Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

0
60
findeks-ogren
kredi-notu-ogren

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak findeks kredi notu nasıl öğrenilir sorusunu cevapladık.

Findeks kredi notu nedir?

Findeks Kredi Notu, kredi ödeme ve kredi kullanım alışkanlıklarımızı gösteren bir puandır.

Kredi notunun kritiği neye göre hesaplanır?

Bu soruya yazımızda detaylıca yer verdik.

findex-kredi-notu-neye-yarar | kredi-raporu

Findeks kredi notu adı verilen not aslında kişilerin parasal anlamda kredi notu, kredi kartı borçlarını ödeme süreleri, ek hesaptan kullanılan paranın ödenme süreci gibi bilgiler ile düzenlenen 1 ve 1900 arasındaki sayılarla ifade edilen nota verilen isimdir.

İlginizi Çekebilir : Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Eğer sizinde kredi kartı borcunuz var ve ödeyemeyecek durumdaysanız yada ödedikten sonra kredi kartı iptaliyle alakalı neler yapabilirsiniz öğrenmek isterseniz Kredi kartı İptali nasıl yapılır yazımı okuyabilirsiniz.

Kredi Notunun Kritikliği Neye Göre Hesaplanır?

kredi-notu-sorgula
kredi-notu-durumu-sorgula

Findeks kredi skoru 1 ve 1900 sayıları arasında değer almaktadır. Bu sayılardan 1 en kritik değeri temsil etmektedir. Sayı yukarılara doğru gittikçe kritikliği azalmaktadır. Bu nedenle findeks notunun düşük olması kişinin ödemelerde sorun çıkardığını veya düzenli ödeme yapıp yapmadığının anlaşılması için tercih edilebilir bir yöntemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Instagram'da En Çok Beğeni Getiren Hashtagler

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

kredi-notum
findeks-kredi-puan-notu-nasil-ogrenilir |nasil-hesaplanir

Findeks kredi puanı öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Öncelikle kişiler Findeks mobil şubeyi indirebilir. Buradan Findeks notunu öğrenmek için TCKN ile işlem yapabilir. Fakat internet şubesini kullanmak veya indirmek istemeyen kişiler için başka bir yolu daha vardır.

Findeks kredi notunu SMS adı verilen kısa mesajlar aracılığı ile öğrenmek de mümkündür. Kişiye SMS atıldığı takdirde kişi paylaşım bilgilerini onaylarsa kişiler bu yöntemle de Findeks notunu öğrenebilir.

Findeks Kredi Puanı Neye Göre Hesaplanır?

findeks-kredi-skoru-neye-gore-hesaplanir

Findeks kredi not skoru aralarında çok fark olan iki sayı arasında değer aldığı için hesaplanırken yine birden çok kriter göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bu kriterler şu şekildedir:

-Kredi ile alınan ürünlerin ödemesinin yapılma alışkanlığı findeks kredi notunun yüzde otuz beşini meydana getirir. Eğer kredi ile alınan ürünlerin taksitleri düzenli aralıklar ile ödeniyorsa bu, kişilere kredi notu kazandırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Gmail'de Depolama Alanı Nasıl Açılır?

-Mevcut bulunan borç durumları da dikkate alınan bir diğer etkendir. Kişilerin daha öncesine ait borçlarının nasıl ödendiği dışında bir de güncel olan borç durumuna bakarak hesaba katarlar. Bu da kredi notunun oluşmasına yüzde otuz beş katkı sağlar.

-Daha henüz ödemesi alınmamış veya yeni yeni ödenmeye başlanmış olan bir kredi yüzde on birlik bir değer oluşturur.

-Kişinin belirli zaman aralıklarında ne sıklıkla kredi kullandığı kredi notunun yüzde onunu oluşturur.

İlginizi Çekebilir : Emekliler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

-Kredi çekmek veya taksit ödemek adı altında yapılan diğer harcamalar da findeks kredi notunun yüzde dokuzunu oluşturmaktadır.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

kredi-notu-ogren
findeks-kredi-puanı-ogrenme | kredi-not-ortalamasi

Kredi notu pek çok bankanın kredi çekimi için dikkat ettiği unsurlardan bir tanesidir. Kritik noktaya gelen kişilere bankalar kredi vermeyebilir. Bu gibi durumlarda bankaların kredi vermek için en önemli kriteri findeks kredi notu olarak sayılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz