Instagram Lite sürümü çıktı! Farkı ne?

1
22
Genelde uygulamaların normal sürümlerinin yanında lite sürümleri de piyasaya sürülüyor. Özellikle popüler olan lite sürümlere de oyun tarafında PUBG Mobile Lite, sosyal medya tarafında Facebook Lite olarak örnek verebiliriz. Artık uzun zamandır beklenen Instagram’ın lite sürümü, sonunda piyasaya sürüldü.

Instagram Lite sürümü çıktı

Instagram Lite sürümü çıktı
Popüler sosyal medya uygulamaların neredeyse tamamının Lite sürümleri var. Facebook Lite, Messenger Lite, Twitter Lite bunlardan sadece birkaçı. Lite sürümlerin çıkma amacı da aslında düşük donanımlara sahip cihazlar için rahat uygulama kullanımı olarak belirleniyor. Yani Lite sürümler daha az işlem gücü ve daha az depolama alanı gerektiriyor.
Instagram’ın sahibi olan Facebook, uygulamayı Android telefonlar için şu anda yalnızca Hindistan’da kullanıma açtı. Uygulamayı diğer bölgeler için de yakın bir zamanda kullanıma açmaları bekleniyor. Telefonu pek iyi olmayanlar için gelen bu uygulama, 2 MB’tan daha düşük. Ayrıca fazla yer kaplamadığı için fazla veri tüketmeyecek.
Peki Facebook bunu nasıl başarıyor diye sorarsanız, normal uygulamada olan ve aslında çok büyük bir ihtiyaç olmayan bazı eklentilerden feragat ediyor. Örnek olarak Reels, Alışveriş ve IGTV eklentilerini verebiliriz. Ancak hikaye özelliği gibi oldukça popüler özellikler Lite sürümü içerisinde elbette ki bulunuyor. 

1 YORUM

  1. Dostum yazıların çok kısa. bir yere varamazsın. bak 5 tane içerik hazırla. sağlam 5 tane. her biri en az 2000 kelime olsun.. dost tavsiyesi.. başarılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz