Roma Rakamları (Romen Rakamları) Nedir Sistem Sembolü

0
Roma Rakamları
Roma Rakamları

Yüzlerce yıl önce Romalılar kendi sayı sistemlerini geliştirdiler. Romalılar yedi temel sembol kullandılar, yani I, V, X, L, C, D ve M ve bunlara dayalı olarak tam sayı sistemi geliştirildi. Bu sayı sisteminin ortaya çıkmasının temel nedeni, iletişim ve ticaret için sayma yöntemine duyulan ihtiyaçtı. Bu sayı sistemi bugün popüler olarak roma rakamları olarak bilinir. Romen rakamlarının kullanımı günümüzde de çok yaygındır ve her yerde bulunabilir. Bu tür Romen rakamları çeşitli saatlerde veya saatlerde kullanılır, çeşitli kitaplardaki bölüm numaraları romen rakamlarıyla temsil edilir, ayrıca Olimpiyatlar gibi büyük spor etkinlikleri vb. Roma rakamları ile yılın geçişini gösterir. Bu nedenle, Romen rakamı, herkesin bilmesi gereken ve geçerli bir sayı oluşturmak için çeşitli sembollerin nasıl kullanılacağını netleştirmesi gereken bir şeydir.

Roma Rakamları

Ancak romen rakamlarının doğru kullanımı için farklı sembollerinin anlamını bilmek gerekir, aksi takdirde karışıklık ve kaosa yol açar. I sembolü bir birimi veya bir parmağı temsil ederken, V sembolü beş parmağı temsil eder ve X sembolü on birim veya parmağı temsil eder. Diğer semboller daha büyük sayı için kullanılır. L, C, D ve M sembolü, sayı sisteminde sırasıyla 50, 100,500 ve 1000’i temsil eder. Sayı sisteminde hangi sembolün neyi temsil ettiğinin anlaşılması, Romen rakamlarının kullanımındaki temel adımdır. Bir Romen rakamıyla etkili bir şekilde çalışmak için, bunların yazılmasıyla ilgili belirli kuralların öğrenilmesi gerekir. Ayrıca, bireyin Romen rakamını sayıya veya sayıya çevirmesine yardımcı olacaktır. Temel kurallardan bazıları aşağıda belirtilmiştir;

  • Romen rakamlarındaki semboller art arda sadece üç kez tekrarlanabilir. Ayrıca bu kural sadece I, V ve X sembolü için geçerlidir. Örneğin, Roma rakamı III, 3 sayısını temsil eder ve geçerli bir sayıdır, oysa sembol art arda üçten fazla kullanıldığından dört sayısını temsil etmek için IIII yazamayız. L, C ve D sembolleri birden fazla kullanılamaz. Aksi takdirde numara geçersiz hale gelecektir.
  • Daha yüksek değer sembolünün sol tarafına daha düşük bir değer sembolü yerleştirilirse, çıkarma gerçekleşir. Örneğin, roma sayısı IX durumunda, daha düşük değerli sembol yani I, daha yüksek değerli sembol yani X’in sol tarafına yerleştirilir, böylece çıkarma 10-1= 9 şeklinde gerçekleşir. Böylece bu şekilde elde ederiz. 4 numara
  • Düşük değer sembolünün yüksek değer sembolünün sağ tarafına yerleştirilmesi durumunda toplama işlemi gerçekleşir. Roma rakamı VI durumunda, daha düşük değer, daha yüksek değer sembolünün sağındadır ve böylece 5+1=6 şeklinde eklenir.
  • Çıkarma amacıyla yalnızca I, X ve C sembollerinin çıkarma sayıları olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yaşam tarzı enflasyonu

Bu nedenle bunlar hatırlanması gereken önemli kurallardır. Romen rakamlarıyla ilgili tüm şüphelerini gidermek için Cuemath gibi  matematik uzmanlarına güvenmek gerekir. Onların rehberliği ile Romen rakamının anlaşılmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz