Dünyanın En Küçük Ülkesi, Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi

0
268
dünyannın en küçük ülkeleri
dünyannın en küçük ülkeleri

Bir ülkeyi şehirler, kasabalar, geniş açık alanlar, göller ve nehirlerle dolu geniş bir alan olarak düşünebilirsiniz. Dünyadaki birçok ülke bu tanıma uyuyor. Bazıları coğrafi olarak çok küçüktür, ancak bir ulusu neyin oluşturduğuna dair fikirlerinizi yeniden tanımlayabilecek benzersiz manzaralar sunarlar.

Avrupa şehir devletlerinden uzak tropik adalara ve kalelerle dolu vadilere kadar, toplam yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük on ülkesi burada.

Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Vatikan Şehri

Vatikan, şehir devleti olarak da adlandırılan dünyanın en küçük ulus devletidir. Aynı zamanda Roma Katolik Kilisesi’nin küresel merkezi olma ayrıcalığına sahiptir. İtalya’nın Roma kentinin ortasında yer alan bu tarihi yerleşim bölgesi, Roma Katolik Kilisesi hükümetinin bir başka adı olan Holy See’ye ev sahipliği yapmaktadır. Papa bu yönetimin başıdır ve yetkisi dünya çapındaki tüm Katolikleri kapsar.

Peki, bu ülke tam olarak ne kadar küçük? Vatikan Şehri aslında bir mil kareden daha az yer kaplar ve sadece 800 ila 900 kişilik bir nüfusa sahiptir. Evet, inanılmaz derecede küçük, sadece 49 hektarı kaplıyor. Bağımsız bir ülke olarak Vatikan Şehri, diğer ulus belirtilerinin yanı sıra kendi postanesine, telefon sistemine, bankacılık sistemine ve radyo istasyonuna sahiptir. Para birimi, şu anda tüm Euro Bölgesi’nde kabul edilen Vatikan Euro’dur.

Monako

Monako, Akdeniz kıyısında, Fransız Rivierası’nda bulunan egemen bir prensliktir. Fransa, Monako’yu karadan çevreler ve Akdeniz doğu kıyısındadır. Çok zenginler için bir vergi cenneti olarak bilinen Monako, coğrafi olarak o kadar küçük ki, ülke 202 hektarlık bir alanı kaplayarak bir mil kareden daha az yer kaplıyor. Başlıca endüstrisi turizmdir ve insanlar Monaco’nun ünlü kumarhanelerinde kumar oynamak, lüks plajlarında yatmak, tekne gezintisi yapmak ve Grand Prix de Monaco gibi araba yarışı etkinliklerini izlemek için mahallelerine akın eder. Ülke, güçlü bankacılık, gayrimenkul ve finans sektörlerine ev sahipliği yapıyor ve Prens Albert II olarak da bilinen Prens Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi tarafından yönetiliyor. Grimaldi ailesi, 1200’lerin sonlarından beri Monaco’yu yönetiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türkiye'de Yapay Zeka İlk Kez CNR İMOB'da Kullanılacak

Küçük

Nauru

Ekvatorun sadece 25 mil güneyinde bulunan Nauru, Pasifik Okyanusu’nun güneybatısındaki yükseltilmiş bir mercan adasıdır. Yaklaşık 12 mil kare (20 km kare) kaplayan bu ülke, çoğu Yerli Naurulu olan 12.000 ila 13.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Nauru, genellikle Güney Pasifik’in son derece batılılaşmış adalarından biri olarak kabul edilir ve halkının yaklaşık beşte dördü, 1800’lerin sonlarında adaya gelen misyonerlerin sonucu olarak kendilerini Hıristiyan olarak tanımlar. Fosfat madenciliği, 20. yüzyılın büyük bölümünde bu ülkenin ekonomisine egemen oldu; İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya, Nauru sınırları içinde endüstriyi yönetti. Nauru’da üretilen neredeyse tüm ürünler, yiyecekler ve hatta su bile Avustralya’dan ithal ediliyor. Fosfat onların tek ihracatçısıdır.

Tuvalu

Tuvalu’ya batan ülke adı verildi. Batı-orta Pasifik Okyanusu’nda, kuzeybatıdan güneydoğuya yaklaşık 420 mil (676 km) kapsayan küçük bir mercan adaları takımadasından oluşan, yükselen okyanus seviyeleri yavaş yavaş topraklarını kaplıyor. Bunun nedeni hem küresel ısınmanın su seviyelerini yükseltmesi hem de Tuvalu’nun mercanlarının ölmesi ve kıyı şeridinin denize doğru aşındırılmasıdır. Bilim adamları, bu ada ülkesinin önümüzdeki 50 ila 100 yıl içinde yaşanabilir hale gelebileceğini tahmin ediyor. İronik olarak, ülke de artık kuraklıktan muzdarip ve sıcaklık yoğunlaştıkça topraklarında yetiştirilen ürünlerle artık kendini sürdüremez. Yaklaşık 11.500 kişilik nüfusundan pek çok insan şimdi daha güvenli bir gelecek için Yeni Zelanda gibi yakın ülkelere göç etmeyi seçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Güney Yarımkürede Yer Alan Ülkeler Hangileridir?

San Marino

İtalya’nın ortasında denize kıyısı olmayan bir cumhuriyet olarak yer alan San Marino, yaklaşık 33.785 Sammarinli’ye ev sahipliği yapıyor. İtalyanca resmi konuşulan dildir ve ülkenin resmi dini olmamasına rağmen orada yaşayan çoğu insan Roma Katolikleridir. Büyük ölçüde kentsel olan bu ülke için hem turizm hem de tarım önemlidir.

Öne çıkan sosyal programlar, tüm vatandaşların yüksek kaliteli tıbbi bakım, 16 yaşına kadar ücretsiz eğitim almalarını ve hatta bir ev sahibi olmalarına yardımcı olmalarını sağlar. Şaşırtıcı bir şekilde, San Marino, Rönesans öncesine kadar uzanır ve İtalya’nın kendi kendini yöneten şehir devletlerinin bir geri kalanıdır. Roma’dan zulümden kaçan Hıristiyanlar için bir yerleşim yeri olarak başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz