Özel okul paraları kesin olarak iade ediliyor!

0
61

Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere özel okul paralarının kesin olarak iade edilmesi hakkında bilgi vereceğiz.

Resmi Gazete üzerinde yayımlanmış olan Cumhurbaşkanı Kararına göre 1 Eylül 2020 ve 30 Haziran 2021 tarihleri arasında özel okulların vermiş olduğu eğitim hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8 oranından yüzde 1 oranına indirilmişti. Ardından da herkes özel okulların iade yapıp yapmayacağı konusunda merakla beklemeye konuldu.

Tüm bunların yanında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, eğitim öğretim hizmetleri için yapılmış olan geçici KDV indiriminin velilere geri iade edilmesi şeklinde bir yazı gönderdi.

ÖZEL ÜNİVERSİTELER DE İADE YAPMALI

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Öz, özel üniversitelerin iadeyi hangi şekilde gerçekleştirebilecekleri hakkında bilgi verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SSD mi? HDD mi? Hangi diski tercih etmeliyiz?

“Eğitim ve öğretim hizmeti için 1 Eylül’den önce fatura kesildiyse yüzde 7’lik KDV farkının gider pusulası düzenlenerek iade edilmesi gerekiyor. Gider pusulalarındaki KDV, eğitim öğretim hizmeti veren mükellefler tarafından alıcıya, iadenin gerçekleştirildiği dönemde indirim konusu yapılabilecek. Gider pusulası, genellikle iade edilen ürünler için kullanılıyor. Bir kıyafeti iade ederken mağaza size bir belge imzalatıyor. O belge gider pusulasıdır. Burada da aynı yöntem geçerli. Özel okul gider pusulası düzenleyecek ve veliye imzalattıracak. Gider pusulasında yazılı tutarın veliye iade edilmesi gerekiyor”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz