Microgynon Doğum Kontrol Hapı ve Kullanımı

0
microgynon
Microgynon

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, bugün sizlere Microgynon doğum kontrol hapı ve kullanımından bahsedeceğiz.

[toc]

Doğum kontrol haplarının geneli kadınların yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. Laboratuvar ortamında meydana getirilen bu hormonları içeren ilaçlar, düzenli olarak kullanılması durumunda hamileliği başarılı bir biçimde önlemektedir.

Aynı zamanda da her bir doğum kontrol ilacının da düşük dozda hormonları içermesinden ötürü yan etkilerinin düşük olduğu da görülebilmektedir. Bu sayede de güvenilir ilaçlar olarak da tabir edilmektedir.

Düzenli olarak kullanılan doğum kontrol ilaçlarının koruyucu açısından yüksek oranlara sahip oldukları söylenebilmektedir. Bu yüzden bu tip ilaçları devamlı olarak kullananların gebeliklerinin nadir olarak ortaya çıktığı da görülebilmektedir. Bu koruma durumu ilk ilacın alınmasıyla başlayacaktır.

Ancak kutunun bitmesi ve yeni bir kutuya başlamamasıyla beraber yeniden devreye girebilecektir. Bu tip ilaçların kullanılmasıyla beraber jinekolojik değerlendirmeler de ön planda tutulmaktadır. Doktorlara yönelerek doğum kontrol ilaçlarını kullanmaya başlamak son derecede önemlidir. Doktorların yönlendirmesiyle beraber bu tip ilaçların kullanılması gerektiği de belirtilmektedir.

Microgynon
Microgynon

Microgynon doğum kontrol hapının etken maddesi olarak etinil estradiol ve levonorjestrel maddeleri görülebilmektedir. Bu ilaç gebelik önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Yumurtlamayı engelleyerek, aynı zamanda da spermlerin yumurtaya ulaşmasının da önüne geçmektedir. Rahim ağzı sıvılarının daha koyu olmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda da rahim içindeki zarların incelmesiyle beraber döllenmiş yumurtaların rahim içerisinde olmasına da engel olmaktadır. Hamilelik olgusunun önüne geçmek adına tercih edilen bir ilaç olarak ifade edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Aşırı Sıcaklarda Neler Yapmalıyız? Nasıl Korunmalıyız?

 

Microgynon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. Microgynon ilacının etken maddesine karşı vücudun alerjik reaksiyon vermesi ihtimali bulunan kişilerin bu ilacı kullanmaları tavsiye edilmemektedir.
 2. Microgynon ilacının kullanılmasıyla beraber inme, toplardamarlarda pıhtı oluşumu ya da bu tip rahatsızlıkların meydana gelme riski bulunmaktadır. Ancak bu riskler nadiren ortaya çıkmıştır. Bu tip risk grubunda olup olmadığını görmek isteyecek kişilerin doktorlara danışmaları gerektiği ifade edilmektedir.
 3. İlaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan yan etkiler; yüksek tansiyon, migren, obezite, sigara tüketimi, kalp kapak hastalıkları, kan seviyeleri düzensizliği gibi durumlara genetik olarak yatkın olan kişilerin yaş hallerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.
 4. Kullanan kişilerin karaciğerine dair bir rahatsızlıkları bulunuyorsa iyileşmeden Microgynon adlı ilacı kullanmaları tavsiye edilmemektedir.
 5. Microgynon ilacını kullanırken hipertansiyonun meydana gelmesiyle beraber doktora yönelmek gerektiği ifade edilmektedir. Bu sayede doktor tavsiyeleri üzerine ilaç kullanmayı bırakarak rahatsızlığı giderme yolu izlenebilmektedir.
 6. Geçmiş zamanlarında kloazma hastalığına yakalanmış kadınların Microgynon ilacını kullanmaları halinde bu hastalığın belirtilerini tekrardan yaşamaları gibi bir durum ortaya çıkabilecektir.
 7. Karaciğer fonksiyonlarında görülen bozukluk, karaciğerde tümör oluşumu, kalp hastalıkları, diyabet, pankreas iltihabı, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları kaynaklı hastalıklar ve toplardamar pıhtıları gibi hastalıkları geçirmiş olan kişilerin Microgynon ilacı kullanmadan önce doktorlarına danışarak onlardan onay almaları gerektiği de vurgulanmaktadır.
 8. Microgynon doğum kontrol ilaçlarının herhangi bir hamilelik şüphesinin bulunması durumunda kullanılması tavsiye edilmemektedir. İlacın kullanıldığı süre zarfında hamilelik durumunun meydana gelmesi halinde ilaç kullanımının sonlandırılması da söz konusu olmalıdır.
 9. Microgynon doğum kontrol ilacını devamlı olarak kullanan kişilerin belirli aralıklarla muayenelerden geçmeleri gerektiği de önerilmektedir.
 10. Microgynon doğum kontrol ilacı AIDS ya da cinsel hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.
 11. Microgynon doğum kontrol ilaçları araç ya da makine kullanımına engel yaratmamaktadır.
 12. Microgynon ilacı farklı ilaçlarla tepkimeye girebilmektedir. Bu yüzden bu doğum kontrol ilacını kullanmadan önce kullanılan diğer ilaçları doktorlara belirtmek gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Anonymous Hacker Grubu George Floyd Olayı Hakkında Konuştu!
microgynon-hakkinda
Microgynon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Microgynon Kullanım Şekli

Microgynon ilacının doktorlar tarafından ne şekilde kullanılması gerektiği ifade edildiyse o şekilde alınması gerekmektedir.

Tedavi esnasında doktorların yönlendirmelerine muhakkak uyulması gerektiği de ifade edilmektedir. Bunun dışında olan kullanımlar halinde de tedavilerin olumsuz bir duruma ulaşması ve sağlığa zarar vermesi söz konusudur.

Microgynon ilaçlarının bir bardak su ya da sütle beraber alınması gerektiği belirtilmektedir. Aynı zamanda da akşam yemeğinden sonra ya da uyumadan önce alınması gerektiği de belirtilmektedir.

24 saati aşmamak üzere her gün aynı saatlerde alınmaya da özen gösterilmelidir.

Adet gününün ilk evresinden itibaren 21 gün boyunca günde bir kez alınmalıdır. 21 gün kullanıldıktan sonra 1 hafta ara verilmelidir.

Microgynon ilacının kullanımına ara veren kişilerin 2-3 gün içerisinde kanama yaşaması söz konusudur. 7 günlük aradan sonra kanama bitmese bile Microgynon kullanımına tekrardan başlanması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Youtube Premium İptal Etme İşlemi

Microgynon İlacının Yan Etkileri

yan-etkiler
Microgynon Yan Etkileri

Microgynon ilacının kullanımıyla beraber karın ağrısı, nefes almada zorlanma, kaşınma gibi durumlar yaşanabilme ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda da yüz, dudak, dil ve boğaz bölgelerinde de şişlik görülebilmektedir. Bu tür durumların gelişmesi halinde doktorlara danışılması gerektiği ifade edilmektedir.

Microgynon ilacıyla beraber kilo alma, baş ağrısı, depresif haller ve bulantı gibi durumlar yaygın olarak görülmektedir. Öte yandan göğüslerde hassasiyet, ağrı ve büyüme de sürekli olarak ortaya çıkabilecektir.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Faydaları

 1. Adet dönemini düzenler. Adet kanama oranını ve adet ağrılarını azaltan bir etkisi bulunmaktadır.
 2. Adet öncesinde görülen gerginlik, ödem ve göğüslerde şişkinlik gibi durumları azaltmaktadır.
 3. Over durumunu, kistleri ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır.
 4. Çikolata kistleri, kronik karın ağrıları ve myom kaynaklı olan kanamaların azalmasını sağlamaktadır.
 5. Vücuttaki sivilce ve kıllanma oranında düşüş yaşanmasını sağlamaktadır.
 6. Kemik yapısını güçlendirici bir etkisi bulunmaktadır.

 

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Zararları

 1. Mide bulantısı
 2. Östrojen ve progesteron hormonlarında artışa neden olmaktadır.
 3. Göğüs bölgesinde hassaslık ve ağrıları ortaya çıkarabilmektedir.
 4. Ani kanamalara sebep olur
 5. Vajinal kuruluk yaratabilir.
 6. Libido seviyesinde düşüş yaratabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz