Macbook’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

0
Macbook'ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Macbook'ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac’te ekran görüntüsü, ekranınızdakileri yakalamanıza yardımcı olabilir. Bazen, bir etkinlik bileti veya gelecekteki referanslar için kullanmak istediğiniz bir posta gibi önemli bilgileriniz olur, burası mac’te ekran görüntüsü alabileceğiniz ve bilgilerinizin kaybolmasını önleyebileceğiniz yerdir.

Ancak mac’te ekran görüntüsü nasıl alınır, pek çok mac kullanıcısının aklındaki önemli bir sorudur. Mac’te doğrudan ekran görüntüsü alma seçeneğiniz olmadığı için karmaşıklık ortaya çıkabilir. Ama merak etme! Sana yardım etmek için burdayız. Mac’te ekran görüntüsünün nasıl alınacağını, ekran görüntüsünün kısayolunu ve daha fazlasını bu makaleden öğrenin.

Mac’te Ekran Görüntüsü Alma Adımları

Online iş akışı sürekli arttığı için mac’te ekran görüntüsü alma talebi de arttı. Aşağıda belirtilen yöntemler bu gibi durumlarda kullanışlı olabilir:

Yöntem 1: Tüm ekran için mac’te ekran görüntüsü alın

Tüm ekranınızı yakalamak istiyorsanız, bu üç tuşa birlikte basın ve basılı tutun – “Shift + Command + 3”. Bu, tüm ekranınızı yakalayacak ve ekran görüntüsü birkaç saniye sonra otomatik olarak masaüstüne kaydedilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İphone'unuzda Fotoğrafları Düzenlemenin En İyi 3 Yolu
Macbook'ta Ekran Görüntüsü Alma
Macbook’ta Ekran Görüntüsü Alma

Yöntem 2: Mac ekranınızın bir bölümünü yakalayın

Ekranınızın yalnızca belirli bir bölümünü veya bölümünü yakalamak istediğiniz zamanlar olabilir, böyle bir durumda şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. Shift + Command + 4 tuşlarını basılı tutun. Tüm bu tuşlara birlikte basmanız gerekir.
  2. Bu tuşlara bastığınızda, imleciniz bir hedef simgesine dönüşecektir. İşte o zaman mac’te ekran görüntüsü almaya hazır olduğunuzu bilirsiniz. Şimdi farenizi veya izleme dörtgeninizi kullanarak bu simgeyi ekranın yakalamak istediğiniz bölümüne sürükleyin.
  3. Seçilen kısımdan memnun kalmadığınızı düşünüyorsanız, Escape(Esc) butonuna basarak ekran görüntüsünden çıkabilirsiniz.
  4. Doğru kısmı seçtikten sonra, sadece fareyi bırakın. İşte! Ekran görüntünüz, bir .png dosyası olarak kaydedilen masaüstünde görünür.

Yöntem 3: Mac’te belirli bir pencereyi yakalayın

  1. Tekrar Shift + Command + 4 tuşlarına birlikte basın.
  2. Hedef simgesi görünecektir, şimdi hedef simgesini bir kamera simgesine dönüştürmek için boşluk çubuğuna basın.
  3. Ardından, söz konusu pencerenin ekran görüntüsünü almak için herhangi bir açık Pencere veya menüdeki kamera simgesini sürükleyin. Simgeyi pencerenin üzerine sürüklediğinizde mavi yanacaktır.
  4. Ekran görüntüsü tekrar masaüstüne kaydedilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz