Hideo Kojima Bu Dünyanın Dışında Bir Oyun Yaratmak İçin Gözünü Uzaya Dikti

0
Hideo Kojima Bu Dünyanın Dışında Bir Oyun Yaratmak İçin Gözünü Uzaya Dikti
Hideo Kojima Bu Dünyanın Dışında Bir Oyun Yaratmak İçin Gözünü Uzaya Dikti

Luminary oyununun yönetmeni Hideo Kojima geçtiğimiz günlerde yeni belgeseli Connecting Worlds’ün galasında Dünya’nın ötesindeki uçsuz bucaksız uzayı keşfetme konusundaki azimli niyetini dile getirdi. Axios’tan Stephen Totilo’nun Twitter’da bildirdiğine göre, tecrübeli oyun efsanesi her zaman “uzaya gitmek” istediğini söyledi. “Uzaya gitmek ve uzayda oynayabileceğiniz bir oyun yaratmak istiyorum. Bu yüzden lütfen biri beni uzaya göndersin.”

Hideo Kojima
Hideo Kojima

Hideo Kojima, Uzay Oyunu Yapmak İçin Uzaya Gitmek İstiyor

Bazı insanlar Kojima’nın sadece şaka yaptığını ve bu iddialı plan konusunda ciddi olmadığını öne sürdü. Ancak Kojima’nın her zaman oyun dünyasının sınırlarını zorladığı ve keşfedilmemiş bölgeleri en yaratıcı yollarla keşfettiği biliniyor. Aslında ünlü oyun tasarımcısının Metal Gear serisinin ötesinde benzersiz ve soyut projelerden oluşan şaşırtıcı bir sicili var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dünyanın En Hızlı Arabaları

Kojima, geçmişte oyuncular için sürükleyici bir oyun deneyimi yaratmak için en alışılmadık yolları deneme eğilimindeydi. Yarattığı en sıra dışı oyunlardan biri olan Game Boy Advance RPG’si Boktai: The Sun is In Your Hand’de Kojima, oyunun kartuşuna GBA’yı dışarı çıkarıp güneşe maruz bırakarak etkinleştirilebilen bir ışık sensörü eklemiştir. Bu sayede oyun içi silahların doğal ışıkla şarj edilebilmesini sağlıyordu. Kojima aynı zamanda, oyuncuların oyun dünyasında sonlarını getirmeleri halinde kendi kendini imha edecek türünün tek örneği bir oyun yaratma isteğini de dile getirdiği için aşkın bir tasarımcı olmasıyla da ünlüdür.

Kojima, Konami’den ayrılmasının ardından kendi bağımsız stüdyosu Kojima Productions’ı yeniden kurdu. Stüdyo 2019’da, kendine özgü oynanışı, sürükleyici açık dünyası ve düşündürücü hikayesiyle eleştirmenlerin beğenisini kazanan ilk oyunu Death Stranding’i piyasaya sürdü. Sektörde geçirdiği 30 yılın ardından Kojima, yaratıcı sürecin altını çizen Connecting Worlds belgeseli ile oyun meraklılarına dünyaya bakış açısını göstermenin yanı sıra maestronun yaratma dürtüsüne ve ilham kaynaklarına tanıklık etmenin kapısını nihayet açtı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2021 Skoda Scala fiyatlarına da indirim geldi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz