Güneş Yanıkları Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

0
21
gunes-yaniklari
Güneş Yanıkları Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi, yaz dönemi güneş yanıkları sonrasında neler yapılmalıdır? Sorunu çok önemli olmaktadır. Bunun için aşağıda sizlerle paylaştığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Güneş yanıklarından kısa sürede kurtulmanızın yolu çok basittir.

Güneş yanığı yaz döneminin büyük sorunlarından biridir. Özellikle yaz sıcaklıklarının arttığı temmuz ve ağustos aylarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Güneşten yeteri miktarda korunmadığınızda vücudunuzun açık kalan yerlerinde canınızı yakan güneş yanıkları meydana gelir. Ancak asıl can yakan yanıklar denizde güneşlenirken oluşur. Bu noktada iyi bir güneş koruyucu kreme ihtiyaç olacaktır.

Evden dışarı çıktığımızda da cildimizi güneşten korumak adına güneş kremi kullanmamız gerekir. Eğer cildiniz çok hassas ve beyaz ise 50 faktörlük güneş kremlerinden kullanmanız gerekir. Normal kişilerin 30 faktörlük güneş kremi kullanması yeterlidir.

Güneş Yanığı Nedir?

Güneş yanığı,  derinin güneş ışığına aşırı maruz kalmasıyla oluşur. Özellikle dalga boyu 300 nanometre olan ultraviyole ışınlar bu yanıklara sebep olur. Deriniz güneş ışığına maruz kaldıktan sonra kendisini korumak için kalınlaşır. Daha sonrasında cildin rengi koyulaşır. Güneş ışığına daha fazla maruz kaldığınızda ise rahatsızlık belirtileri acıtarak kendini gösterir.

gunes-yanıgı
Güneş Yanığı

Güneş Yanığının Belirtileri

Güneş yanığı kişiden kişiye göre değişiklik göstererek oluşur. Bu oluşuma ne kadar süre ultraviyole ışınlara maruz kaldığınızda eklenir. Ancak genel itibariyle belirtiler şu şekildedir: Deride ağrı, kızarıklık, derinin soyulması, bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş, titreme, susuzluk, boyun tutulması, gözlerde hassaslaşma.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İçişleri Bakanlığı'ndan Yılbaşı Genelgesi

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığının acısı veya ağrısı ortalama olarak 48 saat civarında sürmektedir. Bu süreç geçene kadar sabah, öğle, akşam olmak üzere günde 3 defa nemlendirici sürülmelidir. Bu kremler yaklaşık olarak 3 gün civarında düzenli sürülmelidir.

Güneş yanığının geçmesi için yanık olan bölge kaşınsa da kaşımamanız ve nemlendirici sürmeniz gerekmektedir. Yanan deriyi kaşıdığınızda yaranın iyileşmesini engellemiş olursunuz.

Güneş yanığı olan kişide susuzluk etkisi olduğundan kişi bol bol su tüketmelidir. Bu sayede vücudun nem dengesi korunur ve su kaybı önlenmiş olur.

Yanığınız olduğunda soğuk banyo yapmanız çok faydalı olacaktır. Gün içerisinde soğuk su ile ıslatılmış steril bez ile vücudunuzu silmenizde de büyük fayda vardır. Bu sayede ölü deriyi temizleyebilirsiniz.

gunes-yanigina-cozumler
Güneş Yanığına Çözüm

Güneş Yanığına Yoğurt ve Diş Macunu İyi Gelir Mi?

Bilinen büyük yanlışlardan biri olan yoğurt ve diş macunu yanığa sürülmemelidir. Güneş yanığına yoğurt ve diş macunu sürmenin hiçbir faydası yoktur. Ayrıca temizlenmesi de bir hayli zahmetlidir. Güneş yanıkları bu şekilde geçmez.

Güneş Yanığına Doğal Çözümler

Aşağıda güneş yanığına iyi gelen doğal çözümler bulunmaktadır. Bu doğal çözümleri uygulayarak kısa sürede yanıklarınızın etkisinden kurtulabilirsiniz.

Salatalık: Yanık olan bölgenize salatalık dilimleyip koyabilir veya salatalık suyunu sürebilirsiniz. Çünkü salatalık bol su içermektedir ve cilde son derece faydalıdır. Ayrıca cildi canlandıran ve onarıcı bir etkisi vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elon Musk’ın Başlattığı Uzaya Gitme Planı İptal Oldu

Aloe vera: Nemlendirici ve rahatlatıcı bir etkisi olan aloe vera da yanıklar için sıklıkla kullanılmaktadır ve faydası vardır. Yanık olan bölgenize aloe vera sürerek acıdan kurtulup serinleyebilirsiniz.

Çay: Göz bölgenize demlenmiş ve soğumuş poşet çaylarından kullanabilirsiniz. Ayrıca poşet çayları banyo suyunuz içerisine karıştırarak tüm vücudunuz için de kullanabilirsiniz. Eğer küvetiniz varsa içine de bu çaylardan bırakabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Vücudun PH dengesini düzenlediği bilinen elma sirkesini yanık bölgenize çekinmeden sürebilirsiniz. Sürmeden önce bir bardak suya bir tatlı kaşığı sirke karıştırıp bu şekilde de uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Güzel kokusuyla da ilgi çeken lavantanın nemlendirici etkisi de mükemmeldir. Bu yüzden güneş yanığı tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Lavanta yağının ağrı kesici bir özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede hem nemlendirir hem de acınızı dindirir. En güzel bitkisel çözümlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Süt: Güneşte yanan cildinizin acısını hafifletmek için soğuk sütü temiz bir bezle yanıklarınıza uygulayabilirsiniz. Süt bir protein katmanıdır ve yanık acısını hafifletir.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesini kaynar suda kaynatıp soğuttuktan sonra yanık olan bölgenize sürün. 10 Dakika bekledikten sonra yıkanın. Bu sayede cildinizin rahatladığını ve serinlediğini görebilirsiniz. Yıkanırken ılık su kullanmaya özen gösterin.

Zeytinyağı: Zeytinyağı yanık ağrılarınıza çok iyi gelir ve cildinizi yumuşatarak sertleşmesini önler. Bu sayede yanık ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz. Yanıklar için mucizevi besinlerden biri olarak değerlendirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz