Migros, Blockhain Sistemi ile Ürünlerin Tedarik Süreci Şeffaf Şekilde Takip Edilebilecek

0
migros blockchain
migros blockchain

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Migros, Blockhain Sistemi ile Ürünlerin Tedarik Süreci Şeffaf Şekilde Takip Edilebilecek hakkında bilgiler vereceğiz.

[toc]

Migros, ürünlerinin tedarik süreçlerine şeffaf bir şekilde erişim imkanı tanıyan blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sektöre yön verecek bu öncü uygulama ile meyve ve sebze ürünlerine dair bilgiler değiştirilemez bir şekilde kayıt altına alınıyor” dedi.

Migros’un, Microsoft ve Obase iş birliğiyle hayata geçirdiği blockchain altyapısı ile meyve ve sebze ürünleri, merkezi olmayan ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir block veri kayıt sistemine ekleniyor. Kayıt olan verilerin değiştirilmesine ve geriye dönük işlem yapılmasına izin vermeyen sistem, böylece güvenilir veriye ulaşabilme imkanı sunuyor.

migros-blockchain sistemi
migros-blockchain sistemi

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Migros CIO’su Kerim Tatlıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Gıda perakende sektöründe Türkiye kapsamında ilk Ar-Ge merkezine sahibiz. Önceliğimiz geleceğin perakendesine yön vermek. Büyük verinin kullanımı, yapay zeka ve görüntü işleme tabanlı teknolojiler geliştirmek yanında bir diğer önemli konu da blockchain teknolojisini kullanabilmek.”

Meyve Sebze Ürünlerinin Rafa Yolculuğu Blockhain ile Takip Edilebilecek

Microsoft ve Obase ile işbirliğinde faaliyete geçen uygulamada, Migros’un blockchain altyapısıyla meyve sebze ürünlerinin HKS (Hal Kayıt Sistemi) üzerindeki hareket bilgileri ve kalite kontrol kayıtları blockchain zincirinde saklanıyor. Kayıt olan verilerin değiştirilmesine ve üzerinde işlem yapılmasına izin vermeyen sistem, güvenilir veriye ulaşabilme imkanı sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Senet Nasıl Doldurulur?

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, tüketim alışkanlıklarının ve beklentilerin değiştiği bu dönemde teknoloji ve dijitalleşmenin perakende sektörünün önemli bir parçası haline geldiğini vurguladı.

migros-blockchain
migros-blockchain

Bu kapsamda perakende sektöründe bir ilk olarak, blockchain uygulamasının Migros’ta devreye girdiğini belirten Tort:

“Sektöre yön verecek bu öncü uygulamamız ile meyve ve sebze ürünlerine dair bilgiler değiştirilemez bir şekilde kayıt altına alınıyor. Böylece tedarik süreçlerine şeffaf bir şekilde erişim imkanı sunuyor. ‘Blockchain ile Meyve Sebzede Şeffaflık Projesi‘ni öncelikle çalışanlarımızla test ettik ve ardından projeyi müşterilerimizin kullanımına sunduk. Müşterilerimiz, ‘MB’ logolu ürünlerimizin tarladan mağazaya kadar olan yolculuğuna Migros Mobil uygulamasındaki Blockchain menüsünden kolaylıkla ulaşabiliyor.” şeklinde konuştu.

“Dijital Alana Yaptığımız Yatırımlara Devam Edeceğiz”

Bunun gibi, ortak değer oluşturabilecek konularda Consumer Goods Forum çatısı altında kurulan koalisyonlarda perakendeci ve üretici şirketlerin bir araya gelerek çözüm geliştirdiğini aktaran Tort, şu değerlendirmelerde bulundu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Doların Yükselişini 3 Gün Önceden Bildi!

Uçtan uca değer zincirinde ürün verilerinin standartlaştırılması alanında üzerinde çalışılan dijital sistemlerden biri de blockchain teknolojisi. Sürdürülebilir tarımın desteklenmesi odağımızla bu uygulamayı ülkemizde ilk olarak meyve-sebze alanında hayata geçirmek istedik. Sisteme dahil edilen ürün çeşidi ve kapsamı ile dünyadaki uygulamalar arasında öne çıkan projemiz aynı zamanda müşterilerimize en kaliteli ve güvenilir ürün ve hizmet sunma taahhüdümüzün de yansıması. Geleceğin perakendesine yön veren projelerimiz ve dijital alana yaptığımız yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz