Dünya, Gezegenler ve Uzay Hakkında Bilmeniz Gereken En İlginç Şeyler

0
355
Dünya, Gezegenler ve Uzay Hakkında Bilmeniz Gereken En İlginç Şeyler
Dünya, Gezegenler ve Uzay Hakkında Bilmeniz Gereken En İlginç Şeyler

Gezegenimiz hakkında günlük olarak düşünmeyebiliriz, ancak içinde yaşadığımız dünya oldukça ilginç bir yer. Güneşten gelen üçüncü kaya ve bugüne kadar bilinen akıllı yaşamı olan tek kaya, küçük yaştan itibaren hepimizin öğrendiği çok sayıda eğlenceli Dünya olayı var. Ancak, çoğumuzun bilmediği daha da heyecan verici gerçekler var. İşte Dünya, gezegenler ve uzay hakkında bilmeniz gereken en ilginç şeylerin listesi.

Günler Uzuyor

Dünya gününün uzunluğu artıyor. Dünya 4.6 milyar yıl önce oluştuğunda, günü yaklaşık altı saat uzunluğunda olacaktı. 620 milyon yıl önce bu süre 21.9 saate yükseldi. Bugün ortalama bir gün 24 saattir, ancak her yüzyılda yaklaşık 1,7 milisaniye artmaktadır.

Sebep? Ay, oluşmasına yardımcı olduğu gelgitler yoluyla Dünya’nın dönüşünü yavaşlatıyor. Dünyanın dönüşü, gelgit okyanus çıkıntılarının konumunun Ay-Dünya ekseninin biraz ilerisinde kaymasına neden olarak, Dünya’nın dönüşünü yavaşlatan bir bükülme kuvveti yaratır. Sonuç olarak, günümüz uzuyor, ancak yoğun programınızda bir fark yaratacak kadar değil.

Dünya 4,5 Milyar Yaşında

Bunu nasıl biliyoruz? Bilim adamları, Dünya’nın yaşını öğrenmek için kayalara ve tortulara bakar ve bu tortu parçasının yaşını belirlemeye çalışırlar. Ancak, sanıldığı kadar kolay değildir. Plaka tektoniği süreçleri, Dünya’nın kayasını sürekli olarak geri dönüştürdüğü ve yüzeye geri pompalamadan önce iç kısımdaki magmaya ayırdığı anlamına gelir. Keşfettikleri en eski kaya Avusturya’dan geliyor ve bilim adamlarının Dünya’nın yaşıyla ilgili tahminlerinin temelini oluşturuyor. 4.5 milyar yıl, bu çok fazla doğum günü pastası!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   2020 Dacia Duster Fiyat Listesi Güncellendi!
Dünya, Gezegenler ve Uzay Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Dünya, Gezegenler ve Uzay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş Sistemimizdeki En Sıcak Gezegen 450°C’dir

Güneş sistemindeki en sıcak gezegen Venüs’tür. Bu kavurucu gezegenin ortalama yüzey sıcaklığı 232°F (450°C) civarındadır. İlginçtir ki, Venüs Güneş’e en yakın gezegen değil, Merkür’dür.

Merkür, sıcaklığı düzenleyecek bir atmosfere sahip değildir, bu nedenle çok büyük bir sıcaklık dalgalanmasına sahiptir. Venüs ise tüm gezegenler arasında en kalın atmosfere sahiptir. Bu atmosfer ısıyı hapsederek Venüs’ü çok sıcak yapar.

Dünyanın En Uzun Dağ Silsilesi Aslında Su Altında

Dünyanın en büyük dağ silsilesini bulmak için aşağıya, çok aşağılara bakmanız gerekir. Akdeniz Sırtı, denizin altında gezegeni çevreleyen devasa bir volkanik dağ zinciridir: zincir 48.000 kilometreden daha uzundur ve deniz tabanından ortalama 18.000 fit (5,5 kilometre) yükselir. Burası, Dünya’nın volkanik patlamalarının çoğuna neden olan yeni kabuklar ortaya çıktıkça Dünya’nın plakalarının yayıldığı yerdir.

Dünyanın Donmuş Zamanları

Yaklaşık 600-800 milyon yıl önce, Dünya, buzul çağları olarak bilinen birkaç aşırı iklim değişikliği yaşadı. İklim o kadar soğudu ki, bazı bilim adamları Dünya’nın birkaç kez neredeyse veya tamamen donduğuna inanıyor. bu “Dünyanın kartopu” teorisi olarak bilinir. Metan ve karbondioksit gibi sera gazlarındaki azalmaların tetiklediği, Dünya’nın kutuptan direğe kutup buzu ile kaplanacağı, birbirini izleyen dört donma ve çözülme periyodu olmuş olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Peugeot, 2022'de Avustralya'da İlk Elektrikli Aracı Piyasaya Sürecek

Güneş enerjisinin çoğu buzdan uzaya geri yansıyacağı için, şu anda Antarktika benzeri ekvator ile gezegenin ortalama sıcaklığı yaklaşık -50 santigrat derece (-74 Fahrenhayt derece) olurdu. Eğer bir kartopu Dünya varsa – hararetle tartışılan bir nokta – o zaman neyse ki soğuğu hissetmek için orada değildik, çünkü o zamandan beri sadece küçük, basit organizmalar vardı.

Uzay Tamamen Sessiz

Uzayda hava ve atmosfer yoktur. Bir boşluk olduğu için ses dalgalarının hiçbir yolu yoktur. Bu, daha yüksek sesle çığlık atsanız bile kimsenin boşlukta çığlık attığınızı duymayacağı anlamına gelir!

Ses dalgaları (mekanik dalgalar) seyahat etmek için bir ortama ihtiyaç duyarken, radyo dalgaları (elektromanyetik dalgalar) uzayda seyahat edebilir. Astronotlar, radyo dalgaları hala bir vakum ortamında gönderilip alınabildiğinden, uzaydayken iletişimde kalmak için radyo kullanırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz