ve en önemlisi rakiplerin sürekli kreatif stratejiler üretmesi, SEO’nun sürekli yatırım yapılması gereken bir alan olmasının arkasında yatan temel etkenlerdir.

SEO dünyası ve markanız hakkında sohbet etmek için; https://www.erentcolak.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz