Flagyl Nedir ? Tüm Detaylar

0
Flagyl Nedir ?
Flagyl Nedir ?

Flagyl Nedir ? – Flagyl (metronidazol), vajina, mide, karaciğer, cilt, eklemler, beyin ve omurilik, akciğerler, kalp veya kan dolaşımındaki bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir.

Flagyl ayrıca bir parazitin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan trichomoniasis tedavisinde de kullanılır. Genellikle her iki cinsel partner de herhangi bir semptomu olmasa bile aynı anda tedavi edilir. Flagyl’i doktorunuz tarafından kontrol edilmeyen herhangi bir durumu tedavi etmek için kullanmayın.

Flagyl Nedir ?

Uyarılar

 • Yakın zamanda alkol içtiyseniz veya son 2 hafta içinde disülfiram (Antabuse) aldıysanız Flagyl kullanmamalısınız.
 • Doktorunuz tarafından kontrol edilmeyen herhangi bir durumu tedavi etmek için metronidazol kullanmayın.
 • Flagyl’i kullanırken ve almayı bıraktıktan sonra en az 3 gün boyunca alkol tüketmeyin veya propilen glikol içeren ilaçlar ve yiyecekler tüketmeyin.
 • Flagyl ile tedavi edilen hastalarda nöbet ve diğer sinir sistemi anormallikleri bildirilmiştir. Nöbetler, baş ağrıları, görme değişiklikleri, halsizlik, uyuşukluk veya karıncalanma gibi herhangi bir nörolojik semptom yaşarsanız, bu ilacı kullanmayı hemen bırakmalısınız.
 • Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir enfeksiyonu tedavi etmeyecektir.
 • Hayvan çalışmalarında (fareler ve sıçanlar), bu ilaç belirli kanser veya tümör türlerine neden olmuştur. Bu ilacı kullanan kişilerde bu etkilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı bilinmemektedir. Doktorunuza riskinizi sorun.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Nüfus Müdürlüğü Randevu İptal

Flagyl

Flagyl’i Nasıl Kullanılır?

 • Flagyl’i aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Reçetedeki tüm talimatları uygulayın ve tüm talimatları okuyun.
 • Vajinal bir enfeksiyonu tedavi ediyorsanız cinsel partnerinizin de yeniden enfekte olmamanız için Flagyl alması gerekebilir.
 • Flagyl genelde arka arkaya 10 güne kadar verilmektedir. Bu dozu birkaç hafta sonra tekrarlamanız gerekebilir.
 • Belirtileriniz hızla düzelse bile bu ilacı belirtilen süre boyunca kullanın. Dozları atlamanız, ilaca dirençli enfeksiyon riskini artırabilir. Metronidazol, soğuk veya grip salgınlığı gibi viral bir enfeksiyonu tedavi etmemektedir.
 • Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile bu ilacı başka bir kişiyle paylaşmayın.
 • Bu ilaç bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden herhangi bir doktora metronidazol kullandığınızı söyleyin.
 • Metronidazol vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmeyecektir. Antifungal ilaçlarla tedavi edilmesi gerekebilecek yeni bir vajinal mantar enfeksiyonu bile geliştirebilirsiniz. Flagyl ile tedaviniz sonrasında veya sırasında akıntı veya kaşıntı gibi semptomlarınız olursa doktorunuza söyleyiniz.
 • Oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak bir şekilde saklamanız gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram Otomatik Takip Etme

Bir Dozu Kaçırırsam Ne Olur?

İlacı mümkün olan en kısa sürede alın, ancak bir sonraki dozunuzun zamanı neredeyse geldiyse, kaçırdığınız dozu atlayın. Bir seferde iki doz almayın.

Aşırı Doz Alırsam Ne Olur?

Doz aşımı belirtileri kusma, mide bulantısı, koordinasyon veya denge kaybını içerebilir.

Flagyl’i Alırken Nelerden Kaçınırım?

Flagyl’i alırken ve son dozunuzdan sonraki 3 gün boyunca: Alkol almaktan veya alkol veya propilen glikol içeren gıdaları veya diğer ürünleri tüketmekten kaçının. Alkol almak baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, mide krampları ve cildinizin altında sıcaklık veya karıncalanma gibi hoş olmayan etkilere neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz