LinkedIn’de İş Bulmak İçin 5 Yol

0
34

İş arayanların çoğu, LinkedIn profillerine yeni, profesyonel görünümlü bir fotoğraf eklemenin önemli olduğunu bilir. Teknoloji Haberleri ailesi olarak bugün sizlerle LinkedIn’de İş Bulmak İçin 5 Yoldan bahsedeceğim.

LinkedIn tartışmasız iş arayan için sosyal ağ uzmanları veya şu anda seyir olmasalar bile en iyi iş bulma platformudur. İşverenler yüzde doksan iki işlerini sosyal medya kullanımı ve LinkedIn göre onlar en çok kullandığınız sosyal ağdır.

Yine de, iş arayanların çoğu iş bulmalarına yardımcı olmak için LinkedIn’i maksimize etmiyor. Bunun yerine, özgeçmişlerini kopyalayıp yapıştırıyorlar ve doğru işverenin onları bulmasını umuyorlar. Milwaukee merkezli bir LinkedIn danışmanı olan Sue Gresham, sorunu daha da karmaşık hale getiriyor: 40’lı yaşların ortalarında ve daha büyük yaştaki bazı profesyoneller, genç meslektaşları kadar sosyal medya konusunda bilgili olmayabilir ve LinkedIn’den nasıl yararlanacaklarını bilmiyor olabilirler.

Linkedln önbellek nasıl temizlenir adlı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

İşte bilmediğiniz LinkedIn’de İş Bulmak için 5 LinkedIn stratejisi, aracı ve ipucu, her biri sizi yeni bir işe veya yeni bir kariyere bir adım daha yaklaştırabilir.

Linkedln’de İş Bulmanın 5 Yolu

LinkedIn, iş ilanlarını bulmanın birçok yolunu sunar.

1- Linkedln CV’nizi güncel tutun.

LinkedIn profili, sizi “benzersiz ve işe almaya değer” yapan şeyleri açıkça temsil eden “canlı, nefes alan bir belge” olmalıdır, diyor Gresham, Profilinizi canlı tutmanın bir yolu: Facebook’ta güncellemeleri paylaştığınız gibi, alanınızla ilgili konularda düzenli olarak güncellemeler paylaşın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram, İçerik Oluşturuculara para kazanmak için daha fazla yol sunuyor

LinkedIn blog gönderileri gibi uzun biçimli içerik yayınlamanın “bir işe alım uzmanının dikkatini çekmenin başka bir harika yolu” olduğu biliniyor. Sizi seçtiğiniz alanda bir uzman olarak konumlandırmanıza yardımcı olan “deneyiminizi güçlendirmek için düşünce liderliği tavsiyelerini, günün en önemli öykülerine ilişkin iç görüleri veya endüstri trendlerini paylaşabilirsiniz”.

Linkedln İş Bulmak

2- Harika hikayelerle kendinizi unutulmaz kılın.

İşe alma görevlileri ve işe alma yöneticileri herkes gibidir – akıl uyuşturan gerçek listelerinden çok hikaye anlatmaya yanıt verirler. Ayrıca  araştırmalar, hikayelerin hafızaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla, LinkedIn profilinizde iyi bir veya iki hikaye anlatmak, sizi işe alım uzmanları için daha akılda kalıcı hale getirebilir.

Örneğin: Profilinize gönderdiğiniz her iş için sorumluluklarınızı basitçe belirtmeyin. Gresham, işteki başarılarınızla ilgili ilginç bir hikaye örmenizi tavsiye ediyor. En önemlisi, sorunları ve bunları nasıl çözdüğünüzü açıklayın, özellikle de önemli zorluklara yaratıcı çözümler bulduysanız. Anlatımınızı kısa ve öz tutun; uzun bir iplik meşgul işe alımcılar için bir sapma olabilir.

Linkedln İş Bulmak

3- İşe alma yöneticileri ve işe alım görevlileri ile doğrudan iletişime geçin.

Mobil pazarlama ajansı ve LinkedIn uzman kullanıcısı Purplegator başkanı Bob Bentz, arayan kimliği ve taşan e-posta gelen kutuları sayesinde, önemli iş insanlarıyla iletişim kurmanın gittikçe zorlaştığını belirtiyor. InMail aracılığıyla “Aslında LinkedIn muhtemelen işe alım yapan kişiye doğrudan mesaj alabileceğiniz tek yerdir” diye ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   LinkedIn Web İçin Karanlık Modu Test Ediyor

C düzeyindeki yöneticiler genellikle Pazar gecesini önümüzdeki hafta için hazırlık yaparak geçirirler ve yaptıkları şey LinkedIn sayfalarına bakmaktır. İlk mesajınızın sizi basitçe tanıtması ve aşırı ısrarcı olmamanız önemlidir. Yöneticinin LinkedIn’deki kimlik bilgilerinizi görmesini ve kim olduğunuzu hatırlamasını istiyorsunuz. Mesajınızda ortak bir zemin bulmaya çalışın. Görüşme veya tarama sürecinde tanıştığınız insanlardan bahsedin ve onların kişiliklerini ve profesyonelliklerini övün.

4- LinkedIn akışınızdaki öğeleri beğenin, yorum yapın ve paylaşın

Diğer tüm sosyal ağlarda olduğu gibi, LinkedIn’in tüm avantajlarından yararlanmak için aktif olarak katılmanız gerekir.

Sırada dururken mobil uygulamada birkaç dakika olsa bile her gün LinkedIn’de olduğunuzdan emin olun.

Linkedln de İş Bulmak

5-Doğrudan potansiyel bir işverene ulaşırken kısa ve öz, kişiselleştirilmiş bir mesaj yazın 

Birine mesaj göndermeye gittiğinizde, LinkedIn bazen otomatik olarak oluşturulmuş selamlar sağlar. LinkedIn uzmanları, bu şablonları kullanmayı düşünmeyin bile diyor.

Linkedin de İş bulmak

Bonus: Yeni pozisyonlar gönderilir gönderilmez haberdar olmak için iş uyarılarını etkinleştirin

E-posta veya mobil ve masaüstü bildirimleri yoluyla yeni iş ilanlarından günde bir veya haftada bir bildirim almayı seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz