Pasaport Nasıl Çıkartılır?

0
30
pasaport

Merhaba seyahat sever Teknobilimadamı takipçisi, bugün size adım adım nasıl bir pasaport çıkarabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Pasaport nasıl çıkartılır?

Yazımızda bunun detaylarından bahsettik.

Pasaport ne işe yarar?

Yurtdışına çıkışlarda kullanılır.

Pasaport için bulunması gereken belgeler nelerdir?

Nüfuz cüzdanı, biyometrik fotoğraf, eski pasaportlar, pasaport harcı ve bedeli dekontları.

Pasaport, ülkeler arası seyahatta işimize yarayacak olan temel belgedir. Pasaport bizim uluslararası kimliğimizdir.

İlginizi Çekebilir : E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

pasaport

Genel Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

  1. Nüfus Cüzdanının Aslı : Bu aşamada asıl olarak direkt kimlik belgeniz ile gitmeniz gerekiyor. Ancal fotokopisini de bulundurmakta yarar var.
  2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf:  Bu aşamada yeni geçilen sistem ile vesikalık fotoğraf artık işlem görmüyor, biyometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biyometrik fotoğraf istiyorum” demeniz yeterli. Aslında vesikalık fotoğraftan da bir farkı yok. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve  50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
  3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış pasaportlarınız da lazım olacak.
  4. Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları:  Talep ettiğiniz sürelere göre alınacak defter ve harç bedellerinin ödendiğini belgelemek için dekontlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Porsche laptop ülkemizde satışta! Fiyatı ne kadar?

5 Adımda Pasaport Çıkartmak

Şimdi 5 adımda kolayca verdiğimiz talimatlara uyarak nasıl pasaportunuzu çıkartacağınızı anlatacağım.

1. Pasaportunuzu Çıkartmak İçin Gerekli Evrakları Hazırlayın

Pasaportunuzu çıkartmak için yaptığınız başvurunun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Bu yüzden aşağıda verdiğim talimatları doğru ve eksiksiz izlediğinizden emin olun. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattım. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzu Hangi Süre İle Çıkartmak İstediğinizi Belirleyin

Standart olarak Bordo pasaportların minimum 1 yıl, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Burada pasaportunuzu kaç yıllığına çıkartacağınız tamamen sizin tercihinize kalmış durumda.

Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Yani 10 yıllık bir pasaportun 1 yıllık bir pasaporta göre ücreti haliyle daha fazladır. Şöyle örneğin 2020 ücretlerine bakacak olursak:

1 yıllık olan pasaportlar için 304,40 TL Pasaport Harcı + 160 TL Defter Bedeli = 464,40 TL ödemeniz gerekiyorken…
10 yıllık olan pasaportlar için ise 994,80 TL Pasaport Harcı + 160 TL Defter Bedeli = 1154,80 TL ödemeniz gerekir.

Sizlere tavsiyem tek seferde 10 yıllık süreli olan pasaportu alın. Hem vize işlemleri için daha elverişli, hem de bütçeniz için karlıdır. Şimdi detaylı anlatacağım işlemle neden karlı olduğunu daha net ve iyi anlayacaksınız.

Hem bir daha ihtiyacınız olduğu zaman aynı işlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız hem de 1 senelik ücret 450 TL 10 senelik ücret 1100 TL. Buradan bir hesap yaparsak 1 senelik olarak pasaportunuzu 3 sene art arda yeniletmek size 1350 TL’ye mal olacak iken tek seferde 10 senelik çıkarttığınız pasaporta yalnızca 1150 TL vereceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cyberpunk 2077 PlayStation Store’a Geri Dönüyor! İşte Tarih

3. Pasaportunuzun Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaportu alacakların pasaportun defter bedeli ve pasaportun harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
Çıkarılacak Pasaportun Harcı : Bunu işlem bedeli olarak düşünebilirsiniz. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun işlem bedeli sabittir.
Çıkarılacak Pasaportun Defter Bedeli : Cüzdan bedeli olarak bilinir. Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca defter bedeli de artar.

Yukarıda anlattığımız evraklar, ilk seferde pasaportunuzu çıkartmaya yetecek belgeler. Bu belgeleri hallettikten sonra pasaportunuz için kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Diğer yandan belirtmem gereken bir durum var. Öğrenciler harç ödemeden pasaport çıkartabilirler. Devlet burada 25 yaş altında öğrenimini aktif olarak devam ettiren öğrenciler için harç almayarak neredeyse yarı yarıya bir fiyatla pasaportlarını alma imkanı tanıyor.

4. Pasaportunuzu Çıkartmak İçin Başvurunuzu Yapın

Bordo Pasaportu çıkartmak için, tüm belgelerinizi hazırladığınızda sıradaki işlem olarak online olarak epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor.

İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor. İşinize yakın olan ya da çevrenizden ”Şurası daha boş ve sakin oluyor” diye bildiğiniz her hangi bir şubeden başvuru için randevu alabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz