Favicovir Ne İşe Yarar ? Bu 3 Durumda Dikkat Edin !

0
Favicovir Ne İşe Yarar ?
Favicovir Ne İşe Yarar ?

Favicovir Ne İşe Yarar ? , grip (influenza) tedavilerinde kullanılmaktadır. FAVİCOVİR’in içeriği Favipiravir’dir. FAVİCOVİR, virüs üzerinden RNA polimerazı inhibe ederek etkisini göstermektedir. Bu sayede virüs gen çoğalmasını durdurur ve virüsle enfekte olarak hücrede virüsün çoğalmasına karşı korur. FAVİCOVİR, sarı renklidir, bikonveks film kaplı tablet şeklindedir ve içerisinde 40 tane film tablet bulunmaktadır.

Favicovir Ne İşe Yarar ?

Uygun kullanımları ve uygulamaları sıklığı için talimatları doktorunuzun yazdığı reçete ile kullanmanız gerekir. Eğer halen emin değilseniz, eczacınız veya doktorunuz ile kontrol edebilirsiniz. Yetişkinlerde doz aşağıdaki şekilde verilmelidir;

İlk gün sabah 1600 mg yani 8 tablet ve akşam 1600 mg yani 8 tablet olmak üzere günde iki kez kullanılması gerekir.

2 ile 5.günlerde sabah 600 mg yani 3 tablet ve akşam 600 mg yani 3 tablet olmak üzere günde iki kez kullanılması gerekir. Kullanım süresi 5 gün olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   What Are the Benefits of Probiotics?
Favicovir Ne İşe Yarar ?
Favicovir Ne İşe Yarar ?

Uygulama Metodu ve Yolu

Ağız yoluyla alınmalıdır.

Değişik Yaş Gruplarına Göre

Çocuklarda Kullanımlar

Ergenler ve çocuklar bu ilacı kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda Kullanımlar

Yaşlı kişiler bu ilacı kullanımlarda dikkat etmelidir.

Favicovir Neye Faydalı ?

1 – Karaciğer Yetmezliği

Yapılan araştırmalarda karaciğer işlev bozukluğu olan hastalarda FAVİCOVİR’in içeriğinde olan favipiravir seviyelerinde artış görmüştür. Gerekli doz planlamasını doktorunuzla yapmanız gerekir.  Eğer FAVİCOVİR’in etkisi çok zayıf ve güçlü olduğuna dair bir izleniminiz olursa eczacınız veya doktorunuzla konuşun.

2 – Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği yaşayanlar kullanımı konusunda yeteri kadar bilgi mevcut değildir. Gut veya gut öyküsü olan ve kan ürik asit seviyeleri yüksek olan hastalarda dikkatlice kullanmalıdır.

3 – Hamilelik

İlacı kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza mutlaka danışın. FAVİCOVİR’in doğmamış çocukların üzerinde olumsuz etkileri görülmüştür. Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız veya hamileyseniz, FAVİCOVİR’i kullanmamanız gerekir. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız FAVİCOVİR ile tedavilere başlamadan önce gebelik testi yapınız ve eğer gebelik negatif sonucu alırsanız tedaviye başlayın. Tedaviler sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen eczacınıza veya doktorunuza danışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dosyalar ücretsiz şekilde nasıl PDF formatına dönüştürülür?

FAVİCOVİR Hangi Durumlarda Kullanılmamalı

FAVİCOVİR eğer; Favipravire veya ilacın içeriğindeki maddelerin herhangi birine karşı alerjik reaksiyonunuz varsa kullanmayın. Ayrıca gebeyseniz veya gebelik şüpheniz varsa kullanmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz