Kariyer Nasıl Oluşturulur: Adım Adım Faydalı Bir Rehber

0
cv oluşturma
cv oluşturma

Bir kariyer inşa etmek, sadece mevcut işinize odaklanmaktan daha ödüllendirici olabilir. Başarılı bir kariyere giden yol herkes için farklılık gösterir, çünkü her kişi başarının kendisi için ne anlama geldiğini tanımlar. Bununla birlikte, bir kariyer oluşturmaya giden doğru yolda ilerlemek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bu makalede, başarılı bir kariyer inşa etmenin tanımını tartışıyor ve 6 adımda kariyerinizi nasıl inşa edeceğinizi açıklıyoruz.

Bir kariyer inşa etmek neden önemlidir?

Başarılı bir kariyer herkes için farklı bir anlam ifade eder. Birçokları için başarılı bir kariyer, finansal istikrar ile tutkularını veya keyif aldıkları bir şeyi birleştirir. Mutluluğa ulaşmak için bu iki faktör arasında iyi bir denge olması önemlidir. Bazı insanlar tam olarak ne istediklerini bilirken, diğerleri bunu anlamakta zorlanır. Bu tamamen normaldir ve başarılı bir kariyerin sizin için ne anlama geldiğini anlamanın anahtarı bir dereceye kadar iç gözlem yapmayı içerir. Kariyerinizi belirlemek ya da başarılı olduğunuzu söylemek için başkalarına güvenemezsiniz. Bu, her birey için kişisel ve benzersiz olan bir şeydir.

Bir kariyer nasıl oluşturulur

Bir kariyerin nasıl oluşturulacağını öğrenmek, sevdiğiniz bir mesleği sürdürürken kişisel hedeflerinize ulaşmanızı sağlayabilir. Pek çok kişi için kariyer inşa etmek, neşeyi güçlendirici deneyimlerle birleştirir. Nihayetinde, bu adımların her birini nasıl yorumladığınız, başarıyı nasıl algıladığınıza veya başarının sizin için ne anlama geldiğine bağlıdır. Bu 6 adımla bir kariyer inşa etmek için kendi öz kriterinizi oluşturun:

1. Hedeflerinizi ve tutkularınızı belirleyin

Açıkça belirlenmiş tutkular, kariyer hedeflerinizin gerçeğe dönüşmesini sağlar. Bazı insanlar tutkularının ne olduğunu tam olarak belirleyebilirken, diğerleri bunu anlamaya çalışırken zorlanır. İster mevcut bir iş ister bir hobi bağlamında olsun, ne yapmaktan hoşlandığınızı düşünün. Bu, ilgi alanlarınızın nerede yattığını daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Tutkularınızı öğrendikten sonra, içsel arzularınız ile kariyer hedefleriniz arasındaki bağlantıyı kurmanın zamanı gelmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Doların Yükselişini 3 Gün Önceden Bildi!

Bir başka fikir de kariyerinizle ilgili düşünceleriniz hakkında beyin fırtınası yapmak veya zihin haritası çıkarmaktır. Kişisel hedeflerinizin profesyonel hedeflerinizle nasıl örtüştüğünü düşünün. Kariyerinizin veya yolculuğunuzun bir noktasında, kariyer hedeflerinizin değiştiğini fark edebilirsiniz. Bu, sürecin normal bir parçasıdır. Hangi kariyer hedeflerini göz önünde bulundurursanız bulundurun, bunların akıllı çerçeve ile uyumlu olduğundan emin olun. Bu şu anlama gelir:

  • Spesifik
  • Ölçülebilir
  • Ulaşılabilir
  • İlgili
  • Zaman bazlı

2. Güçlü yönlerinizi bilin

Nelerden keyif aldığınızı daha iyi anlamaya çalışırken güçlü yönlerinizi ana hatlarıyla belirtmek faydalı olacaktır. Bazı insanlar için iyi oldukları şeyler onlara keyif verir. Daha da iyisi, güçlü yönlerinizi bilmek, iş aramanızı benzersiz becerilerinize göre uyarlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu, kariyerinizin ilk aşamalarında, iyi olduğunuz alanlarla yapmak istediğiniz şeyleri aynı hizaya getirmeye başladığınızda özgüveninizi artırır.

Bir kariyer inşa ederken öz farkındalık çok önemlidir. İstediğiniz iş için çok önemli olan belirli bir beceri eksikliğiniz varsa, profesyonel gelişimin önünü açan yeni kariyer hedeflerini hesaba katabilirsiniz. Örneğin, teknik lider olmak isteyen bir program mühendisiyseniz, muhtemelen liderlik becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Zayıf yönlerinizi bilmek de bunların üstesinden gelmenizi sağlayan bir güçtür.

3. İyi bir CV oluşturun

İdeal kariyeriniz belirli bir eğitim, deneyim ve beceri düzeyi gerektirir. Dışarıda alanınızla ilgili, sonunda rol için başvurduğunuzda CV’nizde iyi görünecek çok sayıda fırsat var. Seçtiğiniz kariyer için bazı iş şartnamelerine bakın ve hangi kriterlerin ortak olduğunu belirleyin. Ardından, ilgili nitelikleri ve deneyimi kazanarak CV’nizi oluşturmaya başlayın. Becerilerinizin bir listesini zaten yazdınız, bu nedenle bunları CV’nizde kullanın ve bir ön yazı yazarken onlara danışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Uzun vadeli yatırım için yenilikçi şirketler

Ayrıca CV’nize bir fotoğraf eklemeyi unutmayın. Bu, birçok aday arasında öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. CV’nize fotoğraf eklerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgiyi bu blog sayfasından öğrenebilirsiniz.

4. Vizyonunuzu netleştirin

İnsanlar hedeflerini, güçlü yönlerini ve tutkularını belirlemeye başladıklarında, bazen nereye varmak istediklerinin ince ayrıntılarına takılıp kalırlar. Vizyonunuz netleşmeden düzgün bir plan oluşturamazsınız. Yukarıdaki faktörlere dayalı olarak hayatınıza yön veren bir gelecek hayal edin. Tüm kaynaklarınızı sizi oraya götürecek karmaşık önlemlere kanalize etmeye başlamadan önce nihai hedefinizi bilmeniz gerekir.

5. Bir plan yapın

İyi geliştirilmiş bir planla fikirlerinizi ve hedeflerinizi perspektife oturtmak, kariyerinizi inşa ederken odaklanmanızı sağlar. Planlama yaparken esnek olmanız önemlidir, çünkü bazı koşullar her zaman kontrolünüz dışındadır. Bazı şeylerin başarılması beklenenden daha uzun sürebilir veya yol boyunca bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bunun tamamen normal olduğunun farkında olmanız, tüm senaryoları hesaba katan doğru ve zamana dayalı bir plan oluşturmanızı sağlar. Planınızın güçlü yönlerinizi dikkate aldığından emin olun.

6. Esnek kalın

Muhtemelen tutkularınıza ve güçlü yönlerinize uygun bir dizi farklı iş vardır. Geleceğinizi hayal etmiş olsanız da, deneyim kazanırken açık fikirli olmanız ve deneyimler yaşamanız önemlidir. Üniversitede ilgilendiğiniz bir alanın farklı bir alanında uzmanlaşan ekstra bir modül alabilir veya bir hayır kurumunda gönüllü olarak çalışabilir ve kâr amacı gütmeyen işleri tercih ettiğinizi fark edebilirsiniz. Esneklik, planınız değişmek zorunda kalsa bile doğru yönde ilerlemenizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz