Google Glass üretimini durdu

0
Google Glass üretimini durdu
Google Glass üretimini durdu

Google’ın artırılmış gerçeklik ürünü Google Glass Enterprise Edition’ın satışını durdurması, şirketin ürünü ikinci kez baltalaması ve tüketicinin teknolojiye olan ilgisinin azalmasıyla ilgili soru işaretlerini artırıyor.

Teknoloji devi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Glass Enterprise’ı artık satmayacağını, 15 Eylül’e kadar yazılım güncellemelerini ve ürün değişimlerini onurlandırmaya devam edeceğini belirtti. Google sözcüsü Insider’a verdiği demeçte, gözlüğün satışının durdurulmasına rağmen şirketin “AR’ye derinden bağlı olduğunu” ve teknolojiyi diğer ürünlere entegre etmenin yollarını bulmayı planladığını söyledi.

Google’ın açıklaması, yüksek fiyat noktaları, tüketici farkındalığının eksikliği ve hatalı teknoloji gibi çeşitli faktörler sayesinde satış büyümesi ve teknolojiye yönelik tüketici talebinin genel olarak durgun kalması nedeniyle geldi. Pazar analiz firması CCS Insight’ın tahminlerden sorumlu başkan yardımcısı Marina Koytcheva’ya göre geçtiğimiz yıl bu durum ekonomik sıkıntılarla daha da kötüleşti.

Koytcheva Aralık 2023 raporunda, “Yüksek enflasyon bu yıl birçok büyük pazarda tüketici bütçelerini vurdu ve daha iyi koşullarda bu yıl kendilerine bir sanal gerçeklik başlığı alacak olan bazı insanlar satın alma işlemlerini erteledi” dedi. Meta, Microsoft ve Snap gibi rakiplerin kendi AR ürünlerinin tüketiciler tarafından benimsenmesi konusunda zorlanmaları, eleştirmenlerin dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin bu teknolojinin kitleler tarafından benimsenmesini sağlayıp sağlayamayacaklarını merak etmelerine yol açıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung ve LG, 2022'de iPhone 14 Pro ve Pro Max için ekran tedarik edecek
Google Glass üretimi durdu
Google Glass üretimi durdu

Google Glass’ın Yükselişi ve Düşüşü

İlk olarak on yılı aşkın bir süre önce Google Glass olarak tanıtılan ilk ürün, yüzünüze takabileceğiniz kişisel bir asistan olarak tasarlanmıştı. Yol tarifi vermek ya da eller serbest mesaj göndermeye yardımcı olmak gibi şeyler yapabiliyordu.

Google Glass, görünüşte geniş potansiyeli nedeniyle ilgi uyandırmış olsa da, gece geç saatlerde yapılan TV şakalarına da ilham kaynağı oldu ve internette pek çok kişi cihaza 1.500 dolar harcayanları “cam delisi” olarak adlandırdı.

Çevrenin algılanmasına yardımcı olması ve kullanıcılara konum tabanlı bilgi sağlaması amaçlanan yerleşik bir özellik olan kulaklığın kamerasıyla ilgili daha fazla tepki ortaya çıktı. Bununla birlikte, bazıları bunu insanların rızası olmadan gizlice kayıt yapmak veya fotoğraflarını çekmek için potansiyel bir araç olarak gördü. Nihayetinde, Google Glass’ın yüksek fiyatı ve kameraya bağlı gizlilik endişeleri, ana akım kabul görmemesine ve ardından 2015 yılında kullanımdan kaldırılmasına neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   GTA 6’da Seçilebilir Kadın Karakter Olabilir

2017’de ürün yeniden piyasaya sürüldü ve fabrika işçilerine eller serbest eğitimle yardımcı olmak ya da video akışını izleyen biri kişi hakkında notlar alırken doktorların bir hastayla etkileşime odaklanmasına izin vermek gibi kullanım örnekleriyle bir iş aracı olmaya odaklandı. CNBC’ye göre, Google 2019’da çeşitli teknik yükseltmelerle yenilenmiş bir sürüm yayınladığından, iş versiyonu bir süre için başarılı olmuş gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Google, gelen konuşmaları yazıya dökebilen ve tercüme edebilen yeni AR gözlüklerinin halka açık testlerine başlamayı planladığını açıkladı. Şirket duyurusunda, ürünün cihazın kamerası kullanımdayken yanan bir ışığa sahip olacağını ve kamera tarafından çekilen görüntülerin kullanıcı tarafından daha sonra izlenemeyeceğini belirtmeye özen gösterdi. Yine de bu gelişmeler AR gözlüklerini ayakta tutmaya yetmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz