Samsung UFS 4.0 hızlı bir gelecek vaat ediyor

0
Samsung UFS 4.0
Samsung UFS 4.0

Merhaba Tekno bilim adamı takipçileri; piyasada yeni bir telefon ararken, muhtemelen yalnızca istediğiniz telefonun depolama alanı miktarına (GB sayısı) bakarsınız. Birlikte geldiği depolama türü – UFS, NVMe veya eMMC – genellikle göz ardı edilir. Ve haklı olarak, Apple iPhone 13, Samsung Galaxy S22 ve Google Pixel 6 dahil olmak üzere yeni akıllı telefonların çoğu, depolama türü hakkında endişelenmenize gerek olmayan hızlı dahili depolama ile birlikte gelir – kesinlikle yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, çoğu durumda (özellikle bütçeniz kısıtlıysa), depolama türü çok önemlidir. Neyse ki, bugün satılan akıllı telefonların çoğu, özellikle Android telefonlar, UFS depolama ile geliyor. Evrensel Flash Depolama veya UFS, cep telefonları ve dijital kameralar için özel olarak geliştirilmiş depolama standardıdır. eMMC’den çok daha verimlidir ve mükemmel okuma ve yazma hızları sunar. Akıllı telefonunuz için bir SSD olarak düşünün.

Samsung şimdi, önceki nesil UFS 3.1’e göre büyük bir gelişme gösteren UFS 4.0 adlı yeni nesil UFS depolamasını tanıttı. UFS 3.1 standardı zaten sağlam bir performans sergiliyor ancak Samsung, UFS 4.0’ın iki katına kadar performans sunacağını söylüyor.

UFS 4.0 Neden Önemli Olabilir?

5G akıllı telefonlar, AR ve VR cihazları için artırılmış bant genişliği

UFS 4.0, şerit başına 23,2 Gbps’ye kadar veri aktarım hızıyla gelir. Bu, UFS 3.1’in sunduğu hızın tam olarak iki katıdır. Samsung, UFS 4.0’ın sunduğu bant genişliğinin 5G, AR, VR ve geleceğin otomotiv cihazları için “mükemmel” olduğunu söylüyor. UFS 4.0’ın sunduğu 23.2Gbps veri aktarım hızını (tam olarak) kullanamayacak olsak da, tüm cihazlarımızın birbiriyle iletişim kurabileceği 5G bağlantılı bir dünyaya doğru ilerliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi’nin Yeni Geliştirdiği GaN Şarj Cihazının Detayları!

Bu, işlenmesi için büyük miktarda veri gerektirecek ve Samsung, UFS 4.0’ın geliştirilmiş okuma ve yazma hızları sayesinde bu geçişi daha yumuşak hale getireceğine inanıyor. Şirket, bunun yeni 7. nesil V-NAND ve kaputun altındaki tescilli bir kontrolör sayesinde mümkün olduğunu söylüyor. Standart, 4.200MB/s’ye kadar sıralı okuma hızı ve 2.800MB/s’ye kadar sıralı yazma hızı sunarak verilerin bir anda işlenmesine olanak tanır.

UFS
UFS 4.0

Daha iyi pil ömrü

Bunu okurken akla gelen ilk şey, yeni bir depolama türü pil ömrünü nasıl iyileştirebilir? Sadece veri aktarımı ile ilgili değil mi? Evet, UFS 4.0’ın en önemli USP’lerinden biri, geliştirilmiş veri aktarım hızlarıdır. Ancak buna ek olarak Samsung, UFS 4.0’ın mA başına 6,0 MB/sn sıralı okuma hızı getirdiğini söylüyor. Bu, son nesle göre %46’lık bir gelişmedir. Depolama yongası daha az güç kullanacağından, cihazınızdan daha iyi pil ömrü bekleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Reels nedir ? Instagram Reels nasıl kullanılır ?

Daha fazla bileşen için alan

Samsung, UFS 4.0’ın maksimum 11 mm x 13 mm x 1 mm boyutunda kompakt bir pakette geldiğini söylüyor. Bu, bir UFS 4.0 depolama yongasının gerektirdiği alanın, bir UFS 3.1 yongasının gerektirdiği alanın neredeyse üçte biri olduğu anlamına gelir. Üreticiler, bu tasarruf edilen alanı daha büyük pil, ekstra kamera modülü, daha iyi bir soğutma çözümü veya daha fazla sensör gibi birçok başka bileşen için tercihlerine göre kullanabilecekler.

Samsung, UFS 4.0 depolama yongalarının 2022’nin 3. çeyreğinde seri üretime geçeceğini söylüyor. Şirket, mikro elektronik endüstrisi için standartları belirleyen bir kuruluş olan JEDEC’in yönetim kurulundan onay aldı ve gelişmiş depolama çözümüne sahip cihazları umuyor. bu yılın sonu. Bu, şirketin kendi Samsung Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4’ün UFS 4.0 depolama yongalarını kullanan ilk cihazlardan biri olabileceği anlamına geliyor.

Akıllı telefonunuz hangi depolama türüyle geliyor? Akıllı telefonunuzun kullanılabilir okuma-yazma hızları sunduğuna inanıyor musunuz, yoksa geliştirebileceğini mi düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz