Schengen Vizesi Nedir?

0
29

Schengen Bölgesi, Avrupa genelinde 26 ülkeden oluşmaktadır. Schengen ülkeleri karşılıklı seyahat ve serbest dolaşım düzenlemesine sahiptir, uluslararası seyahat amaçları için birleşik bir yargı yetkisi işlevi görür ve ortak bir vize politikası paylaşır.

Schengen Bölgesi Nedir?

Schengen Bölgesi, 400 milyondan fazla Avrupa Birliği (AB) vatandaşına ve AB’de yaşayan veya değişim öğrencileri, iş seyahatinde olanlar veya turist olarak ziyaret eden AB üyesi olmayan vatandaşlara serbest dolaşım hakkı vermektedir. Serbest dolaşım, AB vatandaşlarının AB üyesi olmayan vatandaşları etkileyen giriş kısıtlamalarına ve sınır kontrol politikalarına tabi olmaksızın bir AB ülkesinde yaşamasına ve seyahat etmesine olanak tanır.

Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Schengen Bölgesi şu ülkeleri içerir: Avusturya, Estonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Fransa, Almanya, İtalya, Letonya, Macaristan, İzlanda, Lüksemburg, Lihtenştayn, Litvanya, Polonya, Portekiz, Malta, Hollanda, Norveç, İspanya, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre. Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya şu anda Schengen Bölgesi’ne katılma sürecindedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Yaz Döneminde Bolca Tüketilen Sodalar Zararlı Mı?

İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn. Son üç ülke, AB üye devletlerini de içeren Avrupa Ekonomik Alanı’nın (AÇA) bir parçasıdır.

Coğrafi sınırların paylaşılmasına rağmen, AB ile Schengen Bölgesi arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Schengen bölgesi, Schengen Anlaşması ile siyasi ve ekonomik olarak birleşmiş bir grup Avrupa ülkesidir ve AB, siyasi ve ekonomik bağları olan 28 üye ülkeden oluşan bir konsorsiyumdur. AB içindeki ülkelerin serbest dolaşım anlaşması ve dahili tarifesiz pazarları vardır.

Schengen

Schengen Vizesi Nedir?

AB üyesi olmayan bir ülke vatandaşının vize alması gerektiğinde, Schengen Vizesi kısa süreli konaklamalara ve Schengen Bölgesi’nde seyahat etmeye izin verir. Schengen Vizesi ile yabancı uyruklu kişiler, 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün boyunca Schengen Bölgesi’nde kalabilir veya bölgeden geçiş yapabilirler. Schengen ülkeleri karşılıklı vize sistemine sahiptir; bu, bir ülke tarafından verilen bir Schengen Vizesinin tüm Schengen bölgesi boyunca seyahat ve transit için geçerli olduğu anlamına gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2022 Mobilya Dekorasyon Fikirleri

Yabancı uyruklular, bir Schengen ülkesinde kalırken kendilerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemek için yeterli mali kaynağa sahip olmak da dahil olmak üzere, bir Schengen Vizesi almak için belirli şartları yerine getirmelidir. Yabancı uyruklular ayrıca Schengen Vizesi ile bile bir Schengen ülkesine giriş garantisinin olmadığını ve kalacakları ülke için diğer tüm giriş şartlarını karşılamaları gerektiğini unutmamalıdır.

Schengen Vizesi ile Hangi Faaliyetler Yapılabilir?

Schengen Vizesi aşağıdaki amaçlar için kullanılabilir;

  • İşletme
  • Aile ve arkadaşlar ziyareti
  • Turizm ve tatil seyahati
  • Sportif ve kültürel etkinliklere katılmak
  • Hava ve deniz yolculuğu
  • Tıbbi nedenler
  • Eğitim
  • Diplomatik misyonlar gibi resmi amaçlar

Schengen Vizesi tek girişli, çift girişli veya çok girişli vize olarak düzenlenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz