İkinci el araç satışı için yeni düzenleme geldi

0
52
ikinci el

Son günlerde özellikle de ikinci el pazarını oldukça karıştıran bir haberle karşınızdayız. Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere ikinci el pazarına büyük bir darbe vuran haber hakkında bilgi vereceğiz.

İkinci el araç ticareti konusunda Ticaret Bakanlığı bazı düzenlemeler yaptı. Bilindiğine göre kiralama şirketlerinin ellerindeki araçları satabilmesi için bir yıl boyunca satmak istedikleri aracı, kiralama sektöründe çalıştırmış olması gerekiyor. Bir diğer değişiklikte ise yetki belgesi olmayanlar için yılda maksimum 3 tane ikinci el araç satma hakkı verildi.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında Alınacak En Lüks 10 Otomobil

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti konulu yönetmelikte yapılmış olan değişiklikler, Resmi Gazete’de de yayınlandı;

“Bu yönetmelik; gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelerin yükümlülükleri ile toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde ödeme yöntemlerini ve Bakanlık, yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar” (Resmi Gazete)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz