Pixel telefonlar Google’ın kendi yonga setini kullanacak

0
24

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; Google’ın yakında çıkacak olan Pixel telefonlarının, dahili olarak “GS101” olarak anılan şirket içi geliştirilmiş “Whitechapel” SoC (Yonga Üzerinde Sistem) platformunu içereceği bildiriliyor. Yeni yonga seti, muhtemelen Pixel 6 ve Pixel 5a 5G olarak adlandırılacak olan “Raven” ve “Oriole” kodlu telefonlarda ilk çıkışını yapacak.

Google şimdiye kadar Pixel cihazları için SoC’leri neredeyse diğer tüm büyük Android OEM’leri gibi Qualcomm’dan temin etti. Ancak şirket, en az 2020’den beri Pikseller ve Chromebook’lar için özel bir SoC üzerinde çalışıyor.

Google, Yeni Pixel SoC’lerde Samsung SLSI ile Çalışıyor

9to5Google tarafından görülen dahili belgeler , “Whitechapel” in Google’ın Chromebook’lar ve Pixel cihazlar için özel bir SoC oluşturma çabası olduğunu gösteriyor. Bu platformun bir parçası olarak piyasaya sürülecek ilk yonga “GS101” olacak ve “GS” büyük olasılıkla “Google Silicon” anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Brezilya, ‘Amazonia-1’ uydusunu yörüngeye gönderdi

Dahili belgeler, Samsung’un Exynos yongalarına bağlanan “Slider” ile bağlantılı olarak “Whitechapel” kullanır. Belgedeki referanslar, Google’ın SoC için Samsung’un SLSI bölümüyle birlikte çalıştığına işaret ediyor.

Pixel
Pixel

Bu, çipin yazılım bileşenleri de dahil olmak üzere Samsung’un Exynos platformuyla bazı benzerliklere sahip olabileceği anlamına gelir. Samsung, Google Silicon yongasını muhtemelen 5nm dökümhanelerinde üretecek.

XDA bu raporu doğruladı ve dahili belgelerin bir TPU (Tensör İşleme Birimi) ile 3 kümeli bir kurulum içeren “GS101” SoC’ye işaret ettiğini iddia etti. Belgelerde ayrıca sonraki Pixel telefonlara “göz korkutucu olmayan telefonlar” olarak atıfta bulunuluyor ve bu da muhtemelen entegre bir Titan M çipine sahip olduklarını gösteriyor. “GS101” in, Haziran 2021’de piyasaya sürüleceği söylenen Pixel 5a’da değil, Pixel 6 ve Pixel 5a 5G’de çıkması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz