Sentetik Biyoloji Nedir

0
30
Sentetik Biyoloji Nedir
Sentetik Biyoloji Nedir

Merhaba Teknoloji Haberleri sevenler, sentetik biyoloji nedir, konusu aslında herkes tarafından duyulan ama bir türlü tanımının yapılamadığı bir alan olacaktır. Bu alanda birçok farklı gelişme ve yenilikte yanı sıra yaşanmaktadır.

Bahsettiğimiz üzere tam bir tanıma ulaşmak henüz mümkün değildir. Burada şunu idrak etmemiz doğru olacaktır. Mühendislik ilkelerine aşina olan bir alan, biyolojiye de bu ilkeleri disiplinlerarası şeklinde uygulamaktadır. Bu da tam bir tanım olmasa da, akıllarda hangi alanları kapsadığını gösterir.

Bunca yıldır etrafımızda birçok makine görüyoruz. Gerek arabalar gerek elektrikli süpürgeler gerek ise de bilgisayarlar bu konuda sadece küçük bir örnektir. Mühendislerin yıllar içinde geliştirdiği bu makineler, insanlığın hayatını da kolaylaştırmıştır.

Fakat bunlardan daha büyük mühendislik harikaları da bulunmaktadır. Evet yanlış değil, canlılık dediğimiz kavram çok daha büyük bir harikadır. Dolayısıyla insanların bu aşamada en iyi mühendisler olduğu konusu yanlıştır. Çünkü en iyi mühendis doğadır. Buna istinaden sentetik biyoloji de bir doğa harikasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Lenovo V15-ADA fiyatına 1.350 TL indirim geldi!
Sentetik Biyoloji Nedir
Sentetik Biyoloji Nedir

Sentetik Biyoloji Nedir

Yukarıda da ayrıntılarına kadar söz ettiğimiz bu sentetik biyoloji, aslında bizlerin hayatlarını kurtarma konusunda büyük bir rol oynamaktadır. Karşımıza çıkan çeşitli problemleri çözebilmek adına, doğada hazır halde bulunan canlı mühendislik prensiplerini uygulayan bir ortam yaratmaktadır.

Sentetik biyoloji, hayatı bir araç olarak kullanır. Bunun nedeni ise çok daha faydalı süreçlerin işlenecek olmasıdır. Karşınıza çıkan geleneksel bir mühendis ile sentetik biyalog bir soruna aynı tarzda ve aynı şekilde yaklaşır. Fakat bu aşamada sorunu çözümleyebilmek adına farklı araçlar kullanacaklardır. Bunlarda onları ayıran en önemli kısım haline gelecektir.

Geleneksel mühendis sorunların aşamasında çözümleyebilmek adına; yaylar, dişliler ve devreler kullanır. Fakat sentetik bir biyalog soruna yaklaşırken; proteinler, mikroplar ve gen devreleri kullanır. Günümüzden bir örnek vermek gerekirse, içme suyunun kirleniyor olması en büyük problemdir. Bunun için mühendisler suyu temizlemek adına makineler yapacaktır. Fakat sentetik biyaloglar, organizmaları modifiye edecek ve bu şekilde suyu temizleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Facebook, COVID-19 aşısını nereden alacağınızı bulmayı daha kolay hale getiriyor

Sentetik Biyoloji Nerelerde Kullanılır?

Sentetik biyoloji bir aşamada bizlere çok uzak olan bir kavram gibi gözüküyor olsa bile, aslında kullanım alanları resmen hayatımızın içinde olacaktır. Özellikle de direkt olarak karşımıza çıkan kullanımları, belki de şaşırmanıza bile neden olabilir. Bu aşamada sentetik biyolojinin kullanım alanları şu şekildedir:

  • Tedavi
  • Teşhis
  • Enerji
  • Gıda
  • Çevre
  • İmalat

Bu alanlarda kullanılır ve bu sayede hayatımızı kolaylaştıracak olan fırsatları da bizlere sunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz