Okuryazarlık Oranına Göre Ülkeler Listesi

0
okuryazarlık oranına göre ülkeler
okuryazarlık oranına göre ülkeler

Okuryazarlık oranı, bir ulusun ekonomisini güçlendirmesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir; Okuma yazma oranı yüksek olan ülkelerin çoğu gelişmiş ülkelerdir. Gelişmiş ülkeler, yeni doğan çocuğundan en büyüğüne kadar okuryazarlık oranlarına dikkat ettiğinden, ülkenin büyümesi için mükemmel bir geleceği güvence altına almıştır.

Okuryazarlık oranları daha yüksek olan ülkeler çoğunlukla barışı koruma, gelişmekte olan ülkeleri finanse etme ve yeni teknolojik yenilikler üzerinde çalışıyor. Buna ek olarak, bu ülkeler çoğunlukla küresel ısınma gibi büyük çevre sorunlarını çözmek, Kuzey Kutbu ve Antarktika bölgesindeki buzulları kurtarmak için mücadele ediyor.

İstatistiksel verilere dayanarak, dünyanın en yüksek okuryazarlık oranına sahip en iyi ülkelerine bir göz atalım.

Kuzey Kore

Dünyadan izole olan Kuzey Kore, %100 ile en yüksek okuryazarlık oranıyla listenin zirvesinde yer aldı. %0,46’lık bir büyüme oranıyla ülke, okuryazarlık oranını artırmak için yıllar içinde gelişti. İstatistiksel veriler UNESCO tarafından yapılan bir nüfus sayımına dayalı olarak analiz edilmiştir. İstatistiksel verileri gözlemlerken hem kadın hem de erkek için en yüksek yetişkin okuryazarlık oranına sahiptirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Mukbang videoları Çin'de yasaklandı!

Letonya

Letonya hükümeti, 2015 yılı nüfus sayımına göre gayri safi yurtiçi hasılanın %5,3’ünü eğitime harcıyor. Ülkedeki büyüme oranı %1,31 düşmüş olsa da bir strateji bulmuşlar. Bu, 2019’daki istatistiklere göre düşük bir büyüme oranıyla bile okuryazarlık oranının etkilenmemesini sağlayacaktır. Ancak Letonya, dünyadaki en yüksek ikinci yetişkin okuryazarlık oranına sahiptir.

Ukrayna

Doğu Avrupa bölgesinin bir parçası olan Ukrayna, %99,97 okuryazarlık oranına sahip olup, erkek okuryazarlık oranı %99,99 ve kadın okuryazarlık oranı %99,96’dır. Düşük bir büyüme oranına sahip olmalarına rağmen, ülke dünyadaki en iyi yetişkin okuryazarlık oranlarına sahip ülkelerden biri olarak listenin başında yer aldı.

Okuryazarlık

Tacikistan

Okuryazarlık oranında yıllık %0,71’lik bir büyümeye sahiptirler. 2015’ten bu yana Tacikistan, büyüme oranını %97,7’den %99,8’e çıkardı. Ülke GSYİH’nın eğitimine %5,2 harcıyor ve %2,42 gibi etkileyici bir büyüme oranına sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ş İle Başlayan Ülkeler

Polonya

Polonya’nın yetişkin okuryazarlık oranı, 2015’ten bu yana %98,7’den %99,8’e, yıllık %0,26’lık bir büyüme oranıyla büyümüştür. Ülke GSYİH’nın eğitimine %4.8 harcıyor. Polonya’da devlet tarafından finanse edilen 131 üniversite ve özel sektöre ait 326 üniversite dahil olmak üzere yaklaşık 457 üniversite bulunmaktadır.

Litvanya

Litvanya’nın yetişkin okuryazarlık oranı 1989’un sonunda %98,4’tü ve %0,47’lik hızlı bir büyümeye sahipler. Artan büyüme oranı ile ülke 2015 sonunda %99,8 okuryazarlık oranına ulaşmayı başardı. GSYİH’nın eğitimine %4,2 harcıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz