Elon Musk, Neuralink’in çipini bu yıl insan deneylerinde test edeceğini söyledi

0
Elon Musk, Neuralink'in çipini bu yıl insan deneylerinde test edeceğini söyledi
Elon Musk, Neuralink'in çipini bu yıl insan deneylerinde test edeceğini söyledi

Milyarder girişimci geçen hafta Fransa’da yaptığı açıklamada, Elon Musk liderliğindeki biyoteknoloji girişimi Neuralink’in bu yıl içinde insan deneylerine başlamayı beklediğini söyledi. Reuters’in haberine göre Musk, Paris’teki VivaTech etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında denemeye katılacakların sayısına ilişkin ayrıntıları açıklamadı.

Elon Musk Neuralink
Elon Musk Neuralink

2016 yılında başlatılan Neuralink, Musk’ın insan beynini bir bilgisayara bağlamak istediği bir başka moonshot projesi. Musk’ın bu teknoloji için ideal uygulaması, felçli bir kişinin yeniden yürümesini sağlamak. Şimdiye kadar bu teknolojiyi sadece video oyunları oynayabilen maymunlarda gösterdi.

Biyoteknoloji, elektrikli araç üretmeye ya da bir sosyal medya platformunu yönetmeye hiç benzemiyor ve Musk teknolojinin istediği şekilde çalışmasını sağlamakta zorlandı. İnsan deneyleri haberi, Musk’ın beyinlerine bir çip yerleştirilmesini isteyen pek çok takipçisi için heyecan verici.

Son derece iddialı son tarihler belirlemesiyle tanınan Musk, daha önce en az dört kez Neuralink’in insan denemelerine başlayacağını iddia etmişti. Ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu duyuruların hiçbiri kayda değer bir sonuç doğurmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   IFA Berlin Pandemi Nedeniyle Ertelendi

Bunun yerine, şirket çalışanları medyaya bu tür duyuruların iş yerinde artan baskıya ve hatta hayvan denekler üzerinde başarısız ameliyatlara yol açtığını bildirdi. 2021’de böyle bir olayda, 25 domuza yanlış boyutta cihazlar yerleştirildi ve daha sonra ötenazi yapılması gerekti.

Son yıllarda şirket, üzerinde tehlikeli patojenler bulunan implant çiplerini uygun muhafaza önlemleri olmaksızın taşıdığı iddiasıyla Ulaştırma Bakanlığı’nın da incelemesi altına girmiştir. Şirket tarafından yürütülen hayvan deneyleri, insan deneyleri için onay almak üzere gerekli verilerin üretilmesi açısından büyük önem taşıyor.

FDA Neuralink’e Onay Verdi

Neuralink daha önce çipini insanlarda test etme onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne başvurmuştu. Ancak kurum, Neuralink’in çipinde lityum bulunması, implant üzerindeki tellerin riski ve çipin beyinden güvenli bir şekilde çıkarılması gibi birçok gerekçeyle başvurusunu reddetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

Ancak geçtiğimiz ay FDA, hayvan deneklere kötü muamele yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturmalar devam ederken Neuralink’e nihayet onay verdi. Onay, şirketin değerlemesinde ani bir artışa yol açtı ve şu anda özel olarak gerçekleştirilen hisse senedi işlemlerine dayanarak yaklaşık 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bununla birlikte Neuralink’in teknolojisinin önünde uzun bir yol var ve şirketin şimdi implant için önemli avantajlar gösterirken yetkililere çalışmalarıyla ilgili daha fazla ayrıntı sunması gerekiyor. Sürecin ticari olarak kullanılabilir hale gelmesi en az on yıl alabilir. Ayrıca, eski ekip üyelerinin rakip ürünler piyasaya sürdüğü bu alanda rekabetle de mücadele etmek zorunda. İmplante edilmesine bile gerek olmayan ve iki yıl önce FDA onayı alan Synchron, Musk’ın şirketine yetişmesi gereken çok şey bırakan böyle bir ürün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz