E-ihracat Yapmak İçin Gerekenler

0
36
E-ihracat Yapmak
e-ticaret-ticimax

E-ihracat, işletmelerin ellerinde bulunan ürünleri yurtdışına satmalarına verilen isimdir. E-ihracata olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri de artış gösteren döviz kurlarıdır. E-ihracat sayesinde işletmeler Euro ve Dolar üzerinden ürünlerini satışa sunmakta ve böylece gelirlerini arttırmaktadır.

E-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen kişilerin bilgi almaya yönelik yaptığı birçok araştırma bulunmaktadır. E-ihracat Yapmak İçin Gerekenler adlı bu yazımızda e-ihracat yapmak isteyen işletmeler için önemli bilgileri sizle paylaşacağız. Siz de bu yazıyı okuyarak e-ihracat nasıl yapılır sorunuza yanıt bulabilir ve e-ihracat süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz.

ticimax-e-ticaret
E-ihracat Yapmak İçin Gerekenler

Şirket Kuruluşu

E-ihracat yapmak için gerekenler arasında yer alan şirket kuruluşu, e-ihracat yapmak isteyen her firmanın tamamlaması gereken bir aşmadır. İnternetten satışı yapılan ürünler için fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Fatura kesmek ve vergilerini ödemek için ise işletmelerin şirket kuruluşunu gerçekleştirmesi gerekir.

E-ihracat yapmak istiyorum diyenlerdenseniz sizler de şahıs şirketi de olsa bir şirket kurabilir ve yurtdışına satışlarınızı yasal bir şekilde yapabilirsiniz.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi

E-ihracat yapmak için gerekenler arasında bulunan bir belge ise elektronik ticaret gümrük beyannamesidir. Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), yurtdışına satış yapan işletmelerin karayolu ve havayolu ile yaptığı gönderileri için düzenlenen bir gümrük beyan işlemidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Windows 11: Microsoft Store'da Android Desteği Bulundu

ETGB, gümrük beyan işlemlerinin elektronik ortamlarda yapılmasını sağlamaktadır ve yalnızca yetki verilen kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlemektedir. ETGB, genellikle mikro düzeyde e-ihracat yapacak kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır.

E-ihracat Sitesi Açmak

E-ihracat yapmak isteyen kişilerin şirket kuruluş aşamalarını tamamladıktan sonra yapması gereken başka bir şey ise e-ihracat sitesi açmaktır.

Yurtdışına satış yapmak isteyenlerin ürünlerini sergilemesi ve yabancı müşterilere ulaştırabilmesi için bir e-ihracat sitesi olması gerekir. E-ihracat sitesi açmanız müşterilerinize güvenli platformlardan ödeme yapma imkânı da sunmaktadır. Bu da firmanızın satışlarını arttıracak unsurların başında yer almaktadır. Bu nedenle sizler de bir e-ihracat sitesi açmalı ve ürünlerinizi sergilemelisiniz. E-ihracat siteniz için alt yapı seçerken;

  • Çoklu Dil Kullanımı
  • Çoklu para birimi kullanımı
  • Lokasyona göre fiyatlandırma
  • Yurtdışı kargo entegrasyonu

Gibi özellikleri göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir e-ihracat alt yapısı tercih etmelisiniz. E-ihracat alt yapınızda bulunan bu özellikler müşterilerinizi tanımanızı sağlayacak ve ürün satışlarınızı arttırmanızda yardımcı olacaktır.

Pazaryerlerinden Satış Yapmak

E-ihracat ile yurtdışına ürün satmak isteyen kişiler kendi internet sitelerinden ürün satışı gerçekleştirdiği gibi Amazon, Ebay ve ETSY gibi yurtdışı pazaryerlerinde de satış yapmaktadır.

E-ihracat yapan firmaların bu pazaryerlerinde satış yapması hem hazır müşteri kitlesine ulaşmasını sağlamakta hem de satışlarını arttırmasında yardımcı olmaktadır. Amazon’dan, ETSY’den veya Ebay’dan satış yapmak isteyen işletmelerin ise pazaryeri entegrasyonlarına önem vermesi gerekmektedir. Pazaryeri entegrasyonları e-ihracat süreçlerinizi kolay yönetmenizi sağlayan uygulamalardır. Bu nedenle satışlarınızı arttırmanızda da etkili olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dört gözle beklenen Redmi K30 Ultra sızdırıldı

Sizler de yurtdışına satış yapmak istiyorsanız etsy, ebay veya amazon entegrasyonu gibi pazaryeri entegrasyonlarından yararlanabilir ve yurtdışına daha kolay bir şekilde satış yapabilirsiniz.

Kargo Anlaşmaları

E ihracat nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişilerin önem vermesi gereken bir diğer konu ise kargo anlaşmalarıdır. Ülkemizde kargo fiyatları oldukça uygundur fakat yurtdışı gönderileri söz konusu olduğunda kargo fiyatlarında artış olduğu görülmektedir.

Sizler de e-ihracat ile yurtdışına satış yaparken maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız kargo fiyatlarından etkilenmemek için yurtdışı gönderileriniz için kargo anlaşması yapabilirsiniz. Kargo anlaşmaları hem gönderilerinizi daha az maliyetle kargolamanızı sağlayacaktır. Bu da masraflarınızın azalmasında yardımcı olacaktır. E-ihracat gönderileriniz için kargo anlaşması yaparken;

  • Gönderi fiyatları
  • Kargo firmasının referansları
  • Kargo firmasının size olan uzaklığı
  • Çalışma prensipleri

Gibi unsurları göz önünde bulundurabilir ve çalışacağınız kargo firmasını belirleyebilirsiniz.

Ticimax e-ihracat alt yapıları ile e-ticarete adım atmak istiyorsanız demo talep formunu doldurarak Ticimax e-ihracat alt yapılarını 15 gün ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz. E-ihracat ve ücretsiz e-ihracat eğitimleri hakkında bilgi almak istiyorsanız Ticimax’ı Facebook, Twitter, Youtube Ve Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz