IMEI numarası nasıl öğrenilir? Android ve iPhone cihazlarda IMEI öğrenme

0
21

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Rehber niteliğindeki bu yazımızda sizlere IMEI numarası öğrenme, Android IMEI numarası öğrenme, iPhone IMEI numarası öğrenme  gibi konularda bilgi vereceğiz.

IMEI numarası nedir?

Öncelikle IMEI numarasının ne olduğu ile ilgili bilgi edinmemiz gerek diye düşünüyoruz.

IMEI (İngilizceInternational Mobile Equipment Identity), TürkçeUluslararası Mobil Cihaz Kodu.

Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Ancak günümüzde bir IMEI numarasını farklı bir telefona kopyalayarak her iki telefonunda kullanılmaz hale getirilmesi mümkün. (kaynak: IMEI – Vikipedi (wikipedia.org))

IMEI numarası öğrenme nasıl yapılır?

Öncelikle Android ve iPhone cihazlarda ortak bir IMEI öğrenme yolu bulunuyor. Bu yolun adımlarını aşağıda anlattık:

  1. İlk başta yapacağımız şey, telefonumuz üzerindeki arama bölümüne girip *#06# yazmak.
  2. Bunu yaptıktan sonra karşınıza bir pencere çıkacak. Bu pencerede IMEI numaranızı görebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Pahalı fiyatlı Logitech G Pro X Superlight ülkemizde satışa çıktı!

Samsung (Android) IMEI numarası öğrenme nasıl yapılır?

Kullandığınız telefon Samsung markasına ait ise ve yukarıda verdiğimiz yol haricinde bir yol arıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Öncelikle telefon üzerinde Ayarlar > Telefon Hakkında yolunu izleyin. Açılan Telefon hakkında sekmesinde IMEI numaranız yazacaktır.

iPhone (iOS) IMEI numarası öğrenme nasıl yapılır?

Kullandığınız telefon Apple markasına ait ise iOS işletim sistemi üzerinde birçok IMEI numarası öğrenme yolu bulunuyor. Hatta hiç iOS ayarlarına girmenize bile gerek yok. Biz yine de iOS telefon ayarları üzerinden IMEI numarası öğrenme adımıyla başlayalım.

  1. İlk olarak iPhone cihazınız üzerinde Ayarlar > Genel > Hakkında yolunu takip edin. Zaten karşınıza Seri Numarası yani IMEI numarası çıkacaktır.

iOS cihazlarda birçok IMEI numarası öğrenme yolunun olduğunu söylemiştik. Bir diğer yol ise sim tepsisine bakmaktır. Kutunun içerisindeki iğne yardımıyla çıkan sim koyma bölümünde IMEI numarası yazacaktır. Yani aşağıdaki gibi görünecektir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Acer Swift SF314-42 fiyatına 1.590 TL değerinde indirim geldi!

Eğer başka bir yol arıyorsanız, iPhone cihazınızın arkasına bakabilirsiniz. Arka tarafta bulunan yazılı bölgede IMEI numaranız yazacaktır. Zaten aşağıdaki görselde nereye bakmanız gerektiğini gösterdik:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz