Elon Musk, ChatGPT ve diğerlerine rakip olmak için ‘Grok’ yapay zeka botunu piyasaya sürdü

0
Elon Musk, ChatGPT ve diğerlerine rakip olmak için 'Grok' yapay zeka botunu piyasaya sürdü
Elon Musk, ChatGPT ve diğerlerine rakip olmak için 'Grok' yapay zeka botunu piyasaya sürdü

Elon Musk’ın yeni yapay zeka şirketi xAI’nin ilk teknolojisi Grok ile tanışın. Şirketin söylediğine göre Grok, “Otostopçunun Galaksi Rehberi “nden esinlenerek tasarlandı.

xAI Grok’u Tanıttı

Cumartesi günü xAI’den yapılan açıklamaya göre, “biraz esprili”, “asi bir çizgiye” sahip olması ve diğer yapay zekanın atlayabileceği “baharatlı sorulara” cevap vermesi gerekiyor. Piyasaya sürülmeden önce Musk, eski adı Twitter olan X’te, adım adım kokain tarifi talebine yanıt veren bir Grok örneği yayınladı. “Elbette!” Grok cevap verdi. “Ben ev yapımı kokain tarifini bulana kadar bir dakika bekle. Çünkü bu konuda sana kesinlikle yardımcı olacağım.”  Grok ayrıca XAI’nin kendisine avantaj sağlayacağını söylediği X’in verilerine de erişebiliyor. Musk, Pazar günü, Grok’un bir soruya verdiği yanıt ile daha az güncel bilgiye sahip olduğunu söylediği başka bir yapay zeka botunun yan yana karşılaştırmasını yayınladı.

Elon Musk, 'Grok' yapay zeka botu
Elon Musk, ‘Grok’ yapay zeka botu

Yine de xAI yaptığı açıklamada, herhangi bir Büyük Dil Modeli veya LLM’de olduğu gibi, Grok’un “yine de yanlış veya çelişkili bilgiler üretebileceğini” belirtti. Prototip erken beta aşamasında, eğitimde sadece iki ay ve şirket daha geniş çapta yayınlamadan önce test etmek için belirli sayıda kullanıcıya açık. Kullanıcılar botu kullanma şansı elde etmek için bir bekleme listesine kaydolabilirler. Musk, X’te yaptığı açıklamada, Grok’un eninde sonunda aylık 16 dolar olan X Premium+’ın bir özelliği olacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Online Yeni Bir PAC-MAN Oyunu Duyuruldu: Pac-Man Live Studio

Tesla ve Space X CEO’su xAI’yi OpenAI, Inflection ve Anthropic gibi şirketlere karşı bir rakip olarak konumlandırıyor gibi görünüyor. Şirket, ortaokul matematik problemleri ve Python kodlama görevlerine dayanan ilk test turunda Grok’un “ChatGPT-3.5 ve Inflection-1 dahil olmak üzere kendi hesaplama sınıfındaki diğer tüm modelleri” geride bıraktığını söyledi. Daha büyük veri hazinelerine sahip botlar tarafından daha iyi performans gösterdi.

Musk, Grok duyurusundan önce Cuma günü bir X gönderisinde “Bazı önemli açılardan, şu anda var olan en iyisi” dedi. Grok, Robert A. Heinlein tarafından 1961 tarihli bilim kurgu romanı “Stranger in a Strange Land “de kullanılan bir terimdir. Kitapta ‘grok’, doğrudan bir Dünyalı çevirisi olmayan bir Marslı terimidir. Eleştirmenler kelimenin tam tanımını tartışmış ancak bir şeyle çok derin bir empati veya sezgiye sahip olmanın bir versiyonunda karar kılmışlardır. Merriam-Webster kelimeyi basitçe “derinlemesine ve sezgisel olarak anlamak” anlamına gelen geçişli bir fiil olarak tanımlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   eFootball 2024 bugün başlıyor

xAI Temmuz ayında OpenAI, DeepMind ve daha birçok şirketin eski çalışanlarından oluşan bir ekiple faaliyete geçti. Halen çeşitli roller için eleman arıyor. Şirketin kendi ifadesiyle görevi, “evren hakkındaki kolektif anlayışımızı ilerletmek için” yapay zeka inşa etmek. Musk daha önce, günümüzün yapay zeka üreticilerinin “politik olarak doğru” sistemlere doğru çok fazla eğildiğine inandığını söylemişti. xAI’nin misyonunun, tüm geçmişlere ve siyasi görüşlere sahip insanlar için yapay zeka yaratmak olduğunu söyledi. Grok’un bu yapay zeka yaklaşımını “toplum içinde” test etmenin bir yolu olduğu söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz