Rusya, ABD ile uzay işbirliğini 2030’a kadar genişletiyor

1

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; Rusya hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ile 2030’a kadar uzay işbirliği anlaşmasını uzattı. Hükümetten yapılan açıklamada, Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin uzatmayı 3 Nisan’da onaylayıp imzaladı.

1992’de imzalanan ve daha önce dört kez uzatılan orijinal işbirliği anlaşması, iki ülkenin uzay ajansları olan NASA ve Roskosmos arasında geniş kapsamlı, uzayla ilgili projeler ve araştırmalar için zemin hazırladı.

Bu, Uluslararası Uzay İstasyonundaki ortak çalışmaları ve Rusya’nın yörünge istasyonuna astronot ve malzeme ve ekipman taşımasını içeriyordu. ABD’nin uzay mekiği filosunu yere indirme kararının ardından, Rusya’nın Soyuz ve Progress uzay aracı, istasyona ulaşmak için tek ulaşım aracı oldu.

uzay
uzay işbirliği

SpaceX de dahil olmak üzere özel uzay şirketleri insanları istasyona uçurmak için NASA onayını almaya yaklaştıkça bu durum değişti, bu Roskosmos’u çok ihtiyaç duyulan gelirlerden mahrum edecek bir hareket.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Zam furyası: Renault Megane Sedan fiyatlarına da zam geldi

Birleşik Devletler, Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesi ve diğer cezai tedbirler nedeniyle Rusya’ya yaptırımlar uygulasa da ikili işbirliği devam etti. ABD Ticaret Bakanlığı geçen ay Rusya’ya yapılan bazı ihracatlara yönelik yaptırımları sıkılaştırdığını, ancak havacılık ve uzay ile ilgili olanlar gibi bazı kalemleri kısmen hariç tuttuğunu söyledi.

Roskosmos Geçtiğimiz Hafta Çin İle Bir Anlaşma Yaptı

Bu arada yörünge istasyonu, 20 yıldan fazla bir süredir Dünya’nın yaklaşık 400 kilometre yukarısında uçarak, öngörülen ömrünün sonuna yaklaşıyor. Son yıllarda, istasyon sızıntılar endişeleriyle vuruldu. Roskosmos, geçtiğimiz günlerde Çin ile ortak bir ay üssü inşa etmeyi keşfetmek için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Ve NASA, Mars’ı keşfetmeyi amaçlayan daha fazla görev için hazırlanıyor.

1 YORUM

  1. Güncel Tekno bilim adamı web sitesi Türkiye’nin en özgün , kaliteli ve bilgilerinici , şeffaf içeriklerini üretir. Teşekkürler Teknoloji haberleri , teşekkürler tekno bilim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz