Dünyadaki Çevre Sorunları, Dünyayı Bekleyen Sorunlar

0
dünyayı bekleyen çevre sorunları
dünyayı bekleyen çevre sorunları

En büyük çevre sorununa ve çözümüne yanıt arıyorsanız, gezegenin bugünkü durumuyla ilgileniyor olabilirsiniz. Endişeleniyorsanız, bilmenizi isteriz ki dünya büyük çevre sorunları ile karşı karşıya olsa da, çözümler de var.

Dünyayı Bekleyen Sorunlar

İklim Değişikliği

İklim değişikliği, sera etkisine neden olan sera gazları salındığında ve atmosferde tutulduğunda meydana gelir. Sera etkisi, dünya atmosferinin etrafında güneşten gelen ısıyı hapseden bir katman oluşturarak atmosferimizi bir seraya benzer şekilde daha sıcak hale getirir.

Cinsiyet Eşitsizliği

Cinsiyet eşitsizliği de doğrudan bir çevre sorunu olmasa da, doğum kontrolüne, sağlık hizmetlerine ve eğitime yetersiz erişim gibi sorunların çözülmesi ekonomi ve çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Yoksulluk

Yoksulluk dolaylı olarak çevre sorunları ile bağlantılıdır. Yoksullukla ilgili sorunları çözdüğünüzde, ormansızlaşma gibi çevresel sorunları da çözmüş olursunuz. Nüfus artışı, cinsiyet eşitsizliği ve iklim değişikliği.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Japonların Teknoloji Devi Olmasında Neler Etkili Oldu?

Boşa Harcanan Doğal Kaynaklar

EPA’ya göre, 2017 yılında 267,8 milyon ton belediye katı atığı geri dönüştürülmek, geri dönüştürülmek, kompostlanmak veya başka bir şey için kullanılmak yerine çöplüklere gitti. Bu, şu ya da bu biçimde, başlangıçta doğadan gelen bir sürü boşa harcanan doğal kaynaktır. Döngüsel bir ekonomide, bu doğal kaynaklar israf edilmeyecektir. Bunun yerine, geri dönüştürülebilir, geri dönüştürülebilir veya diğer malzemeleri yeniden oluşturmak için kullanılabilirler.

Çevre Sorunları

Plastik Kirliliği

Muhtemelen plastik kirliliğinde boğulan deniz yaşamının görüntülerini görmüşsünüzdür. En yüksek gelire sahip insanlar ve ülkeler en fazla plastik atığı üretiyor. Bunun nedeni, plastiğe sarılmış daha fazla şey satın almaya gücümüzün yetmesidir.

Plastik kirliliği önemli bir çevre sorunudur. Plastik, aşamalı olarak bırakmamız gereken fosil yakıtlardan gelir, bu nedenle daha az plastik kullanmak önemlidir. Ancak nihayetinde plastik kirliliği sorununu çözmek, atık yönetimi teknolojisini geliştirmeye ve plastikler için daha döngüsel bir ekonomi oluşturmaya başlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Göbeklitepe Geometrisi ile de Şaşırtmaya Devam Ediyor

Okyanus Asitlenmesi

Okyanus asitlenmesi, iklim değişikliği ile ilgili ana sorunlardan biridir. Diğer çevre sorunları kadar dikkat çekmiyor, ancak okyanus ekosistemleri üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz