Samsung tüm akıllı televizyonlarından Google Asistan veda ediyor

0
Samsung tüm akıllı televizyonlarından Google Asistan'a veda ediyor
Samsung tüm akıllı televizyonlarından Google Asistan'a veda ediyor

Google Asistan yeni yılda bir düzineden fazla “yeterince kullanılmayan” özelliğini kaldırdı ve ayıklamanın son kurbanı en iyi Samsung TV’ler gibi görünüyor. Samsung bu hafta arama devinin sanal asistanına verdiği desteği sonlandırdığını ve Google Asistan’ın mevcut modeller de dahil olmak üzere akıllı TV serisinde artık kullanılamayacağını doğruladı.

Samsung destek sayfasında şirket, 1 Mart itibariyle Google Asistan işlevinin tüm uyumlu cihazlardan kaldırılacağını söyledi:

“Google’ın politikasındaki bir değişiklik nedeniyle, Google Asistan 1 Mart 2024 tarihinden itibaren Samsung TV’lerde kullanılamayacaktır. Samsung TV’lerde sesli asistanlar için diğer seçeneklere göz atın.”

Samsung Google Asistan
Samsung Google Asistan

Bu değişiklikten etkilenen setler arasında tüm 2022 ve 2021 akıllı TV modelleri, 2020 8K ve 4K QLED TV’ler, 2020 Crystal UHD TV’ler ve 2020 Lifestyle TV’ler yer alıyor. Bu TV’lerde sesli asistan kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcıların Samsung’un kendi sanal asistanı Bixby veya Amazon Alexa gibi mevcut alternatiflere geçmesi gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oppo A2m, Dimensity 6020 çip ve 720 nit parlak LCD ekran ile piyasaya sürüldü

Samsung, Asistan için desteğin devam etmesini engelleyen “Google’ın politikasındaki bir değişiklikten” bahsederken, Güney Koreli üreticinin neyi kastettiği tam olarak belli değil. Google Asistan hemen hemen tüm Android TV ve Google TV ürünlerinde mevcut ve 2020’den itibaren Samsung, TV setlerine de destek getirdiğini duyurdu. Ancak geçen yıldan itibaren Samsung, Google Asistan’dan uzaklaşmaya başladı ve işlevsellik Samsung’un 2023 akıllı TV serisinden herhangi bir açıklama yapılmadan aniden kayboldu.

Bunun olası bir nedeni, Google’ın sanal asistanını daha iyi üretken yapay zeka desteği ile elden geçirmesi olabilir. Yani bildiğimiz Google Asistan, yapay zeka parıltısından sonra çok farklı görünebilir.  Mart ayında Google’ın, Asistan’ı büyük dil modeli sohbet robotu Bard ile entegre etmeyi planladığı ve kullanıcıların sadece “Hey, Google” diyerek Bard’ın web sürümünün tüm işlevlerine erişmelerini sağlayacağı bildiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz