NASA, Ay yolculuğu için SpaceX ile anlaşmaya karar verdi!

0
54
NASA, Ay yolculuğu için SpaceX ile anlaşmaya karar verdi!

16 Temmuz 1969 tarihinde fırlatılan Apollo 11, Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins adındaki üç astronot ile Ay yörüngesine 20 Temmuz 1969 tarihinde girdi. Bugünlerde ise Nasa, tekrardan Ay’a astronot göndermek istiyor. Fakat bu sefer farklı olarak tamamen kendisi göndermeyecek.

Ay gönderişi için SpaceX ile anlaşan Nasa, şirkete toplamda 2,9 milyon dolar değerinde bir ödeme yapacak. Bu görevde belirlenen asıl amaç, herhangi bir sıkıntı olmadan yapılan iniş ile beraber Ay yüzeyi araştırılacak.

NASA nedir?

NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum. 29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren askeri amaçlardan ziyade sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Tarih Yaşamımızın Bugünkü Haline Gelmesinde Büyük Rolü Olan 10 Bilim Adamı

SpaceX nedir?

SpaceX, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir Ve SpaceX Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi uzay misyonu araçlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz