Sağlık Bakanlığı Corona Virüs İçin Kit Çıkarttı

0
34
koronavirus kiti

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımız sağlık hakkında olacak. Bu sıra çoğu yazımızda da bahsettiğim dünyayı tehdit eden Corona Virüsünden bahsedeceğim. Ve yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından alınmış yeni bir önlemden bahsedeceğim. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bahsettik.

Corona virüsü yerli tespit kiti var mı?

Evet, var.

Corona testi kaç günde çıkar?

Test tipine göre değişkenlik gösterir. Min: 15dk, maksimum: 2 gün.

Çin’in Wuhan merkezinde ortaya çıkan ve ölümcül, yaygın bir hastalık olan Corona Virüsü Global bir pazara sahip ve her kıta ile, her ülke ile ticaret yaptığından ve ağı olduğundan tüm dünya için bir tehdit taşıyor.

korona virus
coronavirus

Bu ülkelerden biri de biziz. Ülkemizde gerçekleşen ticari işlemlerin, yapılan yatırımların ve ham madde ticaretlerinin neredeyse her yerinde Çin var. Hatta düne kadar daha doğrusu Corona Virüs tehdidi ortaya çıkana kadar ülkede neredeyse hepimiz Aliexpress’ten onlarca yüzlerce ürün sipariş ettik, etmeye de devam ediyorduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Olan 'Aşı Sıranız Geldi' Mesajlarına Dikkat

Ancak Corona Virüsü’den dolayı  artık insanlar normal olarak Çin’den bir şey almaya yanaşmıyor. Yani virüs e-ticaret pazarını da baltaladı diyebiliriz.

E durum böyleyken, her tarafta telaş varken. İnsanlar çözüm bulmaya çalışırken Çin’le de bu kadar etkileşimi olan bir ülke olarak bizim tarafımızdan da bir önlem alınması gerekiyordu. Hükümet tarafından Çin’den gelen uçaklar için hava yolları kapatılmıştı ilk seferde. Ki zaten tüm dünyada ülkeler aynı hareketi aynı reaksiyonu izledi bu konuda. Çin tarafından da ülkeye giriş çıkışlar kapatılmıştı.

Corona Virüsü’ne Sağlık Bakanlığı El Attı!

Sağlık Bakanlığı, yeni tip corona virüsü olan ve tıp dünyasında kodlama olarak COVİD-19 ismiyle anılan virüs için geliştirilen yerli tanı kitine ait laboratuvar görüntülerini kamuoyu ile paylaştı.

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukoğlu, kit ile 90 dakikada detaylı bir sağlık taraması yapıldıktan sonra hastada corona virüsünün olup olmadığının rahatlıkla ve %100 doğruluk payıyla tespit edilebildiğini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021’de 10 Grafik Tasarım Trendi
İlginizi Çekebilir : Teknoloji İle Korona Virüsünü Yenmek Mümkün Mü?

Bu kit şüphesiz hastalığın tanısında büyük bir kademe atlatacaktır. Tedavi için bir çok yatırım ve öncelikler alan Çin hükümeti de Dünya’daki tüm ülkelerden tedaviye destek çıkmaları ve çözüm aramaları için yardım çağrılarında bulundu.

Art arda iptal olan etkinlikler, hastalığı kapan insan sayısının her geçen gün artması ve ölen insanların da artması üzerine hala bir çözüm bulunamaması Çin halkını oldukça endişelendiriyor.