Dizüstü/Masaüstü İçin En İyi RAM Nasıl Seçilir?

0
laptop ram seçimi
laptop en iyi ram nasıl seçilir

İlk kez RAM satın alıyorsanız veya bir PC kuruyorsanız, terminoloji ve seçenekler bunaltıcı görünebilir. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, en hızlı veya en pahalı RAM, bilgisayarınız için doğru seçim olmayabilir. Bilgisayarınızın genel performansını iyileştirmek için çok az şey yapan bir RAM yükseltmesine gereksiz miktarda para harcayabilirsiniz. Peki bilgisayarınız için en iyi RAM’i nasıl seçersiniz?

Bir işlemin sorunsuz çalışması için tüm bu öğelerin uygun özelliklere sahip olması gerekir. En yeni CPU’ya ve en hızlı SSD’ye sahip olabilirsiniz, ancak çok az veya ihmal edilmiş RAM ile bu yeni teknolojilerin size sunabileceği tüm avantajları kaybedersiniz. RAM, rastgele erişimli belleğin kısaltmasıdır ve bilgisayarınızın herhangi bir zamanda kullandığı tüm verileri depolayan bileşendir: işletim sistemi ve başlattığınız tüm uygulamalar. Rastgele erişim, verilerin bellekte nerede olursa olsun hemen hemen aynı sürede okunup yazılabileceği anlamına gelir.

Bu, RAM’i en hızlı SSD veya sabit sürücüden yüz kat daha hızlı yapar, ancak bu belleğin tutabileceği veri miktarı, ana depolama aygıtına kıyasla sınırlıdır. RAM aynı zamanda geçici bellektir. Verileri yalnızca bilgisayar kullanımdayken saklayabilirsiniz. Cihaz kapatıldığında bu bileşen boşalır. Sabit sürücü veya yarıiletken sürücü daha çok uzun süreli depolama gibiyken, bunu bilgisayarınızın kısa süreli depolaması olarak düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Netflix Abonelik Fiyatlarını Yeniden Artırabilir

Dizüstü/Masaüstü İçin Doğru RAM Nasıl Seçilir?

Ne Kadar RAM’e İhtiyacınız Var?

2021’de yazıldığı sırada, normal iş görevleri bağlamında fiyat-performans oranı için 16 GB en uygun değer olarak kabul edilir. Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırıyorsanız ve bir düzine Chrome sekmesi açıksa, performansta bir düşüş fark etmeden önce hala yeterli boş alanınız olmalıdır. Oluşturma, bilimsel modelleme ve CAD uygulamaları için kullanılan iş istasyonları için 16 GB’den fazlası mantıklıdır. 3D tasarım iş istasyonlarının 32 GB’a kadar RAM ile gelmesi alışılmadık bir durum değil.

RAM

Sisteminiz İçin Doğru RAM Yükseltmesini Bulun

İlk olarak, dizüstü bilgisayar belleği ve masaüstü belleğinin farklı olduğunu ve birbirinin yerine geçemeyeceğini unutmayın. Aynısı sunucu belleği için de geçerlidir. RAM yükseltmeleri, bellek modülleri veya çubuklar olarak satılmaktadır. Her modülün belirli bir kapasitesi vardır; Genellikle 4GB RAM, 8GB RAM ve 16GB RAM çubukları bulacaksınız. Sisteminizdeki RAM modüllerini karıştırıp eşleştirmeniz önerilmez. Markalar arası modüller, aynı form faktörü ve voltaja sahiplerse iyidir, ancak ideal olarak tüm RAM modülleri aynı montajdan gelmelidir. Aynı anakartta birlikte kullanım için optimize edilmiş RAM modüllerini 2 veya 4’lü (veya birden fazla sistem için satın alıyorsanız daha fazla) paketler halinde bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Beats Kulaklık Nasıl Eşleştirilir?

Anakart ve RAM Uyumluluğu

RAM’in takıldığı sınırlı sayıda DIMM yuvası olduğundan, bilgisayarınızın anakartı da RAM kapasitesini belirler. Bilgisayar RAM modülleri, DDR form faktörü ile standartlaştırılmıştır. Anakartlar bunlardan yalnızca birini destekler ve hangisi genellikle anakartın yaşına bağlıdır. Masaüstü bilgisayarlar için en yaygın varyantlar şunları içerir:

  • DDR4 SDRAM (Çift Veri Hızlı 4. Nesil Senkronize Dinamik Rastgele Erişimli Bellek): 2015 itibariyle PC’lerde bulunan mevcut bellek nesli.
  • DDR3 SDRAM (Çift Veri Hızı Üçüncü Nesil Senkronize Dinamik Rastgele Erişimli Bellek): Bu bellek, 2007’den sonra yapılan bilgisayarlarda yaklaşık 2015’e kadar kullanıldı.
  • DDR2 SDRAM (Çift Veri Hızı Eşzamanlı Dinamik Rastgele Erişimli Bellek) büyük ölçüde kullanılmamaktadır ve artık 2003 ile 2007 arasında inşa edilen eski bilgisayarlarda bulunmaktadır.
  • 2021’in sonlarında piyasaya sürülecek olan DDR5 SDRAM, önceki standarda göre video düzenleme ve kodlama, bilgisayar destekli tasarım ve bilimsel hesaplama gibi yoğun süreçleri etkileyecek çeşitli performans iyileştirmeleri sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz