Göz Sağlığı İçin En Önemli Vitaminler

0
Göz Sağlığı İçin En Önemli Vitaminler
Göz Sağlığı İçin En Önemli Vitaminler

Görmemiz, bizi güvende ve çevremizle bağlantıda tutan en değerli duyularımızdan biridir. Bu nedenle, gözlerimizin düzgün çalışması için çok fazla özen gösterilmesi gerekir. Görmenize yardımcı olacak bir adım, gerekli tüm vitaminleri aldığınızdan emin olmaktır. Vitaminler ve mineraller, mükemmel sağlık ve işleyen bir vücut için küçük miktarlarda gereklidir. Çeşitli ve dengeli bir diyet sürdürerek yeterli besin alabilirsiniz. Belirli diyet kısıtlamaları için ek takviyeler almanız gerekebilir. İhtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, bir tıp uzmanına danışın.

Göz problemlerine çok çeşitli sebepler neden olabilir ve vitamin eksikliklerinin göz problemlerine neden olabileceğine şüphe yoktur. Kendinize şunu sorabilirsiniz: Sonuç olarak vitaminlere veya takviyelere ihtiyacımız var mı? Diyetinizde günlük olarak ihtiyacınız olan temel vitaminler veya besinler eksikse veya hastalığınıza yakalanma riskinizi artıran teşhis edilmiş bir eksiklik varsa, doktorunuz takviye almanızı önerebilir. Bu yazımızda göz sağlığı için en önemli vitaminlerden bahsedeceğiz.

Gözlere İyi Gelen Vitaminler

A Vitamini

A vitamini, gözün dış kaplaması olan korneayı temiz tutarak görmede çok önemli bir rol oynar. Bu vitamin aynı zamanda, düşük ışık koşullarında görmenizi sağlar, gözdeki bir protein olan rodopsin’in bir bileşenidir. A vitamini eksikliği gelişmiş ülkelerde nadir olarak görülmektedir ancak tedavi edilmezse kseroftalmi adı verilen ciddi bir duruma yol açabilmektedir. Kseroftalmi, gece körlüğüyle başlayan ilerleyici göz hastalığıdır. A vitamini eksikliği devam ederse, gözyaşı kanalı ve gözler kuruyabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'unuzdan Fotoğrafları Paylaşırken Konum Verileri Nasıl Kaldırılır?

Sonunda korneanız yumuşar ve geri dönüşü olmayan körlüğe yol açar. A vitamini ayrıca diğer göz rahatsızlıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, A vitamini açısından zengin bir diyetin daha düşük katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Genel göz sağlığı için takviyeler yerine A vitamini yönünden zengin besinler tavsiye edilir. Tatlı patatesler, yeşil yapraklı sebzeler, kabak ve dolmalık biber gibi mükemmel bir kaynaktır.

Göz Sağlığı İçin Vitaminler
Göz Sağlığı İçin Vitaminler

C Vitamini

C vitamini, gözün kendisinde önemli bir rol oynar ve ultraviyole ışığından gelen hasara karşı korur. Gözlerdeki C vitamini konsantrasyonu yaşla birlikte azalmakla birlikte, diyet ve takviyeler buna karşı koyabilir. C vitamini ayrıca oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olur. Oksidatif hasar, yaşa bağlı en yaygın iki kataraktta anahtar faktördür: kortikal ve nükleer katarakt. Kortikal katarakt lensin kenarlarında gelişirken nükleer katarakt merkezinin derinliklerinde meydana gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   havalı lakaplar

10 yıllık uzunlamasına bir çalışma, nükleer katarakt gelişimini önlemeye yardımcı olabilecek farklı faktörleri araştırdı. Çalışma, 1000’den fazla kadın ikiz çiftini içeriyordu. Çalışma süresinin sonunda, en fazla C vitamini tüketen katılımcılar, katarakt ilerleme riskinde %33’lük bir azalma gösterdi. Ayrıca genel olarak daha hafif lensleri vardı.

E Vitamini

Birçok göz rahatsızlığının, vücudunuzdaki antioksidanlar ve serbest radikaller arasındaki bir dengesizlik olan oksidatif stres ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. E Vitamini, göz hücreleri de dahil olmak üzere hücrelerinizi zararlı ve kararsız moleküller olan serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. AMD’li 3640 kişi üzerinde yedi yıllık bir çalışma, AREDS adı verilen günlük bir takviyede 400 IU E vitamini ve diğer birkaç besin maddesinin alınmasının, ileri aşamalara ilerleme riskini %25 oranında azalttığını göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz