iOS 15.4, iPadOS 15.4 ve macOS 12.3’teki yenilikler

0
ios 15.4 yenilikler
ios 15.4 yenilikler

Apple’ın iOS 15.3’ü genel kullanıma sunmasından sadece bir gün sonra şirket, geliştirici beta test kullanıcılarına iOS 15.4, iPadOS 15.4 ve macOS 12.3 OS güncellemelerini yayınladı. Yeni yazılım güncellemeleri, Evrensel Kontrol, maskeli Face ID desteği, yeni emojiler ve çok daha fazlası gibi bir dizi özellikle birlikte gelir. İşte iOS 15.4, iPadOS 15.4 ve macOS 12.3 Monterey’in en yeni özellikleri.

Maskeli Yüz Kimliği

Apple, iOS 15.4’te maskeli Face ID desteği ekledi. Artık, iOS 15.4 çalıştıran bir iPhone 12 veya iPhone 13 serisi cihazınız varsa, bir maske takarken iPhone’unuzun kilidini açabilir, ödemeleri doğrulayabilir, uygulamaların kilidini açabilir ve tüm Face ID işlemlerini yapabilirsiniz. Artık Face ID’yi kullanmak için maskeyi çıkarmanıza gerek yok.

iPhone’unuz bir maske taktığınızı tararsa, yeni iOS 15.4 kilit açmaları doğrulamak için gözlerinizin etrafındaki alanı tarar. Apple, Face ID’nin “yalnızca tam yüz tanıma için ayarlandığında en doğru olduğunu” söylüyor, ancak maske takmanız durumunda kimlik doğrulaması için “göz çevresindeki benzersiz özellikleri tanıyabiliyor”. Bu özellik, iOS 15.4’te Face ID ayarlarında ayarlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android 12L, Pixel 6 Pro için Yüz Kilidi Açma desteği ekleyebilir

iOS 15.4

Evrensel Kontrol

Apple, iOS 15.4 ile birlikte iPadOS 15.4 ve macOS 12.3’ü geliştiricilere sundu. Ve son olarak, yeni işletim sistemi güncellemesi Evrensel Kontrol’ü getiriyor. Artık yalnızca Mac’inizin klavyesini ve izleme dörtgenini kullanarak iPad ve Mac cihazlarınızı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellik, ilan edildiği gibi çalışıyor gibi görünüyor. MacStories’in kurucusu Federico Viticci tarafından Twitter’da yayınlanan Universal Control demosuna aşağıdan göz atın:

Evrensel Kontrol ayarları hem iPad hem de Mac’te yapılandırılabilir. macOS 12.3 Monterey’de Evrensel Kontrol ayarı, Mac’te Sistem Tercihleri’nin Ekran panelinin altında bulunabilir. Ayrıca Genel → AirPlay ve Handoff → İmleç ve Klavye altında da görünür.

Yeni Emojiler

En yeni yazılımlar ayrıca, OS’ye toplam 112 yeni karakter için 37’den fazla emoji ve 75 ten rengi ilavesi getirerek Unicode Emoji 14’ü iPhone’a da destekliyor. Yeni emojiler arasında eriyen yüz, selam veren yüz, gözleri açık ve ağzı açık yüz, bakan gözle yüz, çapraz ağızlı yüz ve noktalı yüz yer alırken, yeni emojiler dudak ısırma ve kabarcıklar ve çok daha fazlasını içeriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   TikTok'un rakibi YouTube Shorts kullanıma sunuldu

Daha Fazla Özellik

Apple, iOS 15.4 ile SharePlay’e bir dizi iyileştirme ekledi. Artık doğrudan Müzik uygulamasından SharePlay’i açabilir ve en sevdiğiniz şarkıları arkadaşlarınızla birlikte dinleyebilirsiniz. Diğer desteklenen uygulamalarda da SharePlay’i doğrudan paylaşım sayfasından etkinleştirme seçeneği vardır.

  • Artık iCloud+ ile özel e-posta etki alanları oluşturabilirsiniz.
  • Artık Siri Kısayollarında kişisel otomasyon için bildirimi kapatabilirsiniz.
  • Apple, iOS 15.4 ile iOS’a yeni bir Kart Widget’ı ekledi
  • Apple ayrıca yeni güncellemeyle AB Dijital COVID Sertifikasını Sağlık ve Cüzdan uygulamalarına depolamak için destek ekledi.
  • İşletim sistemi güncellemeleri, Sony’nin yeni DualSense uyarlanabilir tetikleme özelliği için de destek getiriyor.

iOS 15.4 Beta Nasıl Yüklenir?

Kayıtlı bir iOS geliştiricisiyseniz, şu anda Apple’ın Geliştirici web sitesine gidip iOS beta profilini iPhone’unuza yükleyerek iOS 15.4 beta sürümünü iPhone’unuza yükleyebilirsiniz. Bir geliştirici değilseniz, Apple henüz iOS 15.4’ün genel beta sürümünü yayınlamadığından, iOS 15.4 beta 1’i iPhone’unuza yüklemek için bu geceye kadar beklemeniz gerekecek. Devam etmeden önce, devam etmeden önce bir yedek aldığınızdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz