OPPO ve Xiaomi bu yıl kendi 5G çiplerini piyasaya sürebilir

0

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Çinli akıllı telefon üreticileri OPPO ve Xiaomi, 2021’in sonlarında veya 2022’nin başlarında piyasaya sürülebilecek şirket içi 5G akıllı telefon çipleri üzerinde çalışıyor. Her iki şirket de şu anda akıllı telefonları için Qualcomm ve MediaTek’ten yonga setleri sağlıyor.

Xiaomi ve OPPO, Sub-6GHz 5G Chips Üzerinde Çalışıyor

DigiTimes OPPO ve Xiaomi içi bir alt 6GHz 5G çipini geliştirmeye çalıştıklarını iddia bildirmektedir. MediaTek ve Qualcomm gibileriyle rekabet etmek için fabrikasız yarı iletken bir şirket olan Unisoc da onlara katılacak.

Her iki şirket tarafından şirket içinde geliştirilmekte olan yongalarla ilgili diğer ayrıntılar şimdilik bilinmemektedir. Xiaomi kısa süre önce, profesyonel görüntü işleme için kendi bünyesinde geliştirdiği Surge C1 görüntü sinyali işlemcisini (ISP) kullanan Mi Mix Fold’u piyasaya sürdü . Yaklaşık 21 milyon dolarlık bir yatırımla Xiaomi’nin çipi geliştirmesi iki yıl sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Clubhouse Artık Google Play’de

Xiaomi

OPPO ve Xiaomi’nin kendi 5G yongaları üzerinde çalışan haberleri, Google’ın bu yıl bir Qualcomm yongası yerine Pixel 6’da şirket içi GS101 yongasını kullanacağına dair çıkan haberlerin hemen ardından geldi. OPPO ve Xiaomi’nin, çeşitli lisans sorunları nedeniyle Çin dışındaki ürünler için şirket içi yongalarını kullanıp kullanmayacağı belli değil.

Tüm Android akıllı telefon satıcıları, akıllı telefonları için Qualcomm veya MediaTek çiplerine güveniyor. Bu, kendi çiplerini şirket içinde geliştirmekten daha ucuz bir alternatiftir ve bu genellikle maliyetli bir iştir. Bununla birlikte, ticari yaptırımlar ve işlerini büyük ölçüde etkileyebilecek diğer sorunlar nedeniyle tedarik zincirinden kopma riski her zaman vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz