Mobil İmza Nedir? Mobil İmza Nasıl Alınır?

0
167
mobil-imza
Mobil İmza Nedir?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere mobil imza nedir, mobil imza nasıl alınır? Sorularına cevap vereceğiz.

Mobil imza unsurları, vatandaşların elektronik ortamda onaylama işlemlerini gerçekleştirmeleri adına tercih edilebiliyor. Elektronik platformlar içerisinde parmak izleri dahilinde hareket ederek imza vermeleri konusunda devreye girebiliyor. Mobil imza seçeneklerini alabilmek adına ön başvuru, başvuru ve aktivasyon işlemlerini gerçekleştirmek gerekiyor. Bu işlemlerin sonrasında da kullanıcıların herhangi bir konumdan evrak imzalamaları ve işlemlere onay vermeleri durumu söz konusu olabiliyor.

Mobil imzalar, 3 telekomünikasyon şirketi içerisinde de alınabilmesi mümkün bir halde yer alabiliyor. E-devlet platformunda yer alan bilgiler doğrultusunda mobil imzaların cep telefonları ve GSM SIM kart doğrultusunda alınabildiği söylenebiliyor. Aynı zamanda da 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında yer alan legal mevzuat içerisinde değerlendirilerek ıslak imzayla aynı işleve sahip olduğu söylenebiliyor. Güvenli bir şekilde de elektronik imza işlemlerinin yerini tuttuğu da ifade edilebilmektedir.

e-devlet içerisinde mobil imza kullanımı için herhangi bir ücret ortaya konulmamaktadır. Ancak GSM şirketleri içerisinde ücrete tabi olunduğu bilinmelidir. Mobil imza konusunda ücretlendirme kapsamında Turkcell, Vodafone ve Tuk Telekom firmalarının farklı fiyatlar ortaya koydukları söylenebilmektedir. Bu konuda bilgi almak için operatör firmalarının web sitelerini ziyaret etmek söz konusudur.

mobil-imza
Mobil İmza Nedir?

Turk Telekom Mobil İmza Alımı

Turk Telekom mağazalarına gidilerek mobil imza için başvuru yapılacaktır. Sonrasında da Turk Telekom Mobil İmzalı SIM kart değişimi de gerçekleştirilebilecektir. Ancak sonrasında da gerekli bilgiler ve taahhütnamelerin eksiksiz olarak iletilmesi gerekmektedir.

 • TC kimlik numarasını barındıran kimlikler
 • E-güven NES taahhütnamesi
 • Türk Telekom Mobil İmza Bireysel Sözleşmesi
 • Satış sonrası işlem formu
İlginizi Çekebilir: Modem Arayüzüne Nasıl Girilir? Superonline – TTNET – Turk Telekom

 

Vodafone Mobil İmza Nasıl Alınır?

Vodafone mobil imza servislerine dahil olmak isteyen kişilerin abonelerinin noter onaylı olması gerekmektedir. Gerekli evraklarla beraber kendisinin Vodafone mağazalarına başvuru yapması istenmektedir. Böylelikle başvuruları gerçekleştirilebilecektir.

 1. Noter Onaylı İstenen Belgeler:
 2. TurkTrust Nitelik Elektronik Sertifika Sözleşmesi
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Bayilerde Doldurulacak Evraklar
 5. Ön başvuru formu
 6. Vodafone Mobil İmza Hizmet Sözleşmesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone Etkin Değil iTunes'a Bağlanın Hatası ve Çözümü Güncel !

Turkcell Mobil İmza Sözleşmesi

Turkcell içerisinde mobil imzaya dair abonelik işlemlerini Garanti Bankası, Turkcell Online İşlemler, Dijital Operatör Uygulaması ya da Turkcell Mağazaları dahilinde gerçekleştirmek söz konusu olabilmektedir.

monil-imza-nasil
Mobil İmza Nasıl Yapılır?
 1. Ön Başvuru
 • İlk olarak anlaşmalı bankaların internet şubelerinden Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni aramak gerekecektir. Aynı zamanda da kimlik numarası 2929’a SMS atılarak ön başvuru gerçekleştirilebilecektir.
 • Ön başvuruların gerçekleştirilmesi adına nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportun bulundurulması söz konusudur.
 • Hangi kuruluşlar doğrultusunda ön başvuruların gerçekleştirilebileceği Turkcell Müşteri Hizmetleri doğrultusunda gerçekleşebilecektir.
 • KamuSM Sertifikalı mobil imza edinmek için yapılacak olan ön mevzuat gereği, kişilerin bağlı olduğu kurum dahilinde Tübitak Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne gerçekleştirilmelidir.
 • Ön başvuru esnasında ad, soyadı, kimlik numarası, doğum yeri, doğum tarihi ve mobil imzanın kullanılacağı Turkcell hattının bilgilerinin verileceği de istenecektir.
 1. Başvuru
 • Ön başvurudan sonraki evrede kimlik numarasını barındıran evraklarla beraber herhangi bir Turkcell Mağazası’na gidilerek, Turkcell Mobil İmza Sertifika Sahibi Sözleşmesi’ni imzalamak söz konusu olacaktır.
 • Turkcell mobil imzaların dahil olacağı hatların 128K ve 4G LTE özelliklerine sahip olması gerekmektedir.
 • Kullanacak olan kişilerin bulunduğu konumun Turkcell Merkezi’ne olan uzaklığına ve iş yoğunluğuna bağlı olarak en fazla 2 hafta içerisinde Turkcell Mobil İmza’nın aktif olması söz konusudur.
 • İşlemler sonrasında Turkcell Müşteri Hizmetleri arama yaparak, servisten yararlanmaya başlamak adına Başlatma Kodu’nu paylaşacaktır. Bundan sonra da mobil imzanın belirlenmesi ve kullanılmaya başlanması söz konusu olabilecektir.
 • Turkcell mobil imza başvuruları vekaletname ile yapılmamaktadır.
mobil-imza-bilgiler
Mobil İmza İle İlgili Bilgiler

Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

Operatörlerin sunduğu hizmetlerden bir tanesi olan mobil imza rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aynı zamanda da bu imzaların birçok işlemi daha da basite indirgeme konusunda ideal bir hizmet olduğu da görülebilmektedir. Mobil imza kullanma konusunda adım adım ilerlemek de önemlidir.

 1. İlk olarak giriş menüsüne dahil olarak “mobil imza ile giriş” seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir.
 2. Sonrasında gelen pencereden TC kimlik numarası ya da mobil imza aboneliğinin yer aldığı telefon numarasının giriş yapılmasıyla beraber “Gönder” seçeneğinin tıklanması istenmektedir.
 3. Bilgisayara gelen sözleşme sonrasında da imza metninin özeti görülebilecektir. Aynı zamanda da aynı metin cep telefonuna da gelecektir. Ekranda ve bilgisayarda olan özetlerin aynı olması gerekmektedir. Bu durumda da sözleşmenin mobil cihazlar dahilinde imzalanması söz konusu olabilmektedir. Ancak mobil imzayla girişten vazgeçilmesi durumunda da “İptal” seçeneğinin tıklanarak ana sayfaya dönebilmek de mümkün olabilmektedir.
 4. Mobil cihazlara gelen imza özetini imzaladıktan sonra da “İşleme Devam” seçeneğinin tıklanması sonrasında işlemler sona erebilecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Skoda Scala fiyatlarına da indirim geldi!

Mobil İmza Nerelerde Kullanılır?

Kamu ve özel sektör içerisinde bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla mobil imzalar kullanılabilmektedir. Aynı zamanda da üniversiteler, kamu kurumları, sigorta firmaları ya da finans kurumları doğrultusunda da hareket edebilmek söz konusu olabilmektedir. Günümüzde hemen hemen her alan ya da sektör içerisinde yaygın olarak talep çekebilmektedir. Bunun dışında da

 • E-devlet uygulamalarında
 • Kayıtlı Elektronik Posta sisteminde
 • MERSİS Projesi dahilinde yer alan ticari sicil işlemleri içerisinde
 • Kamu projeleri içerisinde
 • Çalışanların hizmet sözleşmeleri içerisinde
 • Banka talimatlarında
 • Bayiler aracılığıyla sipariş verilme evresinde
 • İşyerlerinde onay gereken formlar içerisinde
 • Şirket yönetim toplantılarında alınan kararları onaylamak için.

Günümüzde mobil imza günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Aynı zamanda da rahatlıkla kullanılması ve ıslak imzadan herhangi bir farkının olmaması da yaygın kullanım nedenlerinden bir tanesidir. Bu sayede de yakın zaman içerisinde herkesin mobil imzaya yöneleceği de bilinecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz