Makro Hesaplama

0
makro hesaplama
makro hesaplama

Makro hesaplama, kilo kontrolü bazında çok önemli bir faktördür. Bu hesaplamalar yapılırken genel olarak insanlar yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek, gıdalar içerisinde yer alan makro besinlerin gıda değerlerini hesaplarlar. Bu hesaplamalar sayesinde yediklerinizden kısıtlamaya gitmeyerek, her gıda çeşidinden belli bir miktarda alabilirsiniz.

Günlük makro hesaplama yapılırken her karbonhidrat ve her protein başına 4 kalori bazında bir hesaplama yapılmaktadır. Bunun yanında, tüketilen yağların gram üzerinden kalori hesaplaması ile 9 kalori olarak bulunur. Bu oranlar, makro hesaplaması yapılırken doğru bir sonuca ulaşılması için önemli olan oranlardır.

Her gün düzenli olarak makrolarınızı sayarsanız, hedef olarak edindiğiniz beslenme diyetine ulaşmış olursunuz. Makroları sayıyor olup düzenli beslenmek, yalnızca kilo bazında faydalar değil tüm vücut bazında yararlar sağlamaktadır. Bu şekilde düzenli bir beslenme ile çok daha zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu sayede gün içinde kendinizi daha dinç hissedecek ve yediğiniz gıdaların takibi ile kendinize daha olumlu bakacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Botoks Nedir Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Makro Hesabı Nasıl Yapılır?

Makro hesabı yapmak, erkekler ve kadınlar için farklı şekillerde karşımıza çıkar. Erkekler için makro hesaplama formülü şu şekildedir:

Kalori/Gün = 10.ağırlığınız (kilo bazında) + 6,25. Boyunuz (santimetre bazında) – 5. Yaşınız + 5

Kadınlarda ise makro hesaplaması şu şekildedir:

Kalori/Gün = 10.ağırlığınız (kilo bazında) + 6,25. Boyunuz (santimetre bazında) – 5. Yaşınız – 161

Bu formüller dahilinde günlük makro hesaplamanızı yapabilir ve çok daha sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Uzman görüşlerine, iyi yaşam ile ilgili güncel trendlere, kişiye özel içeriklere ve online spor, diyet programlarına ulaşmak için hemen ziyaret edin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz