Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

0
kadın boşanma davası
Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Bu yazımıza kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse nasıl bir yol boşanma davası süreci olur, kadının erkeğe boşanma davası açması durumunda ne tür haklara sahip olur detaylarıyla değindik.

Kadının boşanma davası açması ve erkeğin de kabul etmemesi durumunda da çekişmeli boşanma davası durumu  ortaya çıkabilir.

Çekişmeli boşanma davası, eşler arasında meydana gelen şiddetli geçimsizlik, terk, darp etme, zina, anlaşmalı boşanma protokolünde ortak karara varılamaması, anlaşmalı boşanma şartlarının karşılanmaması vb. durumlarda açılan boşanma davası türüdür.

Çekişmeli boşanma davasının açılması, süreç ile ilgili bilgiler, çekişmeli boşanma davasının açılacağı yetkili mahkeme vb. bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için eşlerden birinin çekişmeli boşanma dilekçesi ile beraber son 6 ay ikamet edilen yerdeki aile mahkemesine başvurması gerekir. Aile mahkemesine çekişmeli boşanma davası için yapılacak başvuru, dava açan eşin vekili (Boşanma Avukatı) ile de yapılabilir.

Çekişmeli boşanma dilekçesinin aile mahkemesine verilmesi ve dilekçenin mahkeme tarafından kabul görmesi sonucunda boşanma davası resmen başlamış olur. Çekişmeli boşanma davasının başladığı, davalı eşe mahkeme tarafından gönderilen tebligat ile bildirilir.

Türk hukuk sistemindeki davacının ispat yükümlülüğü, boşanma davalarında da geçerlidir. Çekişmeli boşanma davası dilekçesinde yer alan dava konusu iddiaların, davacı tarafından mahkeme heyetine ispatlanması gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davasında ispatlar ve deliller çok önemlidir. Nafaka, tazminat, evlilikte alınan mallar vb. kazanılabilecek tüm haklara doğrudan etki etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sokratik Yöntem Nedir?

Örneğin %100 kusurlu bir eş, diğer eşten nafaka, tazminat vb. haklarını isteyemeyecektir. Kazanılabilecek hakların kaybedilmemesi ve zarara uğramamak için alanında uzman bir boşanma avukatından destek alınmalı, dilekçe hazırlama, delil toplama vb. işlemlerin avukat ile yürütülmesi gerekmektedir. Toplanan delillerin hukuka uygunluk durumları detaylıca araştırılmalı ve mahkemeye hukuka aykırı hiçbir delil sunulmamalıdır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Velayet

Çekişmeli boşanma davalarında velayet konusu araştırılırken, çocuğun menfaati ve ailenin sosyal-psikolojik durumları göz önünde bulundurulur. Çocuğun da tercihi sorularak o şekilde karar verilir. Çocuğun tercihi sorulurken çocuğun yaşına göre, mahkeme heyeti pedagoglardan yardım alabilir. Tüm olasılıklar incelendikten sonra çocuğun velayeti anneye ya da babaya verilir.

boşanma davası

Çekişmeli Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davaları, 8-12 celse arasında sürmektedir. Çekişmeli boşanma davası sürerken davadan sorumlu hakim, evlilik birlikteliğinin yeniden kurulabileceği ihtimalini görürse, mahkeme süresi daha da uzayabilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında uzman bir boşanma avukatı ile görüşmek hem sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlayacak hem de kişiye psikolojik bir rahatlama hissi verecektir.

Kadın Erkeğe Boşanma Davası Açarsa Hakları Nelerdir?

Kadının evlilik birliğini sonlandırmak için erkeğe boşanma davası açması durumunda talep edebileceği haklar şu şekildedir:

  • Müşterek çocuklara dair velayeti talebi,
  • Tedbir – İştirak – Yoksulluk nafakası,
  • Maddi ve manevi tazminat talebi,
  • Ortak mallara ilişkin hak talebi,
  • Ziynet eşyalarına ilişkin alacak talebi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   B Harfi İle Başlayan Ülkeler, B Harfiyle Ülkeler Hangileridir?

Çekişmeli Boşanma Davası Tek Celsede Biter Mi?

Boşanma şeklinin çekişmeli boşanma olması her seferinde uzun süren davalar olmasını gerektirmez. Tek celsede sonlanan çekişmeli boşanmalar da vardır. Bunun olması için çocukların velayetlerinin kimde kalacağı ve nafaka konusunda tam bir uzlaşı olması gerekmektedir. Hazırlanacak bir anlaşma imzalanmak koşuluyla dava açılabilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Kaç Celsede Biter?

Hayata kast etme, zina ya da suç işleme gibi nedenlerle açılan davalarda davalının kusurlu olup olmadığına gözetilmeksizin davalının bu boşanmanın sebebi olup olmadığına bakılır. Çekişmeli boşanma davaları genellikle 5-6 celsede sonuçlanır. Bu da ortalama 1-1,5 senelik bir süreye tekabül eder.

Boşanma Davasının Reddedilmesi

Boşanma davasının reddedilmesinin birtakım nedenleri vardır. Özellikle tarafların anlaşamaması, davacının mahkemeye katılmaması, davacının davasını çekmek istemesi ve tarafların uzun bir süre sonunda hala mutabık kalamamaları halinde boşanma davası reddedilir ve kapatılır.

Boşanma Davasını Önce Açmak Önemli Midir?

Boşanma davalarının ilk açanın belirli hakları öncelikli olarak kazanabileceği, sonrada açanın da belirli haklardan faydalanamayıp mağdur olabileceğini içeren bazı inanışlar vardır. Fakat kanun nezdinden bu durum böyle değildir. Kanunen davayı önce kimin açmış olması davanın seyrini ve edinilecek haklarla ilgili ekstra bir avantaj sağlamayacaktır.

Kaynak: https://okyanushukuk.com/kadin-bosanma-davasi-acarsa-erkek-kabul-etmezse/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz