Dosyalar ücretsiz şekilde nasıl PDF formatına dönüştürülür?

0

Merhaba Tekno bilim adamıtakipçileri, bu yazıda sizlere Dosyaları PDF’ye dönüştürme, Dosyaları ücretsiz PDF’ye dönüştürme, Dosyaları programsız PDF’ye dönüştürme gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

[toc]

Artık günümüzde dosya transferlerinin büyük bir çoğunluğu PDF formatı kullanılarak yapılıyor. E haliyle dosya gönderim işlemi yapmak isteyen kullanıcılar da dosyalarını PDF formatına dönüştürmek istiyor. Ancak bu dönüştürme işleminin nasıl yapıldığını bilmeyen büyük bir kesim var. Bu yazıyı okuduktan sonra PDF dönüştürme işlemini tam anlamıyla kavrayacaksınız.

Adobe Acrobat Reader ile dosyaları PDF yapmak

Adobe Acrobat Reader ile dosyaları PDF yapmak

Adobe firması tarafından geliştirilen Adobe Acrobat Reader programı, 1993 yılından itibaren PDF dosyalarını okumak, denetlemek ve düzenlemek için en çok kullanılan program olmuştur. Çünkü içerisinde bulunan onlarca özellik sayesinde rakibi yok denilebilir. Eğer sık sık PDF dosyalarıyla haşır neşir oluyorsanız, Adobe Acrobat Reader programını bilgisayarınızın bir köşesinde tutmanızı tavsiye ediyoruz. Peki Adobe Acrobat Reader ile neler yapabiliriz?

 • PDF dosyaları oluşturma
 • Dosyaları tek bir PDF’de birleştirme
 • Excel’i PDF’ye dönüştürme
 • PPT’yi PDF’ye dönüştürme
 • PDF dosyalarını düzenleme ve daha birçok işlem.

Adobe Acrobat Reader ile Word’ü PDF’ye dönüşütürme

Günümüzde PDF uzantısına en çok dönüştürülen uzantı, Microsoft Word’ün kayıt uzantısı olan .doc ve .docx olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden ayrı bir başlık açmak istedik. Öyle ise Word dosyasını PDF dosyasına dönüştürme işlemine geçelim.

 1. Dosyayı Microsoft Word’de açın.
 2. Word belgesini PDF’ye dönüştürme:
  • Windows’da Acrobat sekmesini, ardından “PDF Oluştur” seçeneğini tıklatın.
  • Mac’te “Adobe PDF Oluştur ve Paylaş” simgesini tıklatın, ardından 4. adıma geçin.
 3. PDF’yi Koruma:
  Tamamlanan PDF dosyasının izniniz olmadan değiştirilmesini önlemek için iletişim kutusunda “Düzenlemeyi Kısıtla” seçeneğini belirleyin.
 4. PDF dosyası olarak kaydetme:
  Dışa aktarılan dosyanın kaydedileceği bir klasör seçin veya “Farklı Bir Klasör Seç” öğesini tıklatıp uygun klasöre gidin. Ardından belgenizi yeniden adlandırın ve “Kaydet” öğesini tıklatın. 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bedava Netflix hesapları ve şifreleri [GÜNCEL LİSTE]

Dosyaları programsız PDF yapma işlemi

Öncelikle programsız şekilde yapmak için çevrimiçi araçları kullanmamız lazım. Bunun da başında Google Dokümanalar geliyor. Kendi Google hesabınız ile Google Dokümanlar’a girip dosyaları çevrimiçi şekilde PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Bu işlemi aşağıda anlattık:

Google Dokümanlar ile dosyaları PDF yapmak

PDF dönüştürme işlemini yapmak için Google Dokümanlar uygulamasını kullanabiliriz. Yani tarayıcımız üzerinden PDF dönüştürme işlemini yapabiliriz. O zaman Google Dokümanlar üzerinden dosyaları PDF’ye çevirme işlemine bir göz atalım:

 • İlk olarak buraya tıklayarak Google Dokümanlar’a gidin.
 • Daha sonra Dosya > “Aç” veya “Open” üzerinden ya da Ctrl+O tuş kombinasyonunu yaparak PDF formatına dönüştürmek istediğiniz dosyayı açın.
 • Dosya açıldıktan sonra Dosya > İndir bölümüne gelerek PDF formatını seçin.

İnternet araçları ile dosyayı PDF yapmak

Google’a PDF dönüştürücü yazdığınız zaman, karşınıza birçok farklı internet aracı çıkıyor. Üstelik çoğu da yalnızca PDF odaklı çalışıyorlar. Sizler için bazı çevrimiçi PDF dönüştürme araçlarını sıraladık

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı

PDF nedir?

pdf nedir

PDF, platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir. Birçok platform için bedava görüntüleyicinin olması dolayısıyla PDF yazdırılabilir ve düzenlenmesi beklenmeyen belgelerin dağıtımı için tercih edilir.

Kaynak: PDF – Vikipedi (wikipedia.org)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz