Koronavirüs Aşısı ‘CoronaVac’ Hakkında 10 Önemli Detay

0
25
Koronavirüs Aşısı 'CoronaVac' Hakkında 10 Önemli Detay
Koronavirüs Aşısı 'CoronaVac' Hakkında 10 Önemli Detay

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere Koronavirüs Aşısı ‘CoronaVac’ Hakkında 10 Önemli Detay hakkında bilgiler vereceğiz.

Çin merkezli ilaç şirketi Sinovac ile yapılan anlaşmalar sonucu COVID-19 aşısı CoronaVac ülkemize geldi. Türkiye’de uygulanacak aşı ile ilgili 50 milyon doz olarak gelecek Koronavirüs Aşısı ‘CoronaVac’ hakkında pek çok kişinin aklında soru işaretleri var.

Aylardır tüm dünyanın gözü, bizi COVID – 19 pandemisinden kurtaracak aşının üzerindeydi. Türkiye’de ise etkinlik oranlarının Brezilya ve Endonezya’da daha düşük olarak açıklandığı Çinli Sinovac tarafından üretilen CoronaVac aşısı tercih edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşılanması ile süreç başladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Çin şirketi Sinovac’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’a acil kullanım onayı vermesi sonrasa ülke genelinde aşılama kampanyası başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı, başta aile sağlık merkezleri olmak üzere tüm hastanelerde aşı hizmeti verileceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına Covid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Koronavirüs Aşısı 'CoronaVac' Hakkında 10 Önemli Detay
Koronavirüs Aşısı ‘CoronaVac’ Hakkında 10 Önemli Detay

Vatandaşlar, uygulamaya eklenen “Covid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği” sayesinde aşı için belirlenen öncelik grubunda olup olmadıklarını görebilecek. Aşı 28 gün arayla iki doz şeklinde uygulanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Şu Ortamda Sudan Ucuz Dedirtecek Telefon Samsung Galaxy M01 Tanıtıldı

Aşı olmak isteyenlerin hastanelere ya da aile sağlık merkezlerine başvurmadan önce Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alması gerekecek. Sağlık Bakanı Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “1. doz aşısını olan sağlık çalışanı sayısı 100 bini geçti” dedi.

Peki Çinli Sinovac’ın corona aşısı CoronaVac’ın etkinlik oranları neden farklı? Aşı Türkiye’de nasıl uygulanacak? Maliyeti ne kadar ve en önemlisi de neden bu aşı tercih edildi? Konuya dair önemli soruların yanıtını sizler için araştırdık.

CoronaVac Koronavirüs Aşısı İle İlgili 10 Detay

  • Etkinlik oranları neden her ülkede farklılık gösteriyor?
  • İlk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak
  • Diğer aşıların ücretli olmasının nedeni maliyet farkı
  • Her bir aşılamanın maliyeti 30 dolar
  • Aşı yapıldıktan 14 gün sonra antikor üretimi başlıyor
  • CoronaVac inaktif olduğu için tercih edildi
  • Aşının önemli yan etkileri yok
  • Toplumsal bağışıklık hedefleniyor
  • Aşı Türkiye’de randevu sistemi ile uygulanacak

Fahrettin Koca, herkesin mutlaka aşı olması gerektiğini söyleyerek “Çünkü bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biri aşı. Normal, eski hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Redmi Note 9 için indirim geldi
Koronavirüs Aşısı 'CoronaVac' Hakkında 10 Önemli Detay
Koronavirüs Aşısı ‘CoronaVac’ Hakkında 10 Önemli Detay

Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü de ilk etapta sağlık çalışanlarının, hemen sonrasında ise 65 yaş üzerindekilerin aşı olacağını hatırlatmıştı:

Aşıda tedirgin olacak, korkacak, enjeksiyon, iğnenin dışında herhangi bir şey olmadığının altını çizelim. Aşının güvenli olduğunu, güvenlik yönünden herhangi bir sıkıntısı olmadığını, korumasının, etkinliğinin yüksek olduğunu düşündüğümüzde en kısa sürede hepimizin aşılanmasının en doğru yaklaşım olacağına inanıyorum.

Her Bir Aşılamanın Maliyeti 30 Dolar

Sinovac Biotech tarafından Çin’de üretiliyor olan CoronaVac koronavirüs aşısının her bir dozunun maliyeti 200 yuan yani yaklaşık 30 dolar. Ancak farklı ülkelerde, farklı fiyatlar üzerinden satış yapılabilir. Örnek vermek gerekirse Endonezya, doz başına 13,60 dolar bir fiyata sahip olacağını açıklamıştı.

Koronavirüs Aşısı 'CoronaVac' Hakkında 10 Önemli Detay
Koronavirüs Aşısı ‘CoronaVac’ Hakkında 10 Önemli Detay

CoronaVac İnaktif Bir Aşı Olduğu İçin Tercih Edildi

Ülkemizde ilk olarak Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech tarafından üretilen CoronaVac koronavirüs aşısının tercih edilmesinin nedeni inaktif olması yani diğer aşılardan daha kolay taşınabilir ve saklanabilir olması. Biontech/Pfizer ve Moderna şirketlerinin ürettiği aşıların -70 derece saklanması gerekiyor. Böyle bir saklama derecesi ile aşıları muhafaza etmek ve taşımak, hem zor hem de büyük maliyet gerektiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz