Evden Çalışırken Üretken Olmayı Sağlayan 5 Şey!

0
10

Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesi olarak bu yazıda sizlere evden çalışırken üretken olmayı sağlayan 5 maddeden bahsedeceğim.

Covid-19 virüsün ülkemizdeki etkisi nedeniyle çoğu firma evden çalışma düzenine geçerek bunun olması bile çalışanlar tarafından bir imkansız gibiydi. İşe gitmek yerine evden çalışmayı kim istemez ki? Aslında bu durum sanılanın aksine çok daha stresli bir durum olduğu kesin.

Whitespace at Work CEO’su Juliet Funt, ekip verimliliği, eğitim, izolasyon, yalnızlık, dikkat dağıtıcı şeyler gibi sorunların gerçek olduğunu ve bunların üstesinden gelinmesi gereken zorluklar olduğu söyleniyor.

Evden Çalışarak Verimliliği Nasıl Arttırırız?

Funt, “Bu program sürdürülebilir değildir ve üretkenliğiniz için büyük bir problem olabilir. Ancak gerçek şu ki, kolay ve mantıklı bir iş akışını engelleyen zorlukların birçoğu konuma özgü değildir” diyor.

Demek istediği verimlilik taşınabilir, !”Basit, net iletişim ve mantıksal iş akışı becerilerini geliştiren ekipler bu becerileri ve filtreleri evlerine taşıdalır” diye ekliyor.

Peki bu açıklamaların üstüne evden verimliliğimizi kaybetmemek için neler yapmalıyız? Gelin bunlara bir göz atalım;

 1- Aynı atmosferinizi koruyun.

Evinizde birden fazla çalışma ortamınız varsa her gün her yerde bir kağıt, fotoğraf veya kalemlik gibi şeyler ile aynı ortamı oluşturmaya çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Breadboard Devre Tahtası Nedir

Bir küçük not defteri yada kağıt kullanarak evdeki verimliliğinizi koruyabilirsiniz. Zihinsel olarak karmaşık olmayan ve etkileşimi kolay olan kağıt kullanmak, sizi teknoloji tabanlı kontrol listelerinin gürültülü korosundan uzaklaştırarak daha net düşünmenizi sağlar.

Evden Çalışarak Verimliliği Nasıl Arttırırız?

2- Düşük seviyeli aktivitelerden kurtulun.

Rutin evrak işleri gibi günümüzün büyük çoğunluğunu dolduran “çöp iş” olarak adlandıran Funt, Bu düşük değerli faaliyetler işimizi önemli büyüklükte engelliyor.

Bunun yerine önemli işlerden kurtulmanın mantıklı olduğu indirgemeci bir zihniyete sahip olun. Funt, bu durumu şöyle açıklıyor; “İndirgemeci bir zihniyet geliştirmek, bir alışkanlık veya refleks benimsediğiniz anlamına gelir. Ve gereksik olan faaliyetleri kesin ve ortadan kaldırın.”

 

3- Beyaz aralığı ekleyin.

Gün içinde mola vermek sıkça tavsiye edilen bir durumdur. ancak ne zaman ve ne kadar mola vermemiz gerektiği konusunda kafamız karışıyor olabilir. ancak bilimsel bir teknik olan Pomodoro Tekniği ile her 21 dakikada bir mola vermenizi öneririz. Funt, “zamanlanmış molalar işinize her zaman uymuyor.” diye ekliyor. işinize uygun çok fazla aralığı aşmadan mola sürenizi belirleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   RTÜK'ten televizyon kanallarına uyarı geldi! İşte detaylar

Örneğin; telefon konuşmaları, mesajlaşma veya sosyal medya zamanımızın büyük çoğunluğunu almakta. Bu yüzden telefonunuzu olabildiğinde çalışma alanınızdan uzaklaştırın. Göreceksiniz bu tavsiye çalışma verimliliğinizi daha da arttıracaktır.

Evden Çalışarak Verimliliği Nasıl Arttırırız?

4- E-posta zamanlarınızı belirleyin.

Eğer mümkünse e-postalarınızı tüm gün açık tutmak yerine belirli saatlerde kendi belirlediğiniz sürede açık tutmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; bu yaptığınız işe bağlı olarak her saat başı yada 2 saatte bir maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

5- Bir iş çıkışı saati ritüeli belirleyin.

Verimlilik, evden çalışma profesyonellerinin hayati bir alışkanlığı olan bölümlendirmeyi bağlı olabilir.

Bir çekmece veya dolap yardımıyla işinizle ilgili evrakları yerleştirerek işinizi görsel olarak sonlandırabilirsiniz. Bu sayede zihinsel olarak rahatlama duyarsınız. onları içeri sok ve dışarı çık. 

Akşam için işle bağları koparmanın bir başka tekniği de bunu duymaktır.

Funt, evden çalışmanın hem iyi hem de kötü yanları olduğunu ve bunu başarıyla yapan insanların artıları ve eksileri için sürekli şükran ve kabul dengesi kullandığını belirtiyor.

Evden Çalışarak Verimliliği Nasıl Arttırırız

Siz evde çalışırken verimliliğinizi arttırmak için hangi yöntemleri deniyorsunuz? Aşağı yorum kısmına yazın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz