Intel, ultrabook’lar ve katlanabilir bilgisayarlar için 12. Nesil Alder Lake yonga setlerini detaylandırıyor

0
intel ultrabook
intel ultrabook

Intel, Ekim 2021’de 12. Nesil Core Alder Lake yonga setini duyurdu. Şirket daha sonra CES 2022’de masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için H serisi güçlü CPU’ları izledi. Sonunda Intel, yeni P serisini duyurdu ve Ultrabook’lar ve dizüstü bilgisayarlar için U serisi Alder Lake 12. Nesil çipler. 2022’nin daha ince, daha hafif ve uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlarına güç verecek çipler bunlar.

Intel, P serisi ve U serisi yonga setlerinde toplam 20 yonga duyurdu. P-serisi çiplerin 15W’ta çalıştığı söylenirken, U-serisi çiplerin bile düşük güçte (9W) çalıştığı söyleniyor. Şirket, bu yonga setlerine sahip ilk dizüstü bilgisayarların bu yıl Mart ayında geleceğini söylüyor.

Intel, 12. Nesil yonga setlerine çok fazla bahis yapıyor. Şirket sonunda teslim oldu ve farklı saat hızlarında çalışan iki farklı çekirdeğe sahip yeni bir mimariyi benimsedi: P-çekirdekleri (Performans çekirdekleri) ve E-çekirdekleri (Verimli çekirdekler). İlk bakışta mimari, ARM’nin big.LITTLE’ına benziyor, ancak Intel bundan daha fazlası olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Volkswagen Tiguan 2020 şaşırtan fiyat listesi

Şirket, üst düzey P serisi yonga setinin, Core i7-1280P yonga setinin, son nesil 11. Nesil yonga setinden %70 daha iyi çoklu iş parçacığı performansına sahip olduğunu iddia ediyor. Hatta yeni serinin bazı yonga setlerinin, web’de gezinme ve fotoğraf düzenleme gibi görevlerde Apple’ın M1 ve M1 Pro’sunu ve AMD’nin Ryzen R7 5800U’sunu geride bıraktığını da ekliyor.

Alder Lake

Diğer 12. Nesil yonga setleri gibi Core i7-1280P de P çekirdekleri ve E çekirdekleri olarak ayrılmış çekirdeklere sahiptir. Bu yonga setinde toplam 6 P-çekirdeği ve 8 E-çekirdeği (toplamda 14) bulunur ve maksimum 4.8GHz saat hızı sağlar. Intel, bunun yalnızca 28W’lık bir temel güç tüketimi olduğunu, ancak fişe takıldığında Max Turbo hızlarına ulaşmak için 64W’a kadar çıkabileceğini söylüyor.

Öte yandan, U-serisi Alder Lake yonga setleri, en ince ultra taşınabilir olanı hedefliyor. Intel, üst düzey U serisi yongası olan Intel Core i7-1265U’nun maksimum saat hızının 4.8 GHz olduğunu söylüyor. 2 P çekirdekli ve 8 E çekirdekli 10 çekirdekli bir yonga setidir. Fişe takıldığında Max Turbo hızlarına ulaşmak için 55W’a kadar çıkabilen 15W’lık bir kasa güç tüketimine sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bluetooth Cihazlarının PC'ye Otomatik Olarak Bağlanması Nasıl Engellenir?

Tanıtılan her iki yonga seti de Iris Xe entegre grafiklere sahip. Şirket, üreticilerin ayrı Arc GPU’yu da ekleyebileceğini söylüyor. Ancak Intel, 1280P yonga setinin, entegre grafikleri kullanarak Grand Theft Auto V’de (1080p’de orta ayarlarda) 82 fps’ye ulaşabildiğini iddia ediyor. Yeni yonga setlerinin şirketin laboratuvarları dışında nasıl performans gösterdiği henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz