ODD’den açıklama: Şarj istasyonları şart değil

0
11
ODD'den açıklama Şarj istasyonları şart değil

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, elektrikli araçların şarj istasyonlarıyla olan ilişkisi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar içinden, elektrikli otomobillerin gelişmesi için illa şarj istasyonlarına gerek olmadığı söylemi dikkat çekti.

ODD elektrikli araba ve şarj istasyonu açıklaması

ODD elektrikli araba ve şarj istasyonu açıklaması

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, “Ama dünyanın neresi hazırlıklı diye sorabiliriz burada kendimize. Hatta belki birazcık geçmişe ve tarihe uzanırsak benzinli araba çıktığında biliyorsunuz, ta ilk icat edildiğinde, o zamanlar benzinler daha eczanede satılıyordu. Yani benzin istasyonu diye bir şey yoktu. Yani demek istediğim şu şarj istasyonları ile araçların birbirine paralel birbirini tetikleyerek, destekleyerek büyüyeceğini öngörmek çok da zor değil.

Kimse şarj istasyonlarına yatırım yapmaz belli araç sayısı trafikte dolaşmadan. Öbür taraftan da ‘Yeterli şarj istasyonu olmadığında yeterli araç çıkar mı trafiğe?’ sorusu var. Ama elektrikli araçlarda şöyle bir avantaj var benzinli araçlara göre… Bugün aslında aracınızı siz kendi evinizde şarj edebiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Honor Band 6, piyasaya sürüldü

Artık bugün çıkan elektrikli arabaların hemen hemen hepsi 220 – 230 W ile şarj edilebilecek teknolojiye sahip. Bundan 3 – 4 yıl önce bu böyle değildi. Sadece 320 W şarj istasyonlarından şarj olması gerekiyordu. Tabi aracın şarj süresi uzuyor 220 – 230 W olunca ama netice itibari ile siz akşam eve gelip de aracınızı şarja taktığınızda sabaha kadar %80’lik doluluk oranına rahatlıkla hemen hemen tüm ürünlerde artık ulaşabiliyorsunuz. O yüzden şarj istasyonları bence elektrikli araçlara engel olmayacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz