HES Kodu Nasıl Alınır? ÖSYM Sınavı İçin Nasıl HES Kodu Alınır?

0
122
HES-Kodu-Nasıl-Alınır?-ÖSYM-Sınavı-İçin-Nasıl-HES-Kodu-Alınır?
HES-Kodu-Nasıl-Alınır?-ÖSYM-Sınavı-İçin-Nasıl-HES-Kodu-Alınır?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi. Bugün sizlere HES kodu nasıl alınır? ÖSYM için nasıl HES kodu alabileceğiniz hakkında bilgi vermeye çalıştık.

ÖSYM sınav başvuru için HES kodu nasıl alınır? Sorusunu ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından resmi Twitter hesabında yaptığı açıklama ile gündem oldu. ÖSYM Başkanı Aygün bundan sonra ÖSYM sınavına yapılacak başvurularda HES kodu isteneceği duyuruldu. Bu haberimizde sizlere ÖSYM HES kodu nasıl alınır anlattık.  

ÖSYM-Sınavı-İçin-Nasıl-HES-Kodu-Alınır?
ÖSYM-Sınavı-İçin-Nasıl-HES-Kodu-Alınır?

Artık sadece seyahatler yapanlar değil bundan sonra ÖSYM üzerinden başvuru yapan herkesten HES kodu istenilecek. ÖSYM Başkanı Aygün’nün açıklamasına göre sınava girecek adaylardan HES kodu bilgisi zorunluluğu getirildi. HES kodunun nasıl alınacağının detayını resmi hesabından duyuran Aygün önemli açıklamalarda bulundu. 

HES Kodu Nedir? 

HES kodu test sonucunun pozitif çıkan yada pozitif hastalarla temasta bulunan yolcuların hava limanlarında bulunmasını azaltmak için Türkiye Sağlık Bakanlığı Tarafından özel geliştirilmiş bir koddur. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   ÖSYM’den Son Dakika! YKS Tercihleri Ne Zaman Açıklanacak?

İlginizi Çekebilir: 2020-2021 Üniversiteler ne zaman açılıyor? YÖK FLAŞ AÇIKLAMA!

 

ÖSYM Sınav Başvurularında Artık HES Kodu Zorunluluğu!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün ÖSYM tarafından uygulanacak sınavlara HES kodu bilgisi istenileceğini duyurdu. ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Aygün sosyal medya platformu olan Twitter’da kendi resmi hesabında yaptığı açıklamada “Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir” açıklamalarında bulundu.  

ÖSYM HES Kodu Nasıl Alınır?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün HES kodunun nasıl alınacağına dair açıklamaları kendi resmi hesabından şöyle paylaştı; 

ÖSYM Başvurusu Tamamlanmış Sınavlar İçin HES Kodu Gerekmiyor!

ÖSYM Başkanı Aygün’nün daha sonra yaptığı açıklamada “Başvuruları daha önce tamamlanan sınavlar için adaylarımızın HES kodu sınavdan önce http://ais.osym.gov.tr ‘ye sistem tarafından yansıtılacaktır. Dolayısıyla, başvuru süreci daha önce tamamlanan sınavlar için adaylarımızın HES kodu işlemi yapmalarına gerek yoktur.” Dedi.  

KPSS HES Kodu İstiyor Mu? 

Bilindiği üzere KPSS lisans başvuruları sona erdi. Eylül ayında sınav yapılması bekleniyor. ÖSYM tarafından HES kodu başvuru sırasında gerektiği için adayların ek işlem yapmalarına gerek kalmayacak. ÖSYM Başkanı tarafından yapılan açıklamada Lisansa başvuru yapan adayların HES kodları otomatikman sisteme yansıtılacağı söyledi. Ancak kalan diğer KPSS ön lisans ve ortaöğretim gibi başvuruların henüz başlamadığından dolayı. Başvuru sürecinde HES kodu bilgisinin istenileceğini biliniyor. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cumhurbaşkanı Açıkladı: 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Olacak!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz