Güçlü Parolalar Nasıl Oluşturulur?

0
93

Merhaba tekno bilim adamı okuyucuları; Zayıf parolalar, bir bilgisayar korsanının ağınıza erişmesini sağlamanın en kolay yollarından biridir. Parolaları güçlendirmek ve saklandıkları yerleri daha iyi korumak, siber güvenlik altyapınızdan faydalanır. Nasıl güçlü bir şifre oluşturup güvenli hale getirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Tekrar Parolaları Kullanma

Aynı şifreyi veya hatta benzer bir varyasyonunu kullanmak, tüm hesaplarınızın şifrelerini hatırlamayı kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda bilgisayar korsanlarının hesaplarınıza girmesi için bir kapı açabilir.

Bir şifreyi karakter değişimleriyle veya büyük harf kullanımıyla biraz değiştirseniz bile, bir bilgisayar korsanı bir şifrenin bir varyasyonunu hızlı bir şekilde bulabilir. Sahip olduğunuz her hesap için farklı bir parolaya sahip olmayı hedefleyin. Twitter profiliniz gibi önemli olmayan bir hesap için aynı şifrenin bir varyasyonunu kullansanız bile, bir bilgisayar korsanı sizin önemsemediğiniz hesaplara girerse, değer verdiğiniz hesapları kırmaya sadece birkaç adım uzaklıktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   e-Devlet şifresi Nasıl Alınır? 2020
güçlü parolalar
güçlü parolalar

Kolay Bulunan Kişisel Bilgileri Kullanmayın

Yeni bir hesap için parola oluştururken, parolanın hatırlanmasını kolaylaştırmak için genellikle kişisel bilgilerinizi ekler misiniz? Çocuklarınızın isimleri, doğum tarihiniz ve mezun olduğunuz okul gibi temel kişisel bilgilerin hatırlanması kolaydır, bu nedenle birçok kişi bu tür bilgileri şifrelerine ekler.

Ancak sosyal medya çağında bu bilgiler online olarak kolaylıkla bulunabilmektedir. Örneğin, bir bilgisayar korsanı Facebook profilinize göz atarsa, şifrelerde kullanılan genel bilgileri bulmak için resimlerinizi, gönderilerinizi ve “Hakkımda” bilgilerinizi kullanabilir.

Şifrelerinize ortak kişisel bilgileri dahil etme cazip gelse de, mümkün olduğunca bunu yapmaktan kaçının. Kişisel bilgilerinizi unutulmaz bir parola oluşturmak için kullanmayı gerçekten tercih ediyorsanız, çevrimiçi olarak kolayca bulunmayan son derece özel bilgiler kullanmayı düşünün.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Bir hesaba erişim izni verilmeden önce kimliğinizi doğrulamak için ikinci bir yöntem kullanmayı içeren iki faktörlü kimlik doğrulama, şifrenizi güvence altına almak için en çok önerilen 1 numaralı ipucudur. İki faktörlü kimlik doğrulama, yalnızca yetkili kişilerin hesaplarınıza erişebilmesini sağlamak için oturum açma bilgilerinize ek olarak metin / telefon görüşmesi gibi başka bir yöntem kullanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz