Facebook Verileri Satışa Çıktı!

0
20
facebook
facebook
Teknoloji Haberleri – Bilim Teknoloji Rehberi ekibi Olarak bugün sizler için dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un verilerinin sızdırılması haberini derledik.
Sosyal medya platformlarında saldırılar her geçen gün artarken, son olarak bir bilgisayar korsanının Facebook veritabanını satışa çıkarması şok etkisi yarattı.

Kaç Kullanıcının Verileri Ele Geçirildi?

Toplamda, 500 milyondan fazla kullanıcının verileri sızdırıldı.

Veriler Nereye Aktarıldı?

Verileri ele geçiren hacker, bir hacker forumunda veritabanını satışa sundu.

Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, geçtiğimiz günlerde “Shops” uygulamasını duyurarak online alışveriş sitelerine gözdağı vermişti. Fakat platformun kişisel bilgileri koruma anlamında yetersiz kalması ile beraber, içinde Türkiye’nin de yer aldığı onlarca ülkeden kullanıcının verileri açığa çıktı.
Kullanıcı güvenliğini sağlama anlamında sınıfta kalan platform, son olayı ile daha da fazla tepki toplamaya başladı. HackRead kaynaklı bir habere göre, bilgileri ele geçiren internet korsanı toplamda 500 milyon platform kullanıcısının verilerine sahip oldu.

500 Milyondan Fazla Facebook Kullanıcısının Verileri Sızdırıldı

facebook-sizinti
facebook-sizinti
Veriler, internet korsanı tarafından “Dark Web” bünyesinde satışa çıkarıldı. Hacker, tüm veritabanının satışını 30 bin dolardan internette yayınladı.
Facebook, geçtiğimiz senelerde de milyonlarca üyesinin verilerinin sızdırılmasına engel olamamıştı. “Cambridge Analytica” ile internet dünyasını kasıp kavuran güvenlik sorunu, platformun başına adeta bela olmuştu. Fakat bu defa yaşanan problem, Cambridge Analytica’dan daha geniş çaplı olarak gözüküyor.
İlginizi Çekebilir: Google 1 Temmuz’da Sözlü Savunma Verecek

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   TV Box Nedir? Ne İşe Yarar?

Toplam 82 ülkeden, 500 milyondan fazla kullanıcıya ait verilerin sızması, skandalın boyutunu daha da arttırır cinsten gözüküyor.

Hacker forumunda satışa sunulan veriler, 2019 yılının Kasım ayı ile 2020’nin Mayıs ayı içerisindeki bilgileri kapsıyor. Kullanıcıların isimleri, cinsiyetleri, lokasyonları, meslekleri, medeni durumları, cep telefonları ve e-mail adresleri, hacker tarafından ele geçirilmiş durumda.
Hacker, aynı zamanda satışa sunduğu verileri de üç farklı fiyatlandırma ile foruma ekledi. Fiyatlandırmalar kapsamında, 100 bin kullanıcı için 450 dolar, 1 milyon kullanıcı için ise bin 500 dolar talep ediliyor. Tüm veritabanı ise, hacker tarafından 30 bin dolar üzerinden satışa sunuldu.
Türkiye’nin de içinde bulunduğu sızıntı listesinde, toplamda 20 milyona yakın kullanıcının verileri hackerin eline geçti. Facebook, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz